• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интернационална промоција на ebook

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Поздрав дечки,
сакам да слушнав мислење од искусни кој е најдобар начин за промоција на eBook? Книгата е на amazon, има добра продажба ама сакам да ја дигнам уште малце пред да објавам втора ревизија. Немам свој блог на кој ќе си ја бустам, па затоа сакам да слушнам размислувања од вас.
Исто така имав платено и feature/hightlights на амазон, ама неам поима што требаше да очекувам, па затоа сакам да пробам и на друг начин па да правам анализа.
Пикантеријата на целото прашање е рекламирање кај influencers? Дали ќе има позитивен фидбек или само фрлање пари.

Да замолам без офтопик и тролање, тоа може да ве кошта многу скапо .

Поздрав.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,447
1,585
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Инфлуенсери прво ми падна на памет пред да ја прочитам твојата дилема подолу. Јас би одел со нив (еден, двајца). Нормално да се поврзани со твоето niche. Логично, ако пратам niche како да речеме здравје и некој инфлуенсер кој го следам ми препорача eBook на таа тема би ја земал или барем би размислил. Сепак да оставам на поискусните да коментираат поподробно.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Дали мислиш дека луѓе купуваат од она што омилениот тиктокер или слично им продава?
 

Cypher

Gaining Experience
29 јули 2012
198
56
Дали мислиш дека луѓе купуваат од она што омилениот тиктокер или слично им продава?
Мислам дека повеќе би купиле ако нивниот инфлуенсер им препорача некој продукт отколку тој продукт да го видат во некој си "sponsored" section при скролање.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,447
1,585
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
ТикТокер не знам. Toa e tricky со оглед на тоа што корисниците се претежно тинејџери особено од САД. Ако они се таргет тогаш да.
За посериозни теми би барал некој инфлуенсер на LinkedIn. Во секој случај на мислење сум дека треба да пробаш со инфлуенсер иако немам поим колку пари земаат.
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
92
58
Голем дел од инфлуенсерите не држат таква публика според мене а земаат добри суми што мислам дека за книга никако нема да си ги вратиш (ако ги рачуваме средствата што ќе дојдат од нивната публика), за мене подобро би изгледало едноставен постер/пост или слично, со наслов и кратко интро за книгата, секој што би се заинтересирал би продолжил, останатите не би продолжиле кој и да им препорача.

Ова е само мое мислење од моја страна, доколку имаш другар/познаник што е во дигитален маркетинг тој би ти препорачал најдобро, или некој член од форумот.

Што и да направиш, со среќа!
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,197
3,699
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Малку е офтопик - можи линк од книгата на амазон?
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
43
25
Од кој niche е книгата?

Ако одиш со инфлуенсери, гледај да се од ист niche или евентуално инфлуенсери што имаат публика која би можела да е заинтересирана за твојот продукт.

Книга за здравје не може да рекламираш, на пример, кај GP на каналот или некој сличен инфлуенсер кој го следат 10 годишни деца.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Книгата е со ниш cookbook, се продава релативно ок но трошокот да се направи истата ми беше голем па од Јануари кога е објавена до сега успеав да ги извадам парите, тука го искалкулирав и трошкото за промотвно рекламирање на амазон двапти по 180долари, е сега пошто веќе почнувам да гледам заработка од истата сакаав да продискутираме и да си размениме искуства. Секако дека би барал некој со таргет, но дали навистина не успеаваат да продадат? Еве пример ја следам Викторија Лоба на инста и кај неа константно се рекламира сара фешн и плус по некоја козметика, ако они немаат ќар од тоа зошто би ја плаќале да им биде заштитно лице?
Ме збунива фактот дека многу наплаќаат па очекувам и да имаат добар фидбек во спротивно зошто некој би ги плаќал, зарем не?
@spiritBreaker да не бидам погрешно сватен, не сакам да ја споделам да не испадне дека сакам да си ја промовирам, дискутираме за тоа како е најдобро да се прави промоција на ваков вид на производ.

Би сакал да случнам и мислење од @TylerMkD ја ценам неговата професионалност во оваа област.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
877
994
Сакаш да промовираш книга а не ставаш ни линк тука иако еден член те праша, не разбирам.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Сакаш да промовираш книга а не ставаш ни линк тука иако еден член те праша, не разбирам.
Се извинувам лошо сум се изразил сега приметив. Не сакам тука да споделам да нема моабет од стилот отвори тема како дискусија а ја протна книгата да си ја испромовира тука. Не поддржуваме бесплатна промоција на комерцијални ствари на форумов, тоа правило важи и за мене како и за сите останати членови.
Ако некој сака да ја погледне ќе му ја пратам во пп.

Поздрав.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
703
448
Си ги видел BookBub: Get ebook deals, handpicked recommendations, and author updates и Home - Ereader News Today ?
Немам директно искуство со ова, само рандом предлози да разгледаш ако веќе не си разгледал како начин на рекламирање. Нема да можеш многу да таргетираш на овој начин, ама има многу слични сајтови во тоа ниче. Ако веќе почнеш да се рекламираш на други сајтови наместо PPC и инфлуенсери, направи и сајт за книгата што ќе биде оптимизиран за некои keywords.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Идеата со веб ја имав, имам и домен, ама тука заебот е што ќе ми треба seo експерт кој ќе ја оптимизира... ја знам дека кошта и спремен сум да платам, само каде да ги дадам парите е прашањето, што би имало најголем ефект...
Си ги видел BookBub: Get ebook deals, handpicked recommendations, and author updates и Home - Ereader News Today ?
Немам директно искуство со ова, само рандом предлози да разгледаш ако веќе не си разгледал како начин на рекламирање. Нема да можеш многу да таргетираш на овој начин, ама има многу слични сајтови во тоа ниче. Ако веќе почнеш да се рекламираш на други сајтови наместо PPC и инфлуенсери, направи и сајт за книгата што ќе биде оптимизиран за некои keywords.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,236
4,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Нека ти напрај Џордан Белфорт едно промо видео, он ако не ја продаде нема кој :)

Озбилно, на сајтов има и cooking niche од некои јавни личности во таа сфера па можеби би било тоа ефикасно? За сајтов дознав од еден човек што беше гостин на тој подкастот за маркетинг што го објавувате на порталот, нешто growth hacking беше темата и рече дека овој начин бил доста успешен. Само за све си треба пара јбг..
Друга поефтина опција ти е да бараш мали инфлуенсери со по 5-6 илјади активни следачи со висок engagement што се во таа готвачка сфера па преку нив да пробаш, објава на стори, пост и слично.
Ова е само она што сум размислувал и јас на темава и што сум читал/слушал, а лично искуство со инфлуенсери за жал немам да споделам.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Разгледани се можните опции, Контактирани домашни и странски блогери кои имаат сличен контент. Просечна цена беше ~700е за стори.
Ќе го тагнам @TylerMkD уште еднаш ако има време да ми каже свое мисење.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
Нека ти напрај Џордан Белфорт едно промо видео, он ако не ја продаде нема кој :)

Озбилно, на сајтов има и cooking niche од некои јавни личности во таа сфера па можеби би било тоа ефикасно? За сајтов дознав од еден човек што беше гостин на тој подкастот за маркетинг што го објавувате на порталот, нешто growth hacking беше темата и рече дека овој начин бил доста успешен. Само за све си треба пара јбг..
Друга поефтина опција ти е да бараш мали инфлуенсери со по 5-6 илјади активни следачи со висок engagement што се во таа готвачка сфера па преку нив да пробаш, објава на стори, пост и слично.
Ова е само она што сум размислувал и јас на темава и што сум читал/слушал, а лично искуство со инфлуенсери за жал немам да споделам.

Ова не е возможно, зашто Камео не смееш да го користиш за промотивни видеа, нагласено е кај нив експлицитно. Инаку идејата ќе беше одлична и со голем потенцијал.

Од аспект на тематикава, немам некое директно искуство со промоција на eBooks, но мислам дека би доминирале три начини базирајќи се на успешни студии на случај досега:
  • Инфлуенсери - ова е hit or miss, но може да се контролира. Да заборавиме на каналот за момент, важно е инфлуенсерот да биде „продажно ориентиран“ со содржината. На пример, кога MKBHD промовираше некој icon pack за iPhone несвесно, имаше над 70.000 купувања на истиот во еден ден. Ова значи не ѕвезди како најголемиве тик токери или инстаграмери кои пукаат се и сешто, туку од специфичната област и плус поредовно да прават рецензии/препораки во содржините за да дојде природно
  • SEO/SEM - овде ќе ги добиеш „активните“ потрошувачи за разлика од оние пасивните, односно оние кои во моментот пребаруваат и сакаат да купат. Верувам дека Амазон има добар SEO, не знам дали повеќе би имало ефект преку сопствен сајт, ама бар ќе имаш поголема контрола
  • FB Groups - ова мислам дека би функционирало со некои тестимонијали/рецензии во разни групи од областа. Да изгледа природно/органски.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,475
29,255
kalco.ru
Фала за споделеното мислење,
Според некои математики што ги напраив одкако добив цени за стори кај познати, рекламирање на амазон е по исплатливо од аспект на контрола на прегледи/продажби. За 700е на стори и исто толку на амазон, рекламата ќе биде повеќе видена на стори ама продажбата би била по ефикасна на амазон. Овој заклучок го донесов врз основа на исражувања и логика. Со амазон реклама имам искуство со инфлуенсери немам. Па ќе морам да пробам и тоа и да споредам на основана лично искуство.
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
92
58
Фала за споделеното мислење,
Според некои математики што ги напраив одкако добив цени за стори кај познати, рекламирање на амазон е по исплатливо од аспект на контрола на прегледи/продажби. За 700е на стори и исто толку на амазон, рекламата ќе биде повеќе видена на стори ама продажбата би била по ефикасна на амазон. Овој заклучок го донесов врз основа на исражувања и логика. Со амазон реклама имам искуство со инфлуенсери немам. Па ќе морам да пробам и тоа и да споредам на основана лично искуство.


некогаш е добро и да ја дознаат повеќе луѓе и да нема продажба, само да ја знаат. инаку прати ми во порака линкче ако не ти е проблем.
 

DigitalCookie

Intern
21 октомври 2021
3
0
Најисплатива варијанта ако си спремен да вложиш би била да собереш емаил листа преку лендинг пејџ или леад форма на Фејсбук да направиш емаил автомизирани пораки да кажеме првите две пораки да бидат бесплатни рецепти од книгата а третата порака да биде линкот до книгата,значи продажба,и пак две пораки бесплатни рецепти и трета порака да ставиш некој попуст со ограничен временски период за продажба на книгата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно