Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


 • Вкупно гласале
  136
 • Анкетата е затворена .

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
376
369
www.youtube.com

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.419
5.528
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Интел ги засука ракавите. Ќе биде интересно годинава. Зен5 не е нешто wow, ама arrow lake према ова изгледа ќе е оган.
Ќе ги причекам интеливе во секој случај!

View: https://www.youtube.com/watch?v=MGD41i5QCyk
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
950
1.265
ќе биде, за 5,000 денари поскапо. Али стабилност ме занима баки, Интел е најјак.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.292
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
ќе биде, за 5,000 денари поскапо. Али стабилност ме занима баки, Интел е најјак.
Хммм... Не би рекол дека Интел се постабилни од АМД ,
Јас од 1600-2600-5600Х за стабилност од страна на процесор - апсолутно никаков инцидент сум немал.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
950
1.265
Хммм... Не би рекол дека Интел се постабилни од АМД ,
Јас од 1600-2600-5600Х за стабилност од страна на процесор - апсолутно никаков инцидент сум немал.

тоа е изговорот на интелџии. Преплаќаат, за демек некаква стабилност.
 

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
632
504
Интел ги засука ракавите. Ќе биде интересно годинава. Зен5 не е нешто wow, ама arrow lake према ова изгледа ќе е оган.
Ќе ги причекам интеливе во секој случај!

View: https://www.youtube.com/watch?v=MGD41i5QCyk
Ќе немаат веќе логички јадра со цел да стават повеќе ефикасни јадра и графички единици на местото на обичните „п-јадра“. Некако ми личи ова лошо за продуктивност на програми каде логичките „п-јадра“ знаат да бидат подобри од ефикасните јадра зошто тие цело време се паркирани ако не работиш со многу виртуелни машини. Само гледам дека нема да бидат печки со температури зошто ќе имаат подобра искористеност од едно „п-јадро“(што би значело помалку да троши струја?).
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.257
1.441
Интел треба да влезе јако во ентри левел сегментот, минатата и предминатата генерација немаше Рајзен 3, а изгледа дека и оваа нема да има, ако Интел донесе некој добар и3 со солидни перформанси може да се надева на успех.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.419
5.528
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Интел треба да влезе јако во ентри левел сегментот, минатата и предминатата генерација немаше Рајзен 3, а изгледа дека и оваа нема да има, ако Интел донесе некој добар и3 со солидни перформанси може да се надева на успех.

Ако е во реалност како што кажуваат деновиве луѓево што знаат што зборат, Интел ќе доживее ренесанса во стил Зен и на десктоп и на лаптоп сегмент.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.606
2.627
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Serko

Gaining Experience
30 август 2018
133
304
ќе биде, за 5,000 денари поскапо. Али стабилност ме занима баки, Интел е најјак.
Типичен интелџија муабет, имам Ryzen од 1-ва генерација се до сеа на 5800X3D и сум немал никакви проблеми.
Meanwhile 13900к и 14900к крашнуваат од што се набустани до даска.
Незнам зашто вакви глупи муабети ширите кога не сте ни пробале АМД.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
950
1.265
Типичен интелџија муабет, имам Ryzen од 1-ва генерација се до сеа на 5800X3D и сум немал никакви проблеми.
Meanwhile 13900к и 14900к крашнуваат од што се набустани до даска.
Незнам зашто вакви глупи муабети ширите кога не сте ни пробале АМД.

и јас имам АМД, саркастично се изразив ако не примети:D
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.606
2.627
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.664
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
друго интересно, целосно е фабрикуван во TSMC
Пред 10 години да го кажеше некој ова ќе го пратев по лекарско уверение. :D
Сеуште не можам да сватам како Intel, кој имаше буквално четврт век понапредна технологија за производство во однос на сите останати, успеа да падне на дереџе да произведува кај оние кои се основен произведувач на директната конкуренција.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.476
14.753
Пред 10 години да го кажеше некој ова ќе го пратев по лекарско уверение. :D
Сеуште не можам да сватам како Intel, кој имаше буквално четврт век понапредна технологија за производство во однос на сите останати, успеа да падне на дереџе да произведува кај оние кои се основен произведувач на директната конкуренција.
За да ги пополни квотите за да не може конкуренцијата да произведува.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.664
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.292
4.269
Скопје
hackitfree.github.io

Пепел.
Абе мене и тебе ни е јасно дека толку „power-draw„ на ЦПУ не е здраво - ама другиве мислат „ Ќе земам Интел 250 Вати процесор - јаки се тие... Шо АМД 65 Вати се само ЛОЛ„ ;)
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.875
2.428
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Пред 10 години да го кажеше некој ова ќе го пратев по лекарско уверение. :D
Сеуште не можам да сватам како Intel, кој имаше буквално четврт век понапредна технологија за производство во однос на сите останати, успеа да падне на дереџе да произведува кај оние кои се основен произведувач на директната конкуренција.
Бумот на мобилни чипсети и графичките го направија TSMC лидер во семикондуктори, они буквално од Qaulcomm па се до графички прават а Интел мислеа дека само со ПЦ чипсети ќе тераат така ... не знам ни дали имаше некој производител обид нешто да испринта на интелов процес ... дури и Самсунг едвај успева да држи чекор а разликите во технолошка напредност вс самсунг и интел веќе стануваат се по евидентни, едино наредната година да видиме 3nm процесот на самсунг каков ќе испадне пошто е доста понапреден версус нивниот 4nm ...

За да ги пополни квотите за да не може конкуренцијата да произведува.
Тука Apple е главен и го прави баш ова, останатите после од тоа што ќе остане ќе се тепаат за квоти. Ќе биде интересно интел и амд какви квоти ќе добијат можно е ради ова некои од идниве графички да се префрлат на самсунг ради ова пошто не верувам дека TSMC има капацитет сите да ги услужи.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
441
370
Ако може едно појаснување од вас поупатените... Во следниов сегмент сум буквално нуб., но баш ме интересира. Зошто е голем предизвикот да се изработат чипови со пониски nm? Некои членови на форумов зборуваа дека предизвикот бил да се изработи некаков премаз при производството на чиповите. До колку пониско може да се изработат чипови со пониски nm (3nm, 1nm?)? Што ќе се случи ако се дојде до точка кога повеќе нема да може да се произведуваат процесори со уште пониски nm, што понатаму кога ќе се достигне тоа, дали фокусот кон усовршување на процесорите ќе се насочи кон некоја друга насока?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.292
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Ако може едно појаснување од вас поупатените... Во следниов сегмент сум буквално нуб., но баш ме интересира. Зошто е голем предизвикот да се изработат чипови со пониски nm? Некои членови на форумов зборуваа дека предизвикот бил да се изработи некаков премаз при производството на чиповите. До колку пониско може да се изработат чипови со пониски nm (3nm, 1nm?)? Што ќе се случи ако се дојде до точка кога повеќе нема да може да се произведуваат процесори со уште пониски nm, што понатаму кога ќе се достигне тоа, дали фокусот кон усовршување на процесорите ќе се насочи кон некоја друга насока?
Буквално за тоа е видеово Intel vs AMD
Сега се на FINfet се работи на GAA (GateAllAround transistors) а после ке се прават RibbonFET
Не може веќе 5-6год наназад помали транзистори да се прават - иако сите ги брендираат како 10нм па 5нм па 4нм - тоа е само растојанието од проводник до проводник намалено . Физички не се смалени транзисторите - туку се комбинираат и трупаат еден врз друг и слични солуции . Ете една одлична солуција на АМД беше да го стави кешот ВРЗ јадрата на процесорот -зошто што помало растојание патува сигналот - побрзо .
Исто како што растојанието од ГПУто на графичка до видео меморија е 3-4см - кога ќе направиш чип со ХБМ меморија ( која е врз ГПУто) - сигналот од меморија до ГПУ треба многу пократко да патува. И уште ако му додадш поголем проток 512бита - многу се забрзуваат пресметките..
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
441
370
Физички не се смалени транзисторите - туку се комбинираат и трупаат еден врз друг и слични солуции . Исто како што растојанието од ГПУто на графичка до видео меморија е 3-4см - кога ќе направиш чип со ХБМ меморија ( која е врз ГПУто) - сигналот од меморија до ГПУ треба многу пократко да патува. И уште ако му додадш поголем проток 512бита - многу се забрзуваат пресметките..
Претпоставувам тоа значи и нов проблем со повисоки температури/потрошувачка на електрична енергија? Посебно ако се зголемат фрекфенциите (клокаат) и брзината на трансферот...
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.292
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Претпоставувам тоа значи и нов проблем со повисоки температури/потрошувачка на електрична енергија? Посебно ако се зголемат фрекфенциите (клокаат) и брзината на трансферот...
Бројот на транзистори (а секогаш се зголемува - повеќе јадра итн) одредува колку вати ќе биде процесорот. Исто и малиот простор (површина) на кој се збиени јадрата е потешко да се олади . Поголеми површини - полесни за ладење. Повисока фрекфенција - поголема потрошувачка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.279
Мислења
977.756
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно