• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
побавно паѓа фрекфенцијата, има помала највисока температура, никогаш не прави Thermal Throttling и држи повисока базна фрекфенција.
ова воопшто не е точно .
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,333
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Интеловиот SpeedStep е подобар од CnQ. Барем од тоа што сум видел со лични очи, 10-генарација и Zen3.

Само незнам како се со потрошувачка, немора да значи дека ако интелите спуштаат на 700Mhz трошат стварно помалце од 1.6 на зен. Она што сигурно можам да го потврдам е дека спидстеп побрзо спушта кога не е оптоварен системот.

Оној registry patch-от на АМД го става по дифолт процесорот на 90% минимум. Се чудев зошто и дознав кога ставив една стара GTX 670-ка, кога кога процесорот (АМД) ќе се спуштеше под 20% правеше проблем со крашување на драјверот, подоцна потврдено и на GTX760, додека истите карти работат на интел без проблем.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сите 7nm процесори на AMD развиваат значително повисоки температури од Intel 6-12 gen. Едноставно густината на транзисторите на TSMC 7nm е многу поголема одошто на Intel 14nm, па логично е и да имаат поголемо греење по mm квадратен што значи и повисоки работни температури иако на ниво на пекиџ оддаваат помалку топлина(т.е. трошат помалку). Ова особено е изразено кај 8 и 16 јадрените варијанти каде за да функционираат сите јадра од чип(летот) се експлоатираат многу високи напони на најслабите јадра. Па така на пример Ryzen 9 5900X има пониски работни температури од 5800X и покрај тоа што е значително побрз и троши повеќе енергија.

Што се однесува до thermal throttling, може да се подели на CPU и mainboard throttling. Доколку се има соодветно ладење и на CPU и на mainboard, throttling нема да се случува. Следствено доколку се нема, ќе се случува. Па така е смешен муабетот дека процесорите на AMD никогаш не прават throttling. Особено со oние stock кулерчињата...

Што се однесува до base clock, нема некоја релевантност кога се зборува за перформансите на процесорот, но како и да е тој зависи од конкретниот модел на процесор, а не од брендот. На пример Intel Core i9 10900k/kf има base clock од 3.7GHz додека пак Ryzen 9 5950X има 3.4GHz base clock.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,942
3,333
Сите 7nm процесори на AMD развиваат значително повисоки температури од Intel 6-12 gen. Едноставно густината на транзисторите на TSMC 7nm е многу поголема одошто на Intel 14nm, па логично е и да имаат поголемо греење по mm квадратен што значи и повисоки работни температури иако на ниво на пекиџ оддаваат помалку топлина(т.е. трошат помалку). Ова особено е изразено кај 8 и 16 јадрените варијанти каде за да функционираат сите јадра од чип(летот) се експлоатираат многу високи напони на најслабите јадра. Па така на пример Ryzen 9 5900X има пониски работни температури од 5800X и покрај тоа што е значително побрз и троши повеќе енергија.

Што се однесува до thermal throttling, може да се подели на CPU и mainboard throttling. Доколку се има соодветно ладење и на CPU и на mainboard, throttling нема да се случува. Следствено доколку се нема, ќе се случува. Па така е смешен муабетот дека процесорите на AMD никогаш не прават throttling. Особено со oние stock кулерчињата...

Што се однесува до base clock, нема некоја релевантност кога се зборува за перформансите на процесорот, но како и да е тој зависи од конкретниот модел на процесор, а не од брендот. На пример Intel Core i9 10900k/kf има base clock од 3.7GHz додека пак Ryzen 9 5950X има 3.4GHz base clock.
@Astro збореше за лаптопи и искуство со мобилни процесори. Скроз ја однесовте работата во погрешна насока.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Сите 7nm процесори на AMD развиваат значително повисоки температури од Intel 6-12 gen. Едноставно густината на транзисторите на TSMC 7nm е многу поголема одошто на Intel 14nm, па логично е и да имаат поголемо греење по mm квадратен што значи и повисоки работни температури иако на ниво на пекиџ оддаваат помалку топлина(т.е. трошат помалку). Ова особено е изразено кај 8 и 16 јадрените варијанти каде за да функционираат сите јадра од чип(летот) се експлоатираат многу високи напони на најслабите јадра. Па така на пример Ryzen 9 5900X има пониски работни температури од 5800X и покрај тоа што е значително побрз и троши повеќе енергија.

Што се однесува до thermal throttling, може да се подели на CPU и mainboard throttling. Доколку се има соодветно ладење и на CPU и на mainboard, throttling нема да се случува. Следствено доколку се нема, ќе се случува. Па така е смешен муабетот дека процесорите на AMD никогаш не прават throttling. Особено со oние stock кулерчињата...

Што се однесува до base clock, нема некоја релевантност кога се зборува за перформансите на процесорот, но како и да е тој зависи од конкретниот модел на процесор, а не од брендот. На пример Intel Core i9 10900k/kf има base clock од 3.7GHz додека пак Ryzen 9 5950X има 3.4GHz base clock.
Зборуваме за мобилни процесори, 5300U, 5500U, 5600U наспроти i7-1165g7 и i5-1135G7
Мислењето е автоматски споено:

Интеловиот SpeedStep е подобар од CnQ. Барем од тоа што сум видел со лични очи, 10-генарација и Zen3.

Само незнам како се со потрошувачка, немора да значи дека ако интелите спуштаат на 700Mhz трошат стварно помалце од 1.6 на зен. Она што сигурно можам да го потврдам е дека спидстеп побрзо спушта кога не е оптоварен системот.

Оној registry patch-от на АМД го става по дифолт процесорот на 90% минимум. Се чудев зошто и дознав кога ставив една стара GTX 670-ка, кога кога процесорот (АМД) ќе се спуштеше под 20% правеше проблем со крашување на драјверот, подоцна потврдено и на GTX760, додека истите карти работат на интел без проблем.
Интеловиот SpeedStep е дефинитивно подобар и ги вози на idle јадрата на пониска фрекфенција и 0.6 волти напон наспроти 0.7 кај 5300U на пример

ЕДИТ: 0.7 кај 5300U наместо 1.7, typo
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
I stand corrected, мислев пишува за десктоп.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,132
1,019
Скопје

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
844
1,056
orgrimar
Штом ДерБауер е воодушевен од 12 серијата на Интел и со тестови и резултати докажува дека Интел чипот е поефикасен и побрз - мора да им се признае и честита на Интел за победата.
интел и ипхоне се најаки во се.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,583
1,531
Drachevo
Дали тоа Интел конечно после 25 години почна да вградува пристојни интегрирани графички, на ниво на тие што ги има Ryzen?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,132
1,019
Скопје
Дали тоа Интел конечно после 25 години почна да вградува пристојни интегрирани графички, на ниво на тие што ги има Ryzen?
Не се ни блиску - можеби 60% перформанси од АМД . Ама вршат работа и ефикасни се.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,132
1,019
Скопје

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не се ни блиску - можеби 60% перформанси од АМД . Ама вршат работа и ефикасни се.
Не би рекол. Се рамнат со Vega 11, некаде гумат 25% некаде водат. Тука се некаде на исто ниво.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,583
1,531
Drachevo

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,583
1,531
Drachevo
View: https://youtu.be/VoevNcGmEPQ

Горе/Доле исти се, што е далеку од 60%
Не реков јас 60%, јас прашав колку е сега разликата, затоа што на едно место видов дека империјата го возвратила ударот и првпат во историјата нуди пристојна интегирана графичка, ете на ниво на Amd.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,154
Мислења
879,071
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно