• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    136
  • Анкетата е затворена .

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Laughing stock бе... Вака беше и за П4, па после 15 години не беше. Иначе, не знам дали следите, тешкашите се враќаат од пензија во интел. Новиов CEO не се зеза.

Ако факторираме цена и достапност (сегашна а и идна) интел има адут тука. И ќе го искористи. Мислам дека март Интел ќе напраи пепел во продажби на CPU. Може да си приуштат, си имаат капацитет дури АМД кубури со TSMC на 4 фронта.
Последниве неколку What CPU should I buy видеа од респектабилни ревјуери се повеќе внесуваат интели во скоро сите сегменти баш ради цена и достапност.

Пред да ме обвини некој за фенбоизм, имам лично купено 3 ризени за мене, уште 4 за свои луѓе :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Иначе, не знам дали следите, тешкашите се враќаат од пензија во интел. Новиов CEO не се зеза.

Нормално дека не се зеза, гледам leak-нале перформансите на 11400 6c12t и биле комедија во споредба со 5600X.
Ако следната генерација не направат најмалку 50% IPC improvement готово е со Интел. Сега ќе биде интересно и ќе има добра борба. Не купувајте компјутери до Март.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Нормално дека не се зеза, гледам leak-нале перформансите на 11400 6c12t и биле комедија во споредба со 5600X.
Ако следната генерација не направат најмалку 50% IPC improvement готово е со Интел. Сега ќе биде интересно и ќе има добра борба. Не купувајте компјутери до Март.

Интел има пари да затвори фабриките и наредни две години да прави research. Уште 50 години нема да е готово со интел, па колку сака AMD нека се добри.
АМД ако сака да му парира, треба да го купи TSMC сосе партали.

Истиот момент е со графичките. Има зашто некој би чекал дупло повеќе за АМД графичка од сличен ранг?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нормално дека не се зеза, гледам leak-нале перформансите на 11400 6c12t и биле комедија во споредба со 5600X.
Ако следната генерација не направат најмалку 50% IPC improvement готово е со Интел. Сега ќе биде интересно и ќе има добра борба. Не купувајте компјутери до Март.

А се надевам дека се зезаш. Па сега Интел во некои одредени сценарија се држат, со 50% gain ќе ги разнесат АМД.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Интел има пари да затвори фабриките и наредни две години да прави research. Уште 50 години нема да е готово со интел, па колку сака AMD нека се добри.
АМД ако сака да му парира, треба да го купи TSMC сосе партали.

Истиот момент е со графичките. Има зашто некој би чекал дупло повеќе за АМД графичка од сличен ранг?

Така е зборот де, не дека ќе ги снема, едноставно ќе пукне ептен брука.

А се надевам дека се зезаш. Па сега Интел во некои одредени сценарија се држат, со 50% gain ќе ги разнесат АМД.

Па да, во некои одредени сценарија се држат ама тоа не е доволно за добра борба. Ако они со понов процесор губат од АМД (на брзинка прочитав од мобилен дури double digit во сингл и Мултикор ), а АМД ќе извади летоска рифреш нешто како 5600XT, за враќање во шема ќе им треба многу голем скок за да се каже дека се оправиле и се конкурентни.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Па да, во некои одредени сценарија се држат ама тоа не е доволно за добра борба. Ако они со понов процесор губат од АМД (на брзинка прочитав од мобилен дури double digit во сингл и Мултикор ), а АМД ќе извади летоска рифреш нешто како 5600XT, за враќање во шема ќе им треба многу голем скок за да се каже дека се оправиле и се конкурентни.
Ко 3700XT/3800XT :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Така некако.... Башка ако скокнат на 5nm ќе биде интересно. Ептен ќе биде интересно и во таборот на сините, некни прочитав наслов Intel's new CEO is mad! :ROFLMAO: ќе читаме комедии по се изгледа. Башка и со Xe ќе ги боцнат Vega.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
264
322
Така некако.... Башка ако скокнат на 5nm ќе биде интересно. Ептен ќе биде интересно и во таборот на сините, некни прочитав наслов Intel's new CEO is mad! :ROFLMAO: ќе читаме комедии по се изгледа. Башка и со Xe ќе ги боцнат Vega.

Изглеа трачовите за 5GHz и појаки Рајзени ги чуваа како одговор на Интел за да ги пуштат како ХТ и пак да се вратат на тронот.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.970
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Они нека си стаат легенче до креветот да не им се лоши ноќе...
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
822
229
Не се секирајте, 7nm процесори идат во 2023та. Новиот директор е задоволен од прогресот. Можи мирно да се спие сега.
BAZINGA!

Прво, нека имаат покажат продукт, после нема да се секираме.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.315
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Како за Тјурингот, и за оваа тема ќе ви памтам и ќе ве потсетам колку сте биле тапа :)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.970
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За да не се занесувате со спецификациите на Интел процесоруте, пошто се сериозно неточни и нечесни. И АМД малце претеруваат но не како Интел


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.501
17.207
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Blame the stupid OEMs.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.646
11.026
Скопје
Се враќа маркет шерот во корист на интел (low end). АМД сепак неможе да испорача доволно процесори.


 

simeprespa

Intern
20 јануари 2014
12
0
Zdravo
Baram pomos imam rasipan laptop asus x554l ima intel core i3 4005u procesor so ram 4gbDDR3 a imam ispraven lenovo laptop v130 so intel celeron N4000 procesor so ram 4gbDDR4 dali mozi procesorot da se stavi na lenovoto pozz eve i link od laptopite

https://uk.store.asus.com/asus-x540...-laptop-core-i3-4005u-4gb-1tb-hdd-win-10.html

 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Zdravo
Baram pomos imam rasipan laptop asus x554l ima intel core i3 4005u procesor so ram 4gbDDR3 a imam ispraven lenovo laptop v130 so intel celeron N4000 procesor so ram 4gbDDR4 dali mozi procesorot da se stavi na lenovoto pozz eve i link od laptopite

https://uk.store.asus.com/asus-x540...-laptop-core-i3-4005u-4gb-1tb-hdd-win-10.html


Не може, различен сокет се според Intel спецификациите:А дури и да се исти сокет, разликата во TDP на двата процесори би го оптеретила термички вториот систем доколку не е направен да лади таков процесор.

Дополнително, можно е и да (с)е едниот или двата процесори залемен(и) и според тоа да е невозможно да се апгрејдне процесор на едната и/или двете платформи.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.293
12.581
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Обично N целероните се лемени за плочата и нема менување.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.291
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно