1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Интернет безбедност

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Sludge.Factory, 12 Декември 2019.

 1. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Денес ми се јави следниов проблем.
  Користам универзален мејл, Гмаил за скоро сите гејминг и форум акаунти каде е потребно да се регистрираш со мејл.

  Прво денес во 8 часот ми пристигна Мејл од ЕА гејмс - New Sign-in on WEB.

  Подоцна после неколку часови ми пристигна Секјурити мејл од Близард - Hello Petar! We’ve received a security request from your Blizzard Account. Please use the code above to verify ownership of your account.

  За сега на крај да ми стигне и секјурити код од Стим - каде ми беше сомнително бидејќи јусерот не е емаил туку засебен јусернејм.

  Се ова се случува во еден ден. Најверојатно пасвордот од акаунтите и мејлов како јусернејм ми е пробиен. Гмаил моментално не ми е пробиен, нема ни обид за пробивање.

  Како можам да се заштитам, Бидејќи освен игри имам и други податоци и акаунти на поважни места преку овој мејл? Дали да сменам пасворд на сите акаунти? Немам пробано да се логирам во скоро време на ниту една сомнителна платформа или пак воопшто каква и да е гејминг платформа. Помош?
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,020
  9,653
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мењај пасворди.
   
 3. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  На Глупав и it_boy им се допаѓа ова.
 4. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  314
  275
  9 Јули 2018
  Машко
  Последна промена: 12 Декември 2019
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Сменив пасс пред некој месец кога проверив на страницава. незнам сега дали има плус од овие 6 или тие се од претходните исти. Ке си сменам за сваки случај. Фала @DarthJe5us
   
  Последна промена: 12 Декември 2019
  На it_boy и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ги дава и од порано, пасворд најубаво да се провери дали е pwnd.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 7. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  314
  275
  9 Јули 2018
  Машко
  избриши го мејлот хахаха
   
  Последна промена: 12 Декември 2019
 8. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  326
  256
  13 Март 2017
  Машко
  Извини што ти се наврзувам тука, али да не отворам тема, слична работа ми стигна на работа..
  [​IMG]
  Како е можно со реалниот домеин на Стопанска да праќаат меил? Вакви ми стигаат по 2-3 дневно али прв пат гледам вака. Башка што 2 колешки ќе го отвореле маилот, среќа прашаа на глас што е со Стопанска што праќа фајлови :D Екстензијата е ".arj". Ако ви значи нешто :p
   
 9. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  840
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Исто ко од тутунска што стигнаа емајли, користат некој спуф срање којзнае.
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Што има во .arj-то да видиме дали е тројан, рансомвер... :D
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer

  Примив мејл од самиот себе
   
  На borcep и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 12. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  За да не примате вакви мајлови (пратени во ваше/туѓо име и слични), ако можете активирајте SPF, DKIM, DMARC на вашите ендпоинт маил заштити/сервери. Ќе си го намалите ѓубрето што пристига во голема мера.
  Ова се случува на недоволно заштитени маил сервери.
   

Сподели

Вчитување...