• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Intel WiFi-AC Lag Spikes Fix (Windows)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сори за англискиот наслов, глупо се преведува. За TLDR; доле на FIXање

Во изминативе година дена пробував и пробував и пробував да го најдам проблемот со LAG спајкс дома, мењав 3-4 рутери (односно само како AP), 3-4 лаптопи, отварав затварав микро, снифаф со WS, кубев коси и неможев да откријам што е проблемот. Навидум сите варијабили ги отстранив кога на крај ми текна дека сите клиенти на кој имам проблем се со Intel AC Wi-Fi.

Ова не се приметува низ обично користење и играње. Ситуацијата е специфична. На пример на 7-8 минути ако стримаш да речеме игра на или од лаптопот (steam streaming), видеото подзакочува на 2-3 секунди. Или ММО игри што користат прецизна комуникација со сервер send-receive-aknowledge-reply. На пример PoE која на моменти на неколку минути од 40ms скокаше на 280-40-300-40-500-40 итн.

Откако ми текна дека сите картици се на Intel, недела дена пробував разноразни драјвери, твикови, сетинзи на адаптерите и џабе. Дури ги научив на памет сите интелови глупи ознаки.


И пак џабеее. Кога и да играв на лаптоп или стримав од/на него морав да убацам мрежен кабел, пошто 3 секунди немање слика во вакви игри (на пр. Doom Eternal, Ultranightmare) = RIP

Фиксов е пробан на следниве адаптери и работи на сите.

Intel(R) Dual Band Wireless-AC 8265
Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7260
Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265
Intel(R) Dual Band Wireless-AC 3165

Она што друго ми текна е дека можеби гејмерските лаптопи веќе имаат аплицирано ваков фикс, пошто е глупо Asus ROG, Razer или Predator да не се свесни дека гејминг лаптопот им лагира во онлајн игри :)

Додека моите лаптопи се декларирани како бизнис и ти сега крши глава.


FIXање

Целиот проблем е во интеловиот background scan кој неможе да се изгаси во ниедна опција во device manager

1. Со помош на нестабилна апликација

WLAN Optimizer

Работи само на некои картици (на 8265 и на една понова AX не работеше). За жал напуштен проект, остана во алфа верзија. Бесплатен е и за оние на кои им е страв да чепкаат registry, по безболен.


WLAN Optimizer may be freely distributed. No commercial distribution allowed.

Пошто имам чувство дека ќе го снема од нет, па да не го барате по softpedia, го закачив како атачмент (500кб).

1627833005671.png2. Со помош на registry tweak

Windows+X па run па regedit па ентер (за некој ако незнае).

Па овде

Код:
 Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}
Под овој фолдер се отвараат повеќе подфолдер со бројки како 0000, 0001, 0002 итн. Треба да го најдете фолдерот кој содржи Adapter Model = WiFi моделот

1627833331883.png

Во тој фолдер се додаваат 4 нови ставки (десен клик, new Dword Value 32bit)

Код:
"ScanDisableOnLowTraffic"
"ScanDisableOnMediumTraffic"
"ScanDisableOnHighOrMulticast"
"ScanDisableOnLowLatencyOrQos"
И сите 4 ставки да имаат value 1. Дупли клик, од 0 во 1.

Рестарт и тоа е тоа. Нема веќе спајкови, ни на стимање игри, ни на онлајн игри.
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #3

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,149
3,623
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Да не го имаш уште да пробаш? Јас сакам да го нарачам од али.
Јас имам лаптоп со АХ 200 интелова картица, ќе пробам. Генерално, чудно е шо спидтест од АХ картица на АХ рутер е поспор него АС картица на АХ рутер. Ќе пробам сеа баш
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,149
3,623
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
После фиксов, вифито на лаптопот конечно вади ист спидтест со телефоните.

20210801_184809.jpg 20210801_185010.jpg

Од лаптопот еве сега спидтест

20210801_185318.jpg

Еве и од телефон

Screenshot_20210801-185309_Speedtest.jpg

Генерално, сега изгледа дека се стабилизира убаво.

@ARMac ваков сличен фикс да не знаеш за интел 2.5GB лан картица?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,711
1,046
Истиот проблем го имав јас кога преминав од Dell DW1506 на Интел 7260, пошто оваа од Делл фабричката беше на N, а на Интел AC, па баш ми беше чудно зошто толку лоши резултати а би требало да биде подобро. Ќе го пробам овој фикс па ќе известам.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
Не сум приметил ама имам лаптоп со АС-3165, пробав па ќе видам дали има нешто подобрување. Фала за фиксот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@spiritBreaker не друже, ако налетам на нешто ќе пишам. Се окозив со вифиво на реддит и на стим форуми налетав на ова, сосем случајно скроз нешто друго гуглав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно