• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Internal Server Error

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Mnogu chesto pri postiranje, dobivam odgovor:
Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, [email protected] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.
Kako shto e napishano si rekov da napisham do [email protected], ama bash me interesira dali i kaj ostanatite chlenovi se sluchuva istoto? Verojatno da..
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Ниеднаш до сега ми се нема случено на ИЕ7 виста сп1

BTW ако кажете со кој броусер и други некој информации што може да имаат врска би било добро да ги презентирате.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Ниеднаш до сега ми се нема случено на ИЕ7 виста сп1

BTW ако кажете со кој броусер и други некој информации што може да имаат врска би било добро да ги презентирате.
Problemot e so serverot, taka da nema vrska so prebaruvachot..
sepak ajde shtom spomna..
Koristam Mozilla Firefox.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Знам дека сигурно се случува.. Што повеќе информации имаме толку подобро :)

Problemot e so serverot, taka da nema vrska so prebaruvachot..
Само да те поправам дека најверојатно е до серверот, ама немора да значи дека 100% е тоа причината :)
 

MushRoom

Intern
2 октомври 2007
41
1
Ваков еrror може да се јави ако станува збор за shared сервери со лимит на одреден број на concurrent processes по корисник. Ако се надмине бројот се добива таков еrror. Или пак ако скриптата не е добро оптимизирана или corruptеd.

Дали е тоа е случај со конкретниов сервер, сигурно администраторите се постручни да испитаат.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Сеуште сме во бета и ќе бидеме уште некој период... ќе ве замолам за трпение при вакви ситни проблеми.

Верувајте дека сме свесни и работиме активно да ги исправиме грешките кои се присутни. Но во секој случај, на каков и проблем да наидете - добредојдени сте да ни го посочите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
BUMP

Иако веќе се навикнав на него, сепак да ве потсетам на проблемов :)

Еве од предходниот пост:


Ако не се лажам, ова денес ми беше 39-ти или 40-ти error по ред :))
Но.. Малце ми е криво што неможам да си го срушам рекордот :plachko2: 50+ пати во 24 часа..

Штета.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
BUMP

Ако не се лажам, ова денес ми беше 39-ти или 40-ти error по ред :))
Но.. Малце ми е криво што неможам да си го срушам рекордот :plachko2: 50+ пати во 24 часа..

Штета.
Не верувам дека толку често ти се случува али да се случува од време на време.... Ја лично го видов еднаш двапати поодамна. Проблемот е на страната на серверот на хостинг компанијата. Сеуште сме на shared хостинг, па и неможе којзнае колку да се истражува од каде доаѓа проблемот. Се надеваме во наскоро време да се префрлиме на сопствен/dedicated сервер со што би намалиле вакви проблеми или пак би биле во можност полесно да ги идентификуваме и решаваме.

Сепак продолжете со кажување на проблемите и забелешките. :bravo:

Стефан.
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
MushRoom е во право

Според моето познавање на областа мислам дека:
Колку што можев да приметам fuUuUzZzZy и fatal1ty_ често коментираат и го посетуваат форумов така да најверојатно го имате отворено во повеќе табови што во случај на Firefox значи и повеќе процеси а станува збор за shared сервери со лимит на одреден број на concurrent processes по корисник.
Кога ќе оди форумов на dedicated сервер ќе се изгубат проблемите од овој тип
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Не верувам дека толку често ти се случува али да се случува од време на време.
Толку е.. За жал :plachko2: Има периоди каде што немам никаков проблем. Но има и некогаш каде што буквално пола саат се трудам да постирам. Се случува и на еден пост, преку 15 пати да ми се појави.. Значи error -> Refresh -> error -> Refresh..

ЕДИТ: еве го 3 пати при постирање на овој пост.

а лично го видов еднаш двапати поодамна.
Браво за тебе :)

Проблемот е на страната на серверот на хостинг компанијата. Сеуште сме на shared хостинг, па и неможе којзнае колку да се истражува од каде доаѓа проблемот.
Ок де.. Ова беше само BUMP :))

Се надеваме во наскоро време да се префрлиме на сопствен/dedicated сервер со што би намалиле вакви проблеми или пак би биле во можност полесно да ги идентификуваме и решаваме.
Ви посакувам среќа во реализирањето на идеата/желбата :)

Сепак продолжете со кажување на проблемите и забелешките.
:nazdravje:

@bobmkd
Можеби.. Но исто се дешава и да имам уклучено еден таб, и единствено на тој да постирам.. Но како што реков некогаш и 10 да имам, и 10 поста да постирам по ред, се случува ни еднаш да не ми се појави проблемов.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Чудно.:zbunet3: Кај мене ептен ретко се случува ова. Еднаш до двапати дневно максимум, а некогаш и воопшто не се појавува error. :chudenje:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,881
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно