• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    136
  • Анкетата е затворена .

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
1. истиот брз рам се користи и кај амд и кај интел системот (ама очигледно дека не си прочитал, си скокнал кај графите)
2. „зошто нема компетитивни шутери“ - ако се фокусираат само на такви, прашањето ќе ти е: па оти само компетитивни шутери има?
3. се тестираат процесори, а не графички, и ако видиш/прочиташ (очигледно не си прочитал) 3080Ti се користи кај двата системи. или сега графичката не чини?
4. според тебе, значи бројкиве се живи глупости?
ајде, занемари ги 720р резултатите. остануваме со 1080р. ист брз рам, иста графичка, најдоброто шо интел го нуди со повеќе јадра и без никакви лимити поставени, е стигнато од амд, па и во некои игри дури губи со убава разлика? значи сеа и 1080р не ти чини „само зато шо не е шутер и никој не гејма на 1080р“ ? смешки
1. Па тоа ми е муабетот. Се користи истиот, а не најбрзиот за секој процесор. Кога веќе цената на процесорите не се зема во предвид, зашто остатокот од конфигурацијата да се изедначува?
2. Тестот што они го споровеле би имал смисла само ако тестираните игри би биле компетитивни шутери.
3. Како што реков, се тестира некое глупаво теоретско сценарио кое нема никаква практична вредност. Затоа и ги спомнав шутерите, би му дало некаква смисла.
4. Да.

За другото да не се повторувам, ќе се цитирам:
Според мене ако се прави споредба на најдобрите гејминг процесори од интел и амд без да се земе предвид цената, тогаш треба и двата да се спарат со најбрзите мемории што ги поддржуваат и да се тестира 1080p до 4k.

Или втора варијанта, споредба на конфигурации во ист ценовен ранг со повеќе категории на графички.
Мислењето е автоматски споено:

Другари - само го збунувате човекот и одите офтопик до бескрај. Конкретно понудете му нешто со линк или список на делови - па да му направат понуда за тоа и кажете дали е добра цената.
Поздрав
Кој човек бре, јас со spiritBreaker друг муабет си правам на тема Intel vs AMD. :confused:
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје
1. Па тоа ми е муабетот. Се користи истиот, а не најбрзиот за секој процесор. Кога веќе цената на процесорите не се зема во предвид, зашто остатокот од конфигурацијата да се изедначува?
2. Тестот што они го споровеле би имал смисла само ако тестираните игри би биле компетитивни шутери.
3. Како што реков, се тестира некое глупаво теоретско сценарио кое нема никаква практична вредност. Затоа и ги спомнав шутерите, би му дало некаква смисла.
4. Да.

За другото да не се повторувам, ќе се цитирам:

Мислењето е автоматски споено:


Кој човек бре, јас со spiritBreaker друг муабет си правам на тема Intel vs AMD. :confused:
Мислев на овој човек Intel vs AMD ама он изгледа ја утнал темата а не вие.. ОК Мај бед..
И ако веќе дискутираме за АМД процесори - еве едно видео во кое АМД процесорите чудно се однесуваат со Нвидиа картици

Дали овие аномалии се до драјверите на Нвидиа и дали се досега надминати не знам.
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
Се дури не оправи виндоус 11 за мене интел 12 генерација не постојат. Не работат со виндоус 10 и по дифолт се значи неупотребливи.

Ќао.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Мислев на овој човек Intel vs AMD ама он изгледа ја утнал темата а не вие.. ОК Мај бед..
И ако веќе дискутираме за АМД процесори - еве едно видео во кое АМД процесорите чудно се однесуваат со Нвидиа картици

Дали овие аномалии се до драјверите на Нвидиа и дали се досега надминати не знам.
Старо е ова видео, уште кога им беше накурчен на нвидиа што не му дале ривју карта ор самтинг. Поентата му беше дека имаат драјвер оверхед проблем со побавни процесори. Ама без да слушам како пљампа пола сат и отидам директ кај сумарните резултати не гледам нешто посебно интересно.
Нормално е дека во цпу ограничени сценарија треба и процесорот да биде на ниво на графичката. Како што се крева резулуцијата тоа има помала улога. Кај индивидуалните резултати има по некоја аномалија која може до многу работи да биде.

Од друга страна кај адоред тв имаш ситуација кај што споредува 6600 ХТ со 3060 во слично сценарио како погоре и му искачаат на исто ниво:
Untitled1.jpg

Според текпауерап 6600 ХТ треба да е прилично побрза:
Untitled2.jpg
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје
Старо е ова видео, уште кога им беше накурчен на нвидиа што не му дале ривју карта ор самтинг. Поентата му беше дека имаат драјвер оверхед проблем со побавни процесори. Ама без да слушам како пљампа пола сат и отидам директ кај сумарните резултати не гледам нешто посебно интересно.
Нормално е дека во цпу ограничени сценарија треба и процесорот да биде на ниво на графичката. Како што се крева резулуцијата тоа има помала улога. Кај индивидуалните резултати има по некоја аномалија која може до многу работи да биде.

Од друга страна кај адоред тв имаш ситуација кај што споредува 6600 ХТ со 3060 во слично сценарио како погоре и му искачаат на исто ниво:
1649768377472.png

За ова викаше он - постарите процесори даваат повеќе фрејма на послаба картица и на АМД картици а на појаки модели Нвидиа - помалку...
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Погледнете го атачментот 112256

За ова викаше он - постарите процесори даваат повеќе фрејма на послаба картица и на АМД картици а на појаки модели Нвидиа - помалку...
Да де, тоа се тие аномалии што ги спомнав и за да се утврди што е работа треба многу подетално тестирање, преиспитување на методологијата, системските поставки и слично. Затоа го гледам просекот, порелевантен е.

Кај адоред тв ја нема таа аномалија:
Untitled.jpg
 
Последна промена:

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.146
10.767
Скопје
еве едно видео во кое АМД процесорите чудно се однесуваат со Нвидиа картици
А еве сум јас 2019
Затоа што на ново таа ми беше best buy и затоа што АМД процесор не е компатибилен со nVidia графичка xD

Тоа е чиста вистина ама интел/нвидиа фанбојсот се слепи и ја немаат видено.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
144
120
Ги погледав видеава и добро е што не проверуваат со 720, бидејќи не сме веќе 2011.
Супер процесор ако веќе имаш Матична плоча што го подржува приклучокот и моменталниот процесор ти е 1000-3000 генерација и супер процесор ако имаш игра како „GTA“ што и користи на „cache“ меморијата за складирање пресметки пред да се емулираат.
Инаку ако збориме за парите, поевтино од врвните продукти од што нудат „Intel“, далеку помалу струја троши за слични перформанси, но многу губи за продуктивна работа како правење филмови, модели, компајлирање поради помалата фреквенција. Ама пак поскапо од 12700k за 20-30 евра што се разликуваат околу 10-15% во перформансите на игрите што не е „gta“ или „far cry“ што се категорија на игри каде има многу пресметки во зависност каде се наоѓа играчот за емулација на реализмот.
Слатка работа е конкурентност.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.593
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.593
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје
АМ4 платформата е најдоброто нешто во светот на компјутерите во изминатите десет години. И то је тако.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
Поготово тоа што сега на 350 серија матични може да ставиш 5000 серија процесор !
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје

Апсолутна доминација АМД 3Д
650 фрејма Валорант 4К !
Иако во Се не е најјак - за таа цена - нема подобар, поефикасен, поладен процесор ..
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
Шо не кажавте дека како бонус feature на тоа дека само со шити виндоус 11 работи ко шо треба 12-та генерација интел исто така и се виткаат физички процесорите?

 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
144
120
Шо не кажавте дека како бонус feature на тоа дека само со шити виндоус 11 работи ко шо треба 12-та генерација интел исто така и се виткаат физички процесорите?

Тури си навртки кај што стои ладилникот за да се порамни средниот притисок и се пренесе на 4-ите ќошеви, ако не ставиш ќе се искриви многу да.
View: https://www.youtube.com/watch?v=ezauy4as4lI

Секако воопшто не ми се допаѓа глупоста што ја направија со ова.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

Апсолутна доминација АМД 3Д
650 фрејма Валорант 4К !
Иако во Се не е најјак - за таа цена - нема подобар, поефикасен, поладен процесор ..
Ги разгледав резултатите од видеово. Стив е длабоко влезен во шупакот на амд, бел ден не гледа веќе.

Од 40 тестирани игри каде наклонот е негде пола-пола, он избрал да презентира детали од само 15 и тоа 8 каде амд има предност, 4 со предност на интел и 3 нерешени. Значи двојно повеќе со предност на амд. Ајде нека е случајно тоа.

Меѓутоа многу посериозна работа што приметив е дека игриве што преферираат интел ги тестирал на многу позахтевни сетинзи (cities-max, sc2-extreme, halo-ultra) за разлика на тие што преферираат амд, генерално med-high. Или во превод, кај интел форсирал повеќе гпу ботелнек за да се прикаже помала процентуална разлика. Ако сакате и во бројки, просечен 1080p фрејмрејт од 8те амд игри е нешто изнад 300, од 4те интел скоро па пола од тоа.

1498156535017.jpg
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.593
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ги разгледав резултатите од видеово. Стив е длабоко влезен во шупакот на амд, бел ден не гледа веќе.

Од 40 тестирани игри каде наклонот е негде пола-пола, он избрал да презентира детали од само 15 и тоа 8 каде амд има предност, 4 со предност на интел и 3 нерешени. Значи двојно повеќе со предност на амд. Ајде нека е случајно тоа.

Меѓутоа многу посериозна работа што приметив е дека игриве што преферираат интел ги тестирал на многу позахтевни сетинзи (cities-max, sc2-extreme, halo-ultra) за разлика на тие што преферираат амд, генерално med-high. Или во превод, кај интел форсирал повеќе гпу ботелнек за да се прикаже помала процентуална разлика. Ако сакате и во бројки, просечен 1080p фрејмрејт од 8те амд игри е нешто изнад 300, од 4те интел скоро па пола од тоа.

Погледнете го атачментот 112499
А како примети дека различни сетинзи користел?
Дали Интел е тестиран со Windows 10 или 11? Дали се инсталриани Security patch-ови?
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
284
298
Треба да се разбере дека темата не е кој за кого навива, туку што се предности а што недостатоци на двата производители и нивните модели. Пример: 12900KS е најдобар процесор, ама конфигурација со него ќе ве чини најмалку илјада евра повеќе отколку конфигурација со Ryzen 5800x3d.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.067
2.843
Ги разгледав резултатите од видеово. Стив е длабоко влезен во шупакот на амд, бел ден не гледа веќе.

Од 40 тестирани игри каде наклонот е негде пола-пола, он избрал да презентира детали од само 15 и тоа 8 каде амд има предност, 4 со предност на интел и 3 нерешени. Значи двојно повеќе со предност на амд. Ајде нека е случајно тоа.

Меѓутоа многу посериозна работа што приметив е дека игриве што преферираат интел ги тестирал на многу позахтевни сетинзи (cities-max, sc2-extreme, halo-ultra) за разлика на тие што преферираат амд, генерално med-high. Или во превод, кај интел форсирал повеќе гпу ботелнек за да се прикаже помала процентуална разлика. Ако сакате и во бројки, просечен 1080p фрејмрејт од 8те амд игри е нешто изнад 300, од 4те интел скоро па пола од тоа.

Погледнете го атачментот 112499

Иако сметам дека Стив од HUB флертува со АМД, сурово е да го наречеш Shill. Човекот сам ја погреба rx 6500, еден ден пред графичката да излезе. Укажа на проблеми кои прашање е дали другите рецензенти ќе ги забележеа сите.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.056
2.396
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3090 OC Edition
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
А како примети дека различни сетинзи користел?
Дали Интел е тестиран со Windows 10 или 11? Дали се инсталриани Security patch-ови?
Наведени се сетинзите на слајдовите од секоја игра. Врска немам за другото, мислам дека не кажува.
Треба да се разбере дека темата не е кој за кого навива, туку што се предности а што недостатоци на двата производители и нивните модели. Пример: 12900KS е најдобар процесор, ама конфигурација со него ќе ве чини најмалку илјада евра повеќе отколку конфигурација со Ryzen 5800x3d.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
Што знам, мене насловот на темата повеќе на тоа првото ми асоцира :LOL:
Иако сметам дека Стив од HUB флертува со АМД, сурово е да го наречеш Shill. Човекот сам ја погреба rx 6500, еден ден пред графичката да излезе. Укажа на проблеми кои прашање е дали другите рецензенти ќе ги забележеа сите.
Ако стварно му се штелувани резултатите, благ збор е тоа.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
Во се сум те поддржувал, ама во ова не можам. Take that back.

Ќе го опраат у 12ка. Дизајн language-от неам замерка. За тоа шо е ко виндоус 8 ко шо беше скршнување од десктоп и продуктивност премногу и премногу избрзано зборам.

До тогаш пак ќе кажам ми смета дека нема сега унифицирано тестирање на Intel вс. AMD процесори пошо интел колку шо разбрав не вадат максимум на Виндоус 10.

Така шо ако неќеш Виндоус 11 тогаш по default отпаѓаат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.560
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно