• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    136
  • Анкетата е затворена .

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Па нормално, изненаден си?
Па добро - игрите ретко кога користат повеќе од 4-6 јадра така да и не е изненадувачки - нова архитектура - повисока фреквенција...Би било изненадувачки во Синебенч - мултикор да го победи :)
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.909
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.128
1.909
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Raptor Lake e tock во тик-ток начинот на работење на Intel. 13-та генерација е само освежување на старата архитектура, во случајов додаден L3 кеш, зголемени работни фрекфенции на P моќните јадра со идентична архитектура како P моќните јадра на 12-та генерација, додадени уште 8 ефикасни јадра на старата платформа од 12-та генерација. Додека ова е фино освежување, не е доволно за да доминираат над AMD. Сигурно ќе добијат некој бенчмарк меѓутоа Zen 4 ќе биде генерално побрз процесор во поголемиот број случаи. Покрај ова варијантата на AMD ќе е многу поефикасна, многу помалку захтевна за напојување и ладење.
Но предноста на AMD e тоа што AM5 е најнова платформа, само што излезена која ќе потдржува идни генерации на процесори додека Raptor Lake е само освежување и последна генерациска алтернатива за старата платформа. Покрај таа, предност е што AM5 ќе излезе пред Raptor Lake. Тоа значи дека најголем број од оние коишто сакаат и чекаат да купат нов модерен систем ќе одат со AM5. Ем порано, ем подобро.
Како нокаут, кога ќе официјално ќе излегува Intel 13 gen Raptor Lake ќе се појават 3D V-Cache процесори од AMD кои ќе го засенат Raptor Lake. Практично ќе биде Too little, too late за Intel. Се надевам ќе излезе Ryzen 7950X3D, тоа би бил ултимативно најдобриот гејминг процесор кој би ги оставил Intel засрамени во desktop сегментот.
Кај workstation/server сегментите работите ќе станат уште понеповолни за Интел. 96x Zen 4(AVX 512) јадра vs 56x 12gen јадра, 50% повеќе мемориски проток, варијанти со 3D V-Cache и т.н.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.628
4.070
Битола
Исто така важно да се напомени за тие што планираат да се префрлаат, AM5 НЕМА да поддржува DDR4, додека Intel Gen 12 и Gen 13 поддржуваат, за да имате на ум додатни трошоци.

Исто така, DDR5 се уште не е изгланцат, го нема исполнето целосниот потенцијал и кошта значително повеќе.
 
Цените на DDR5 мемориите се паднати и ќе паѓаат се повеќе. DDR5 е за премиум, а за мејнстрим со DDR4 AMD ги има AM4 кои ќе добијат финално освежување со 5600X3D и 5900X3D кои одлично ќе се псрават со Raptor Lake на DDR4.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
170
157
Цените на DDR5 мемориите се паднати и ќе паѓаат се повеќе. DDR5 е за премиум, а за мејнстрим со DDR4 AMD ги има AM4 кои ќе добијат финално освежување со 5600X3D и 5900X3D кои одлично ќе се псрават со Raptor Lake на DDR4.
Ќе почекаме до средина на средната година кога „DDR5“ ќе стане финансиска исплатлива во овие простори.
Доколку Жирафите и Универзумците не понудат некакви попусти за истите ќе бида долго време додека новиот стандард влезе овде. Во секој случај арно од Интел што нуди и за двата стандарда бидејќи имам избор да бирам, ако најдам добра цена или нешто што вреди за Македонскиот стандард можам да не давам додатни трошоци за сите 3 хардверски делови додека ако правам конфигурација после излегувањето на новиот приклучок на „амд“ ќе треба да турам голема сума.
Инаку во обзир што го гледав видеото на „билдзоид“, веќе во Америка цените се изедначуваат и убаво ми беше разјаснато зошто некои мемории се поскапи од други. Со таа информација сосема се согласувам за граѓани во Америка да си дозволат да купат „DDR5“.
 
View: https://youtu.be/yQ-c6SmVuDY


Новитет на АМД - макар што не е толку интересно за нас ваков процесор евентуално за работни станици.
Zen 3, далеку од новитет. Кога би ми требала работна станица би размислил дали би сакал тоа или би сакал од новите Епици.

Очекувам Threadripper Zen 4 процесори со таква конфигурација само повисоко TDP, само што ќе излезат на залез на Zen 4 архитектурата, исто ко тие Zen 3 Ryzen TR.

Како десктоп корисник мене ме пали варијанта со 3D V-Cache. Би сакал и да видам десктоп варијанта од најдобрите бинови кои можат да бустнат повеќе од обичните со олдскул име и модел, на пример Ryzen FX-50:
16 cores/32 threads
4.7GHz base/5.9GHz boost
192MB L3 cache total = 2x (32MB L3 + 64MB L3 3DV)
16MB L2 cache total = 16x 1MB L2
170W TDP
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
826
891
Струга

MSRP исто како Zen 3, со големи ветувања.

Ќе дознаеме на 27 Септември.

За разлика од Intel, овие барем се свесни за потрошувачката и работет повеќе на тоа.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.076
2.861
TL;DW

1. --13% зголемен IPC,
2. +11% single thread performance, +44% multi thread во однос на i9 12900k
3. ---5.7Ghz максимална фреквенција,
4. ---Ryzen 5 7600X за 11% побрз во гејминг од i9 12900k (во една игра),
5. ---АМ5 ќе биде платформа која ќе трае барем до крајот на 2025 година т.е. најверојатно 3 генерации на процесори
6. --Достапни септември/октомври
7. --Цени исти како претходна генерација
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје

MSRP исто како Zen 3, со големи ветувања.

Ќе дознаеме на 27 Септември.

За разлика од Intel, овие барем се свесни за потрошувачката и работет повеќе на тоа.

Dr Lisa Su - главен фактор за успехот на АМД.
„Хелоу евриуан ....„ (сите ќутат ко мутави ...) „ХЕЛОУ ЕВРИУАН ! „ ( Хелоу...) :ROFLMAO:

5.7Гхц - досега невидено !
(само кој ќе купува нова плоча :( )

Септември 27ми - авејлабл - 15К денари за 7600Х не е лошо уопште ! (и уште 9К за плоча минимум )(да не спомнуваме ДДР5 :rolleyes:)
Мислењето е автоматски споено:

4. ---Ryzen 5 7600X за 11% побрз во гејминг од i9 12900k (во една игра),
Во една игра ама имај увид колку троши (грее) Интел процесорот за да ги извади тие 400 фрејма а колку 7600Х . И Интеловиот е топ-тир процесор - 7600Х е лоу-левел модел ! 1661836311535.png

Споредба 5950Х со 7950Х

А види во овие „рендеринг продуктивити„ резултати

1661836662120.png
 
Последна промена:

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.076
2.861
Dr Lisa Su - главен фактор за успехот на АМД.
„Хелоу евриуан ....„ (сите ќутат ко мутави ...) „ХЕЛОУ ЕВРИУАН ! „ ( Хелоу...) :ROFLMAO:

5.7Гхц - досега невидено !
(само кој ќе купува нова плоча :( )

Септември 27ми - авејлабл - 15К денари за 7600Х не е лошо уопште ! (и уште 9К за плоча минимум )(да не спомнуваме ДДР5 :rolleyes:)
Мислењето е автоматски споено:


Во една игра ама имај увид колку троши (грее) Интел процесорот за да ги извади тие 400 фрејма а колку 7600Х . И Интеловиот е топ-тир процесор - 7600Х е лоу-левел модел !Погледнете го атачментот 116197

Споредба 5950Х со 7950Х

А види во овие „рендеринг продуктивити„ резултати

Погледнете го атачментот 116198

Кога ќе ми текне дека до пред 2-3 години се збореше дека фреквенција над 5ghz е невозможна...

Уште еднаш се потврди дека future proofing на процесор не се исплати. Ако не ти треба денес, и 800 евра да потрошиш на процесор, за една година, година и пол тие перформанси ќе чинат 200-300 евра.

Платформата ќе биде скапичка, 7600x ќе биде 18000 денари (60 денари е доларот), 180 - 200евра за мидрејнџ матична, по некои прогнози DDR 5 ќе поскапи, ама ок.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.459
12.714
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога ќе ми текне дека до пред 2-3 години се збореше дека фреквенција над 5ghz е невозможна...

Уште еднаш се потврди дека future proofing на процесор не се исплати. Ако не ти треба денес, и 800 евра да потрошиш на процесор, за една година, година и пол тие перформанси ќе чинат 200-300 евра.

Платформата ќе биде скапичка, 7600x ќе биде 18000 денари (60 денари е доларот), 180 - 200евра за мидрејнџ матична, по некои прогнози DDR 5 ќе поскапи, ама ок.
Зошто мислиш дека мидрејнџ би била 200 евра за АМ5?
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Со оглед на тоа шо сум на ептен стара платформа, 7700х ми изгледа како добар fit за то шо ми треба.
Според доктор Јан 7900Х е најдобар избор - ама ако не ти треба тоа - и 7700Х е супер.

View: https://youtu.be/J2ohurfpfTI

7900Х ........................ ........... 7700Х
5.6Гхц ......................... ...........5.4Гхц
4.7Гхц на сите јадра ........... 4.5Гхц на сите јадра
72Гб кеш ............................... 40Гб кеш
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Лаптоп процесори нешто спомнале? 5нм треба да се доближи до Епл.
Кога ќе ми текне дека до пред 2-3 години се збореше дека фреквенција над 5ghz е невозможна...

Уште еднаш се потврди дека future proofing на процесор не се исплати. Ако не ти треба денес, и 800 евра да потрошиш на процесор, за една година, година и пол тие перформанси ќе чинат 200-300 евра.

Платформата ќе биде скапичка, 7600x ќе биде 18000 денари (60 денари е доларот), 180 - 200евра за мидрејнџ матична, по некои прогнози DDR 5 ќе поскапи, ама ок.
Тоа е затоа што имаше 11 годишна стагнација во перформанси на процесори.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.076
2.861
Зошто мислиш дека мидрејнџ би била 200 евра за АМ5?
Нов socket, нова ДДР меморија, нов PCIE, инфлација, и нема да пропуштат шанса да зголемат цена.

Дополнително, во официјалните слајдови беше наведено дека матичните ќе почнуваат од 125 евра/долари, а тие се однесуваат на оние наефтините ентри левел замени за А520.

Е сега и Интел ќе ги вадат новите процесори во септември, па можеби тоа ќе направи притисок.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.628
4.070
Битола
Интел со спуштени гаќи веќе неколку генерации. За апгрејд се спремам и искрено сакам на Интел да се вратам ама не можам да оправдам куповина ако ги срамат пак.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.427
2.905
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Интел со спуштени гаќи веќе неколку генерации. За апгрејд се спремам и искрено сакам на Интел да се вратам ама не можам да оправдам куповина ако ги срамат пак.
Со 12 генерација се вратија во игра, беа price-performance подобри во однос на AMD (со исклучок на цената на плочите), ги принудија АМД да намали цена на 5000 генерација.
Верувам дека и so 13-та генерација ќе биде слично, нема да се најдобри во однос на севкупни перформанси, ама пак ќе бидат best value for the money. Дотолку повеќе што и двете платформи ќе имаат скапи плочи и скап (сеуште) ДД5.
Па враќање на Intel не би требало да биде лош избор за парите.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.628
4.070
Битола
Има повеќе фактори, не е само цената. Колку струја влечи, колку грее, платформата на едните дали нуди опции што ти нема другата итн. Ќе чекам секако third-party ривјуа за двете пред да се одлучам.
 
Последна промена:

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.076
2.861
Со 12 генерација се вратија во игра, беа price-performance подобри во однос на AMD (со исклучок на цената на плочите), ги принудија АМД да намали цена на 5000 генерација.
Верувам дека и so 13-та генерација ќе биде слично, нема да се најдобри во однос на севкупни перформанси, ама пак ќе бидат best value for the money. Дотолку повеќе што и двете платформи ќе имаат скапи плочи и скап (сеуште) ДД5.
Па враќање на Intel не би требало да биде лош избор за парите.
Се слагам со се, само мала корекција - Raptor Lake ќе има опција и за DDR 4 и за DDR 5
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.351
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно