• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    136
  • Анкетата е затворена .

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.457
1.925
Неготино
Што е муабетот со последниот драјвер на AMD? Од кога го апдејтнав, почна ова да спама, на дискорд највеќе:
1653250999322.png
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.908
1.847
Скопје
Ништо. Интелашиве да потпишат безусловна капитулација - пошто тие 5.5Гхц им беа единствениот „ас„ во ракавот досега. НА ефикасност и температура - одамна се победени ...
Абе паметна цура таа Лиза Су...
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.908
1.847
Скопје
Јас не сум Рајзенаш ни Интелаш, ме интересира кој нуди највеќе реални и искористливи перформанси наспрема топлина и тротлање. Поготово на лаптопи.
View: https://www.youtube.com/watch?v=R-Wg1oEJpC8
1653302657856.png

Тогаш нема сомнеж кој избор треба да го направиш за твојот следен лаптоп ..
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.061
2.828
Интел сепак ќе биде многу подобра буџет варијанта. АМ5 колку и да делува супер, за "буџет" варијанта со рам, матична и процесор не 'не крпат 600-650 евра
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.908
1.847
Скопје
Интел сепак ќе биде многу подобра буџет варијанта. АМ5 колку и да делува супер, за "буџет" варијанта со рам, матична и процесор не 'не крпат 600-650 евра
Којзнае - АМД обично имаат конкурентни цени - матичната поскапа ќе биде ама сигурно и поефтини варијанти ќе излезат.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.061
2.828
Којзнае - АМД обично имаат конкурентни цени - матичната поскапа ќе биде ама сигурно и поефтини варијанти ќе излезат.
Имаа конкурентни цени заради тоа што АМ4 им трае 6 години. По мое, барем во првите година две ќе биде скапичка платформа
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.384
12.467
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ќе падне цената, сеа пошто не можат да извезуваат во мајка Русија.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.061
2.828
И како што прават со графичките и процесорите, со истото продолжуваат и со матичните. Entry level класите (во случајов со АМД - B620 матичните) се или непостоечки или ќе стигнат премногу доцна за да бидат релевантни, се осакатуваат средните класи (B650) а за сметка на тоа се смислуваат нови премиум класи (B650E, X670E) на веќе постоечките премиум класи (X670). За повеќе тука.
Се кладам дека до крајот на годинава ќе извадат нешто од типот на X690E Super Extreme.

Од друга страна, се повеќе луѓе се спремни да потрошат 1000+ евра за матична, па штета е да не им ги земат парите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.384
12.467
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И како што прават со графичките и процесорите, со истото продолжуваат и со матичните. Entry level класите (во случајов со АМД - B620 матичните) се или непостоечки или ќе стигнат премногу доцна за да бидат релевантни, се осакатуваат средните класи (B650) а за сметка на тоа се смислуваат нови премиум класи (B650E, X670E) на веќе постоечките премиум класи (X670). За повеќе тука.
Се кладам дека до крајот на годинава ќе извадат нешто од типот на X690E Super Extreme.

Од друга страна, се повеќе луѓе се спремни да потрошат 1000+ евра за матична, па штета е да не им ги земат парите.
1000+ евра за матична?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.384
12.467
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

toshex

the fool
18 септември 2013
5.851
6.912
Мелмак
Во важни теми на подфорумов има тема за АМД ама нема за Интел затоа постирам тука.

Во првите 30 секунди од видеото се гледа колкав (глуп) проблем е ова со сокетот на интел. Што тоа значи - дека најјакиве процесори на интел губат од перформанси заради недобро распореден притисок, и со тоа или треба повеќе ладење или ќе работат на поголеми температури.

Дополнителни и поголеми проблеми се дека понекогаш може и некој пин од сокетот да нема добар контакт, и да има загуби на memory bandwidth или дури цели мемориски канали.

View: https://www.youtube.com/watch?v=Ysb25vsNBQI
Мислењето е автоматски споено:

Look at that GAP:

1656342296232.png
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.061
2.828
Во важни теми на подфорумов има тема за АМД ама нема за Интел затоа постирам тука.

Во првите 30 секунди од видеото се гледа колкав (глуп) проблем е ова со сокетот на интел. Што тоа значи - дека најјакиве процесори на интел губат од перформанси заради недобро распореден притисок, и со тоа или треба повеќе ладење или ќе работат на поголеми температури.

Дополнителни и поголеми проблеми се дека понекогаш може и некој пин од сокетот да нема добар контакт, и да има загуби на memory bandwidth или дури цели мемориски канали.

View: https://www.youtube.com/watch?v=Ysb25vsNBQI
Мислењето е автоматски споено:

Look at that GAP:

Погледнете го атачментот 114477
И сето тоа за да заштедат на втор механизам за затворање од да речеме 3 долари
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
127
105
Зборев претходно за ова, оној „билдзоид“ дечкото докажа во Декември претходната година дека ако планираш да ги зголемуваш перформансите на сметка на повеќе струја или фреквенција рече дека мораш да си направиш навртки за да го подигнеш механизмот што доаѓа со матичната плоча. Овие отидоа со нов механизам што бара да го заштрафиш како ладлиник со рамномерен притисок. И двете методи даваат резултати само јас би го зел ова доколку планирам многу да го чепкам процесорот.
Само 30 евра за ова отколку неколку навртки некако ми е скапичко за 8 степени.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.066
Членови
31.715
Огласи
214
Најнов член
Emel
На врв Дно