• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интересни трикови без одговор...

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
Trik #1 :

Nikoj ne moze vo Microsoft Windows bilo kakov Windows da otvori folder so ime :CON,AUX, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, i LPT9. Probajte pa ke gledate. :)

Trik #2:

1. Otvorete go Notepad-in ( start - run - notepad )
2. Pisuvajte Bush hid the facts sto znaci Bus gi krije faktite.
3. Save so ime kako sakas.
4. Otvori go i ke go gledas rezultatot.

Trik #3:

Na ova prasanje nitu Microsoft ne moze da mu odgovara nitu Bill Gates !!!

Otvori go Microsoft Office Word (bilo kakva verzija).

Tamu pisuvaj =rand (200, 99)
Posle nekolku sekondi cekajte sto ke gledate...
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Ова е "НЕМОГУЧЕ" :isplashen::isplashen::isplashen::isplashen:
За вториот трик имам решение, Буш бе крие ништо (или барем не смеете да го обвините - на писмено) :LOL:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
ajj jaka rabota.. Vtoriot i tretiot ok gi svakam, mozda kreatorite samo si igrale onaka. Nego prviot ne znam zosto ne dava da se pise pod toa ime?..
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
ХХ, интересно, но за се има одговор. :)
За 1то, тоа се devices кој ги користи Windows за нормална работа и неможе да се направи фолдер со тоа име, бидејќи не се деси збунка.
За 2то, која било комбинација внесена во notepad со форма ХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХХ ќе го даде истото.
За 3то чек Офис да инсталирам :p
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хмммз.. Последново е интересно.. А додека второто има објаснување.

Bush(4) hid(3) the(3) facts(5)

Цифрите кои што ги поставив го означуваат бројот на букви, и багот уствари е, на секој внесен текст, без разлика од кои букви, што содржи четири збора, каде што првиот содржи четири букви, вториот - 3; третиот -3 ; четвртиот -5, се добива истиот резултат.

Испробајте и со " аааа ааа ааа ааааа " ќе го добиете истиот резултат.

EDIT:
@hijackhacker :lut2: Па остајме и јас нешто да кажам.. :))

@fatal1ty_

Обиди се да го НАПИШЕШ истото. Не копирај, туку напиши =rand (200, 99).
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Za vtoroto e kako shto rekoa ... windows-ot moze da se zabuni(kako shto se slucuva toa chesto kaj nego) deka toj fajl pretstavuva nekoj device .. i boom ... bash kje probam da napraam takov folder ili fajl preku linuxot k't qet opraim PCto
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Го знам првот трик,за другите 2 првпат читам,сепак интересно :bravo:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Па и третово ништо сложено, некој програмер го ставил како тест за нешто.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Стварно интересни работи. А да не знае некој како да направам фолдер без име?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.883
30.875
kalco.ru
Па што и да напишеш во нотпад во форма 4 3 3 5 ќе ти го даде истиот резултат.Пробај ќе видиш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.121
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно