1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет кафе !?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од nvpoll, 25 Февруари 2020.

 1. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Па вака сакам да отворам интернет кафе живеам во источна македонија во село има едно веќе постои али е уште користи пентиум 4

  веќе имам 3 солидни пц и кафемат
  плус маси за пц и еден голем тв
  Буџет удружен со другар 6к евра
  Простор ~4000 ден кирија највероватно

  сега ми треба инфо од прилика колку трошок ќе имаме месечно
   
  На Speedster, b.a, G4M3R и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  504
  14 Јануари 2016
  Машко
  Добра ти е идејата, зависи колку компјутери ќе ставиш, какви ке бидат спецификациите,добар интернет пред се.Ако имаш веќе 3пц, јас би рекол докупи уште 7, компјутерница без 10 компјутери не е тоа тоа(да се мава лан дота и цс).
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Не
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Батали
   
  На Psycore и igor_igor им се допаѓа ова.
 5. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Секако кје бидат 10 плус сепариња за кафе ова она
  Али незнаеме кои трошкови ги имаме за фирмата освен кирија струја интернет што ќе кошта 8 9 илјади
   
 6. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Другар човекот што работи со 7 пц кај нас у село по 10год стари прави 3000 промет дневно
   
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Еве вака стави ги.
  10 ок компјутери = 300,000 стартни
  100/100 интернет = 2000 (одприлика)
  Кирија = 4000
  Месечна струја стави 7,000 = 10 компјутери по 2.5 киловати дневно * 10/киловат
  Вработен ако имаш 1 = 22,000 месечно

  Се на се околу 35,000 месечно.

  Ако тераш легално фирма стави си и околу 3000 месечно за сметководител, годишна фирмарина (6000) + 500 месечно за сметка во банка и слично.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  331
  166
  28 Јуни 2013
  За колкаво село зборуваме? Т.е. поточно, колку луѓе ќе имаат пристап до и.к.-то? (претпоставка дека и околни населени места ќе го користат)

  Дали ќе останеш на 3 пц-а или со буџетот планираш да докупиш уште?

  Дали имаш пресметано дека во трошоците треба да вброиш и буџет за обнова на хардверот по Х години?

  Месечен трошок не верувам некој да знае точно да ти каже, треба да видиш за струја, разни одржувања (чистења, сервисирања) итн (голем дел од работите ќе излезат на виделина кога ќе почнете).

  А инаку не е лично, ама ете можам да ти кажам за Инсомниа. (во цитат)
  Фина математика излегува. АМА Инсомниа ти е во сред Аеродром. Врие од потенцијални муштерии. Не знам каква е ситуацијата кај тебе и дали ги имаш земено работиве во предвид, ама размисли ги.
   
 9. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Според тоа што имаме интернет кафе али катастрофа и цело време се збори некој да отвори
  Сега село со 3к жители али како туристичко е и има доста народ
  Затоа одеме кафич слаш интернет кафе
  Имаме 3пц али сиг кје купиме до 10 незнам дали нови пошо имам другари што гејмаа али отидоа странство и ми ги даваат за 200 евра фулл 1050 и5
  Ме интересира мене трошоци на фирма не за работа пошо имам работено на црно со траш пца и струја плус интернет плакав 5 6к
   
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Рачунај за фирма дека ќе имате огромни трошкови, придонеси, па фискална каса, па ако поминат инспектори мора сите компјутери да бидат со лиценциран њиндоус и разни други ситнурии.
   
  На StefAngel и DonFrozex им се допаѓа ова.
 11. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  504
  14 Јануари 2016
  Машко
  1050ti ti e ulazna graficka za 90% od igrite na low,kako i i5(kako i vo insomnia), probaj ideata ti e super, a od faci so ke ti kazat batali i ne probuvaj zatoa i sme do tuka dojdeni.(kjuti drzavno raboti si 300jurci mesecno milina :) )
   
  На G4M3R, dddragan, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Фискална каса 1000 ден месечно и користиме линукс тука е релевантно
  Очекуваме 40к макс трошок за се
   
 13. nvpoll

  nvpoll
  Intern

  23
  24
  6 Септември 2016
  Машко
  Да али кај нас сеуште играат дота1 и цс 1.6 и тиа сранја
  Јас имам 1050 со и3 6100 фортните на мах
  Доволно е пошо децата спијат на играта
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  504
  14 Јануари 2016
  Машко
  Zosto da ne, jas pre bi igral dota 1 da se soberam lan so lugje, nego bilo koja igra.
  Znam, po site kompjuternici toa se igra, sto se igra najveke toa se stava.
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Проблем би бил линуксот. Некои игри ги фаќа, али игри како Warcraft III или CS1.6 се позаебани.
   
 16. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  111
  98
  11 Април 2018
  Јас би направил вин лајк линукс. Ко че дојда од инспекција да се чуда будалите , му викаш ваа е линукс , а то да ти биди виндос. Лично иам соработувано со царинска управа на репаблик оф норт македонија , и сичко се толку прости , боклук на квадрат. Камачи ти је напредна текнологија за ит сектор на норт македонија. Та замижаната демек чефица к** ми разибира. Ти и викаш лета магарето на 210. та ти вика летит и очи му искочит.
   
  На Avid и WeiWuWei им се допаѓа ова.
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,304
  955
  1 Јуни 2016
  [​IMG]
   
  На Snaga, The Geek Boy, mkgunner и уште 10 други им се допаѓа ова.
 18. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  183
  89
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Te блгаро ти даде добра идеја, не сум сигурен точно тоа како се правеше/викаше ама пред да го старташ компјутер ти дава опција да бираш линукс / виндовс

  :D :D :D :D
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ми го усравте сабајлето, сега не можам да почнам со работа.
   
  На The Geek Boy, Vlatzki, b.a и уште 17 други им се допаѓа ова.
 20. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,610
  1,225
  2 Јануари 2012
  Не би рекол дека е “влезна“ графичка 1050Ти. Многу игри игра на добри опции.
   
 21. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  952
  1,050
  9 Декември 2015
  Машко
  Мислам дека уште повеќе ќе ти се исплати ако до него отвориш сервис за поправка на пејџери.
   
  На Chicco69, Jovan.T, Uber- и уште 7 други им се допаѓа ова.
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,275
  4,786
  4 ноември 2013
  Машко
  @nvpoll
  Терај си го филмот и остави кој што ти кажува.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,478
  6,729
  21 Јануари 2009
  lol?
   
  На Scofield му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Наведи ги.
   
 25. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Па колку со се придонеси?
   

Сподели

Вчитување...