• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

интернет апликација

12345*

Intern
14 јануари 2021
50
11
Здраво другари
Сакам да ве прашам дали знаете некоја апликација за да можам да видам кој уреди се конектирани на мојот рутер (шаоми) и по потреба некој да ги дисконектирам.. Ја пробав апликцијата wireless network watcher, но не ги дава сите уреди (3 ејпл уреди не ги дава). Дали може да ми предложете некоја апликација за компјутер или лаптоп
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
680
619
Дали знаеш како би можел тоа да го проверам...Нов ми е рутерот, не сум го чепкал
1. што рутер имаш
2. би требало да пишува која му е ајпи адресата (најчесто на налепница под него)
3. во браузер пиши ја
4. ентер
5. пиши јузер и пасворд (исто би требало да ги најдеш на налепницата *2 - зависи од *1)
6. по логирање барај каде пишува DHCP и кликни
7. би требало да се појави табела
8. хмм
 
Последна промена:

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
1.003
1.616
Скопје
192.168.31.1 понатаму најди го моделот на лепенката пишува user/ pass, ќе се снајдеш.
 

12345*

Intern
14 јануари 2021
50
11
192.168.31.1 понатаму најди го моделот на лепенката пишува user/ pass, ќе се снајдеш.
1. што рутер имаш
2. би требало да пишува која му е ајпи адресата (најчесто на налепница под него)
3. во браузер пиши ја
4. ентер
5. пиши јузер и пасворд (исто би требало да ги најдеш на налепницата *2 - зависи од *1)
6. по логирање барај каде пишува DHCP и кликни
7. би требало да се појави табела
8. хмм
Најдов, но некој од нив не ѓи пишува како име на уред туку како 7A:72:33.....
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.811
5.481
Шаоми имаа нивна апликација, додека имав нивни рутери функционираше топ. Mi Wifi се вика. Можеби за новиве рутер имаат ставено нова, мада не верувам.
Инаку, има една апликација што ја користам од времето, Fing Network Tools.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

12345*

Intern
14 јануари 2021
50
11
Фала другари на сите. Може клуч на темата
 
6 ноември 2012
1.880
1.941
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Windows app: Advanced IP Scanner
Android app: Who is on my WiFi
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.139
Мислења
894.117
Членови
31.856
Огласи
326
Најнов член
MajkaTi
На врв Дно