1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel z390 + 9900K

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 24 Јули 2018.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
  [​IMG]
  Intel 9th Gen Core i9-9900K 8 Core Flagship CPU Specs Leaked

  Сметам дека заслужува посебна тема. Согласно спецификациите 9900k ќе биде најбрзиот 8 јадрен х86 процесор до сега. Доколку нема никакви промени во микро–архитектурата ќе биде за над 20% побрз во просек од 2700x во апликации и во игри. z390 ќе донесе оптимизации во однос на матичните плочи и некои новитети како native Bluetooth 5.0, USB 3.1 и Wireless-AC што е бонус во однос на понудата од x470 на AMD.

  i7-9700k на сток во просек ќе биде брз колку 2700х во апликации, но ќе го прегазува во игри. Ако се земе во предвид и оверклок тогаш AMD ќе нема никаква конкуренција за него. Ќе биде најпопуларен помеѓу ентузијастите после 9600k.

  Што мислите вие? кои се вашите очекувања?


  П.С. Се надевам дека ќе бидам помеѓу првите во Македонија кој ќе се дочепи до гореозборениот хардвер...:D
   
  На GGTT1, Janev, architect и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Аааа вака веќе може, конечно се гледа резултат на добра конкуренција. Само останува да се види како ќе стои работава со цените.
   
 3. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  204
  233
  6 Април 2014
  Машко
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,416
  3,130
  24 Септември 2012
  5Ghz турбо, да е вака и без К е сосема доволно зошто ретко над тоа да ќе се клока.
  9600 обичниот ќе е сигурно стравотно нешто за 200еур во реална употреба.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
  Core i9-9900K 14nm++ 8 / 16 3.6 GHz 5.0 GHz (1/2 Core)
  4.8 GHz (4 Core)
  4.7 GHz (6/8 Core)
  16 MB 95W ~450 USD
  Core i7-9700K 14nm++ 8 / 8 3.6 GHz 4.9 GHz (1 Core)
  4.8 GHz (2 Core)
  4.7 GHz (4 Core)
  4.6 GHz (6/8 Core) 12 MB 95W ~350 USD
  Core i5-9600K 14nm++ 6 / 6 3.7 GHz 4.6 GHz (1 Core)
  4.5 GHz (2 Core)
  4.4 GHz (4 Core)
  4.3 GHz (6 Core) 9 MB 95W ~250 USD
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  204
  233
  6 Април 2014
  Машко
  Изгледа нема конктретен одговор во моментов. На guru3d и wikichip, на почеток велат 6/12, но подоцна спомнуваат 8/8. Ќе видиме наскоро.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
  Toa што го постирав е последно и актуелно. Guru3D лошо ја отчитале табелата која ја шерувале, првите два реда означуваат број на јадра и број на тридови.
  6c/12t верувам дека ќе се водат како 8–ма генерација процесори.
   
 8. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Ако 9900к е 20% побрз од 2700Х како што велиш, тешко дека ќе се протне со таа цена. Очекувам и соодветната матична плоча да биде поскапа од Х470, така да тоа се многу пари за само +20%.
   
  На steelseries и gOJDO им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не реков самo 20% туку над 20% и во апликации и во игри. 9900k има 4.7GHz all core boost, додека пак 2700х има само 4GHz. Тоа се добри 18% разлика во фрекфенција за почеток. Понатаму Coffe Lake има околу 5% повисок IPC во апликации и околу 15% во игри, па ако одиме со оптимистичка прогноза може да кажеме дека 9900k ќе е за 25% подобар во просек во апликации и за 35% подобар во просек во игри од 2700х.
  Патем, квалитетна Х470 матична плоча со соодветни фичри чини исто колку и квалитетна Z370 матична плоча. Ако веќе навлегуаме за останати трошоци тогаш 2700х има потреба и бенефит од побрзи и поскапи мемории за да даде соодветни перформанси, а особено за гејминг.
   
 10. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Нека чуваат еден и за мене, таман планирав да менувам нешто наредна година :D
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,416
  3,130
  24 Септември 2012
  И со залемено капаче конечно.
   
  На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
  Последна промена: 1 Август 2018
  На drifter му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shifty

  shifty
  Модератор

  1,009
  1,316
  5 Септември 2009
  9900K - 542 eur.
  9700K - 421 eur.
  9600K - 296 eur.

  :(
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,349
  31 Јануари 2014
  Машко
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  687
  1,000
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
 18. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  757
  811
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  јас би одел со i5 кава ^_^ и некое добро кулерче за клокање
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Очекував повисока цена на 9900к ... за 8т/16ц на таа брзина и не е лошо. Кога ќе видиш Рајзен да го направиш приближен на 8700к ти требаше едно 100$ плус за B-die. Значи ако овој процесор не бара брз рам и/или тесни тајминзи и може со поевтин РАМ и лесно се оверклокува на поевтини матични, одма го мењам Рајзенот :D
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  не вадат нова серија некако мн бргу бе? само шо извадија 8ци нели

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  PC_GAMER, goce03 и на Psycore им се допаѓа ова.
 21. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Па имаат проблеми со производство на coffee lake
   
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  не го разбирам ова (искрено). може образложение малку поопширно? слушнав дека имало недостаток од процесори од интел, и као затоа поскапуваат - ама ако има помалку тогаш нели ќе има помалку и од новите?

  или пак новите затоа поскапи па помалце залиха ама исто профит?
   
  На kirems му/ѝ се допаѓа ова.
 23. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  516
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Не памтам се точно, но во основа им се појавија проблеми со 10nm нодот од кој што требаше да вадат нови чипови, и пошто тој нод нема да можат да го управат уште многу време, а во меѓувреме пак 14nm нод (мислам дека им беше кај TSMC) го закупуваат повеќе компании и е презафатен во моментот, едноставно нема капацитет да ги задоволи потребите на сите компании. Ако не се лажам праат refresh на coffee lake 14nm кај Micron и на Intel-овиот нод кој колку што разбирам има ептен мал капацитет.

  Можда испомешав некои факти овде, но во глобала се сведува на: пропаднат 10nm нод кој што ги форсира да се префрлат на 14nm а во меѓувреме тој нод е презафатен од други компании меѓу кои и Интел но за ентерпрајз секторот.
   
  На PC_GAMER и toshex им се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
  fail со ценаи перформанси за игри. 2700x не изгледа воопшто лошо за 40% помалку пари плус кулер!!!
   
 25. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Да не идеме офтопик на темана,

  Како е биосот кај Gigabyte во споредба со тој на Asus плочата што ја имаше со 8700K? Првенствено околу OC опции, јес да ако не се лажам Asus-от беше и повисока класа од оваа.
   
Слични теми
 1. gOJDO
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  727
 2. worker_x
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  564
 3. gokica
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  341
 4. gOJDO

  Продадено Процесор Core i9 9900K

  gOJDO, 24 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,180
 5. Ulrezaj
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,100
Вчитување...

Сподели

Вчитување...