• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
819
228
И кого го заболе за перформанси во Linux? 0.1% корисници?

Па на пример, скоро сите серверски корисници, со оглед на тоа што како работи маркетингот.
Look we have best performance *
* only tested on Win10 patch XXX on X/X/XXX date.

И Win11 перформансите треба да не ги земаш во пред првите 2 години додека не ги средат баговите, без разлика дали е Интел или АМД.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
i5 и серверски корисници... :rolleyes:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Изгледа не си упатен како функционира маркетингот
Вчера вечер на ефтина струја комшиката запржуваше грав и преку заедничката вентилација мирисаше на запршка и кај нас па морав да уклучам аспиратор.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
819
228
Вчера вечер на ефтина струја комшиката запржуваше грав и преку заедничката вентилација мирисаше на запршка и кај нас па морав да уклучам аспиратор.
Да си ренташ, ќе си најдеш подобар стан со подобри комшии, вака лупни илјадници евра и мирисај на ефтина манџа.
Ама за тоа треба кликер, исто ко што треба кликер да научиш да читаш пропаганда.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Да си ренташ, ќе си најдеш подобар стан со подобри комшии, вака лупни илјадници евра и мирисај на ефтина манџа.
Ама за тоа треба кликер, исто ко што треба кликер да научиш да читаш пропаганда.
Не е до комшиите, до кромидот е. Многу смрдлив имаа одбрано, ама шо викаш ти кликер имаш, стан немаш. Нема да се мачиш ко мене.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
де бе, дај малце смањите доживљај.

трпение ко у градинка
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
819
228
Не е до комшиите, до кромидот е. Многу смрдлив имаа одбрано, ама шо викаш ти кликер имаш, стан немаш. Нема да се мачиш ко мене.
да имаше кликер, ќе ти текне на класиката
Guns don't kill people, people kill people.
 
  • Уау
Реакции: Avid

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,589
4,835
Ја стварно не можам да разберам, како божем Интел /Амд да е Ваш, па си земате за срце се што ке се каже за нив.
Никогаш не сум можел да ги разберам тие фанбој луѓе. Дај искулирајте малку, не ви брцаат во очи ако рекле дека Интел е подобар у гејминг или амд се клока поише и сл.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,491
3,876
Битола
Ако се покажат се менвам на Alder Lake. Нит потрошнја ме занима нит бутур. Само моќ. Нек се јебат и едните и другите. Одиме кај оние шо ни купуваат благо после ебавањето што ни го удираат.
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
819
228
Ја стварно не можам да разберам, како божем Интел /Амд да е Ваш, па си земате за срце се што ке се каже за нив.
Никогаш не сум можел да ги разберам тие фанбој луѓе. Дај искулирајте малку, не ви брцаат во очи ако рекле дека Интел е подобар у гејминг или амд се клока поише и сл.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Чекаме Steve од Gamer Nexus да ги тестира, па после се збори
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
И кого го заболе за перформанси во Linux? 0.1% корисници?
lol

Linux има околу 2.5% од вкупно desktop/лаптоп маркет шер (и плус 1.7% chromeos).
Но кај луѓето што нешто сериозно работат со компјутер:cool: и на кои им е битно cpu-то, те. програмери, 21% е Linux, vs рецимо MacOS 26%.

Освен малиот број на iOS уреди, кај секој друг тип на уреди Linux е 99% сервери, рутери, android-и итн.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Значи горе-доле точен сум со процентите. Ако 5% од линукс корисниците ги занимаат перформани на Alder Lake, тоа се 0.125% од корисниците на десктоп компјутери. :)

Останува да почекаме уште една недела па да видиме дали Intel маркетингот е пуштен на најако или ќе се корнат коси и ќе се сечат вени за загубата (не мислам на СМРДСМ).
Ќе мораш да ги почекаш Microsoft да ја решат гомнаријата која ја направија со скеџулерот за да победи Алдер или пак Алдер да се тестира на Windows 10 и да победи. ;)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ќе мораш да ги почекаш Microsoft да ја решат гомнаријата која ја направија со скеџулерот за да победи Алдер или пак Алдер да се тестира на Windows 10 и да победи. ;)
Не разбирам. Сакаш да кажеш дека во Win 10 Alder ќе има послаби перформанси???:rolleyes:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не разбирам. Сакаш да кажеш дека во Win 10 Alder ќе има послаби перформанси???:rolleyes:
Па така самите велат, зошто тогаш треба посебен скеџулер за Alder lake?

1635426364200.png

Вака нешто не сум импресиониран како стојат работите. Води 16% во однос на 5800 кој што е година дена постар, кој трши ради скеџулерот, а за пар месеци излегува V-Cache верзија на 5800 кој треба да има дополнителни 15 до 25% перформанси. Најмногу што ме радува е што ќе паднат цените. Разликата во перформанси од 16% не ми се уопште импресивни да бидам искрен.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
Точно е тоа за Win 10 дека знае да биде послаб заради Thread Director, самите Интел потврдиле.

However, Intel pointed out that you'll get the best performance with Windows 11 and that you can expect some performance variability if you use Windows 10. That means performance can be inconsistent, with programs running faster sometimes and slower at other times.

Intel's Thread Director technology is the key here. This hardware-based technology uses a trained AI model to identify different types of workloads at the chip level. It then provides that enhanced telemetry data to Windows 11 via a Performance Monitoring Unit (PMU) built into the chip. The operating system then uses that data to help assure that threads are scheduled to either the P- or E-cores in an optimized and intelligent manner.

However, while Windows 11 exploits Thread Director's full feature set, Windows 10 does not. Due to optimizations for Intel's Lakefield chips, Windows 10 is aware of hybrid topologies, meaning it knows the difference between the performance and efficiency of the different core types. Still, it doesn't have access to the thread-specific telemetry provided by Intel's hardware-based solution.

As a result, threads can and will land on the incorrect cores under some circumstances, which Intel says will result in run-to-run variability in benchmarks. It will also impact the chips during normal use, too. Intel says the difference amounts to a few percentage points of performance and that the chips still provide an "awesome" user experience. We'll have to see how that works in the real world to assess the impact.

 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,898
1,541
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Па така самите велат, зошто тогаш треба посебен скеџулер за Alder lake?
ради bigLittle архитектурата (P-Core и E-Core) - cpu scheduling станува ептен комплициран денес со хетерогени јадра, па различни dies, па различни мемориски латенции, па ограничена power envelope.

За малку и cpu features ќе влезеа во игранката, ама Intel имаат исклучено AVX512 од P-Cores за да бидат ко E-Cores. Иначе ќе се десеше ти работи програмот на P-Core све нормално, OSот го пребацува на E-Core бам! крешува.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
ради bigLittle архитектурата (P-Core и E-Core) - cpu scheduling станува ептен комплициран денес со хетерогени јадра, па различни dies, па различни мемориски латенции, па ограничена power envelope.

За малку и cpu features ќе влезеа во игранката, ама Intel имаат исклучено AVX512 од P-Cores за да бидат ко E-Cores. Иначе ќе се десеше ти работи програмот на P-Core све нормално, OSот го пребацува на E-Core бам! крешува.
Егзекли. Многу ме интересира разликата во перформанси на Алдер во W11 и W10 колку ќе биде, и дали сите апликации/игри ќе работат на него.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,340
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,130
11,659
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,548
Членови
30,692
Најнов член
drugaddict
На врв Дно