• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,341
10,383
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Мислев, на 1080p најповеќе ќе се одрази за тоа колку процесорот е унапреден, на повисоки резолуции помалку е битно.
Јасно. Но смешката е што гејминг на 1080p е ептен ентри левел гејминг. Иако така се ослободува процесорот од графичката како ботлнек, резултатите се нерелевантни до крајност. Океј ајде ќе речеме 5% подобар е нели? Но колку е тоа важно? Да видиме како ќе се покаже процесорот на високи резолуции, затоа што ако играме на 1080 со јак процесор а слаба графичка тогаш ни треба подобра графичка а не процесор. А ако имаме јака графичка на 1080p таа ќе вади, што знам, 300 фрејма. На 300 фрејма ни прави разлика дали ќе бидат 300 или 306 фрејма?

Да не грешам душа, има секакви чудаци тука, на некои и ќе им направи разлика меѓу победа и пораз, што знам, свашта се изначитав :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Зедов лаптопче со и5 11 генерација и интел ирис Хе графичка. Споредено со другиов 4500у и вега 8, интелот е далеку подобар во секоја ситуација. Прилично изненаден со интел
Колку е тоа далеку подобар? И во која ситуација? Немој да ми кажеш дека неприметлива разлика е „далеку подобра“. Направи ли blind test или знаеше на кој компјутер работиш? :) во што се се разликуваат машините?
Мислењето е автоматски споено:

Јасно. Но смешката е што гејминг на 1080p е ептен ентри левел гејминг. Иако така се ослободува процесорот од графичката како ботлнек, резултатите се нерелевантни до крајност. Океј ајде ќе речеме 5% подобар е нели? Но колку е тоа важно? Да видиме како ќе се покаже процесорот на високи резолуции, затоа што ако играме на 1080 со јак процесор а слаба графичка тогаш ни треба подобра графичка а не процесор. А ако имаме јака графичка на 1080p таа ќе вади, што знам, 300 фрејма. На 300 фрејма ни прави разлика дали ќе бидат 300 или 306 фрејма?

Да не грешам душа, има секакви чудаци тука, на некои и ќе им направи разлика меѓу победа и пораз, што знам, свашта се изначитав :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:Колку е тоа далеку подобар? И во која ситуација? Немој да ми кажеш дека неприметлива разлика е „далеку подобра“. Направи ли blind test или знаеше на кој компјутер работиш? :) во што се се разликуваат машините?
Што се тиче гејминг, Xe сеуште не е ништо посебно, ама барем цени ќе паѓаат доа е добро.
View: https://www.youtube.com/watch?v=_V7myYBSbPw
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,060
3,047
Битола
Зедов лаптопче со и5 11 генерација и интел ирис Хе графичка. Споредено со другиов 4500у и вега 8, интелот е далеку подобар во секоја ситуација. Прилично изненаден со интел
Ме интересира benchmark да видам од IRIS Xe. Можeш да пуштиш Unigine или 3DMark Demo?
Мислењето е автоматски споено:

На 300 фрејма ни прави разлика дали ќе бидат 300 или 306 фрејма?
Прават пари АСУС во оваа ситуација со нивниот 360HZ монитор за FPS гејмери. Ним ВАЛЈДА им менува и ќе го купуваат.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,341
10,383
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ме интересира benchmark да видам од IRIS Xe. Можeш да пуштиш Unigine или 3DMark Demo?
Мислењето е автоматски споено:


Прават пари АСУС во оваа ситуација со нивниот 360HZ монитор за FPS гејмери. Ним ВАЛЈДА им менува и ќе го купуваат.
Имаш погоре бенчмарк за IrisXE, некогаш води над Vega 6 некогаш губи. Постојат синтетички бенчмарци во кои во теорија Xe го гази Vega со по 200-400% предност, но во реалност тоа не се случува и се исти по перформанси give or take. Но со оглед на тоа дека се платформи за лаптоп, а Xe е на 10нм а Vega 6 на 7нм, не ми изгледа многу надежен Xe-то. Треба повеќе анализа на ова поле.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,060
3,047
Битола
Имаш погоре бенчмарк за IrisXE, некогаш води над Vega 6 некогаш губи. Постојат синтетички бенчмарци во кои во теорија Xe го гази Vega со по 200-400% предност, но во реалност тоа не се случува и се исти по перформанси give or take. Но со оглед на тоа дека се платформи за лаптоп, а Xe е на 10нм а Vega 6 на 7нм, не ми изгледа многу надежен Xe-то. Треба повеќе анализа на ова поле.
Да дојде разликата до таа точка каде интегрираната може да се користи за пристоен гејминг, наместо да купуваш лаптоп со дискретна за гејминг, тогаш да му се посвети внимание. Кренаа фама со IRIS XE ме интересира дали веќе стигнале до таа точка Интел. Ама во пракса се гледа тоа. Најдобро да инсталира членот да спука некоја игра да кажи искуства. Не е само FPS во прашање крај крајева, туку и стабилност и регуларност на frametime, бидејќи има карти каде еден фрејм се ренда за 9 ms а друг за 30 ms па имаш еден тон stuttering иако FPS е „пристоен“.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
DDR5 ќе донесе двојно поголеми перформанси на интегрираните графики, меѓутоа и со тоа ќе бидат анемични и неупотребливи во пракса како гејминг решение.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
906
Неврленд
Ја до пред 3 години бев на Intel HD 530. И го пратев Intgel HD-to.
HD 630 5 % ралика од 530. Па UHD 630 10 % од претходното. У мегувременов гледам бар на passmark му рипнале поените. Туку уште за време на хд530 имаа тие intel iris grafika ама само у скапите лаптопи со I7 која беше скоро дупло појака од хд 530. У меѓувремном пуштале и некои си други Intel Pro series.
Туку како за интегрирана интел конечно и текнаа тек со новата 11 генерација шо енос треба да испадне. Ама да видеме дали ке ја има и у најслабите процесори, пентијуми , 4 јадрени ваљда ќе бидат.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,008
1,536
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
@Rikimaru девојкава го користи за дизајн, за некој ден ќе ти испратам да се видам. Ама убав лаптоп за 42000

@Astro игравме диабло 3 рифтови. На исти подесувања кај нејзи имаше помал статер и ситно повисоки фрејмови. Можеби 1% и 0,1% се повисоки или нешто друго е работата ама игратс дефинитивно пофлуидна беше
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,235
906
Неврленд
@Rikimaru девојкава го користи за дизајн, за некој ден ќе ти испратам да се видам. Ама убав лаптоп за 42000
Кога ќе можеш удари и по еден Passmark 3D и Heaven Unigine Benchmark да видеме како ќе се покаже Iris Xe-то.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

I3 произведен на TSMC 5nm во 2022.
Ова е голем компромис/неуспех на Intel. Ова е казна за Intel за неправењето прогрес со години дур немаа никаква конкуренција.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак

I3 произведен на TSMC 5nm во 2022.
Ова е голем компромис/неуспех на Intel. Ова е казна за Intel за неправењето прогрес со години дур немаа никаква конкуренција.
Нели ти беше уверен дека нема да се деси да аутсорсираат производство кај TSMC?

ЕДИТ: Дап, ете:

Intel нема да дозволи производството да им зависи од други, а особено нема да дозволи на конкурентна компанија да им го земе приматот и да плаќа за нивниот развој. Едноставно премногу миљарди има инвестирано Intel во прозиводство на чипови за да се откаже, многу повеќе од останатите. 10nm им беше грешка од сам почеток што не почнаа со EuV, па беше неуспешен нод со многу грешки во производство и практично прескап за да биде конкурентен. Но тоа не значи дека наредните ќе бидат неуспешни...
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
442
425

I3 произведен на TSMC 5nm во 2022.
Ова е голем компромис/неуспех на Intel. Ова е казна за Intel за неправењето прогрес со години дур немаа никаква конкуренција.
Ова значи поскапи процесори TSMC vs TSMC?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Нели ти беше уверен дека нема да се деси да аутсорсираат производство кај TSMC?

ЕДИТ: Дап, ете:
Како спинуваш информации, право за у PR на политичка партија си!

Јас имам речено дека сум убеден дека Intel ќе направи come back на голема врата. Не сум кажал дека немало да аутсорсираат производство, напротив сум рекол дека аутсорсираат:


Intel најави дека новите Xe графички и добар дел од чипсетите за матичните плочи ќе ги аутсорсира за производство во third parties како TSMC. Тоа не е ништо ново бидејќи Intel со години наназад прави аутсорсинг на чипсети и Atom процесори на third parties како TSMC. Но не, аутсорсинг на производство на процесори, односно врвен силикон. Прво TSMC неможе да задоволи ни 20% од потребите на Intel, а второ Intel нема да го дозволи тоа дури и TSMC да може да ги задоволи нивните потреби.
Во контекст на кажаното, Intel сега за прв пат најави аутсорсинг на производство на процесори кои не се Atom. Тоа се Core i3, процесори кои не му се круцијални, ниту се некој голем % од нивното производство и приходи. Да видиме што друго ќе произведува кај TSMC на 3nm.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак
Како спинуваш информации, право за у PR на политичка партија си!

Јас имам речено дека сум убеден дека Intel ќе направи come back на голема врата. Не сум кажал дека немало да аутсорсираат производство, напротив сум рекол дека аутсорсираат:Во контекст на кажаното, Intel сега за прв пат најави аутсорсинг на производство на процесори кои не се Atom. Тоа се Core i3, процесори кои не му се круцијални, ниту се некој голем % од нивното производство и приходи. Да видиме што друго ќе произведува кај TSMC на 3nm.
Прво убаво прочитај си го линкот кој го сподели ти лично. Во него се вика дека ќе произведува кај TSMC ем i3, ем мидрејнџ (значи i5) ем хај енд (значи i7 и i9 валјда).

Со тоа шо i3 ќе се произведуваат на 5nm а другите на 3nm процес. Еве скрин:

Screenshot_20210113-203845_Chrome.jpg

А потоа прочитај кај шо те цитирам и кажи ми кој дел го спинувам? Твои зборови се тоа дека интел нeмало да дозволи да им финансира производни процеси на други и други да му го произведуваат нему ... како го нарече?... приматот. Епа ете тоа се случува баш. Признај дека грешка типуваше.
Мислењето е автоматски споено:

Ова значи поскапи процесори TSMC vs TSMC?
За жал и Апле се произведуваат од TSMC така шо TSMC vs TSMC vs TSMC е поточно. Заситено ќе е производството и ќе има помалку количини и ќе бидат сигурно ем поскапи ем скалпирани.

Освен ако масовно не се прошири производството некако. На пример ако TSMC некако направи договор со интел да му ги каже тајните како до уапешни 7нм и 5нм производни процеси а интел ги даде под закуп своите фабс. Може да сонуваме хахах.


ЕДИТ: Извинете за тајпоа од мобилен сум ко сакат.
ЕДИТ2: Средени тајпоа од десктоп.
 
Последна промена:

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,456
789
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
уше лани зборев дека TSMC нема да може да постигне … се ќе биде дабетер. Да се надеваме дека веќе почнале да прават уште 2-3 фабрики :)

иначе една фабрика мислам (ако не се лажам) им треба 2-3 години од кога ќе ја одобрат и смислат финансиски, док почне production builds да вади.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак
уше лани зборев дека TSMC нема да може да постигне … се ќе биде дабетер. Да се надеваме дека веќе почнале да прават уште 2-3 фабрики :)

иначе една фабрика мислам (ако не се лажам) им треба 2-3 години од кога ќе ја одобрат и смислат финансиски, док почне production builds да вади.

Јас мислам дека во се ова АМД може да го извлече најдебелиот крај. Интел и Апле имаат многу повеќе пари од нив. Ако уше од сега ги закупат идните производни процеси АМД нема алтернатива. Интел си има свои производни процеси. Инел паралелно може да си тера на повеќе фронтови и евентуално и да го стигне TSMC. 3nm е демек теоретски лимит така шо колку време и да му треба на интел ќе го стигне кога тогаш.

Секако тука е Самсунг ама видовме со НВИДИА графичките дека сепак е малку назад Самсунг. Но сигурно има шанса коа ќе созрее малку на Самсунг 8нм процесот АМД да закупи производство и таму за да произведува евтини чипови ко шо правеше со 12нм на глобал фаундри.

Но секако очајно треба уште еден сериозен играч во производството на чипови на ниво на TSMC а едноставон нема. Ова е секако МНОГУ ЛОШО!
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,076
2,468
Како спинуваш информации, право за у PR на политичка партија си!

Јас имам речено дека сум убеден дека Intel ќе направи come back на голема врата. Не сум кажал дека немало да аутсорсираат производство, напротив сум рекол дека аутсорсираат:Во контекст на кажаното, Intel сега за прв пат најави аутсорсинг на производство на процесори кои не се Atom. Тоа се Core i3, процесори кои не му се круцијални, ниту се некој голем % од нивното производство и приходи. Да видиме што друго ќе произведува кај TSMC на 3nm.
Сега следи - Ти реков.
Инаку постов ти е такво релативизирање на кажаното, и пак недочитан извор кој сам го постираше. Пиши дечки ОК згрешив (ништо страшно) не ми се веруваше дека дотаму ќе одат. Иако беше логичен бизнис потег.
Инаку од извори блиски на владата (еден увозник на бренд кај нас), годинава најмалку 60% од лаптопи што ги продале биле I3-ки од разни генерации. Не значи дека се пресликува и на светско ниво, во никој случај. Ама дека им се баш така небитни, и тоа не е баш така.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@marv ништо не релативизирам. Нити пак нешто згрешив. Да, не верував дека ќе почнат и midrange и highend да аутсорсираат, но дезинформација/невистина е дека сум рекол дека сум убеден дека нема никад да аутсорсираат. Нели? (Пошто аутсорсираат со години наназад и тој факт ми е познат со години наназад што и го пишав во темава)

Патем нашиот пазар е толку незначаен и во маргина на занемарлива грешка што не би го земал за пример на нешто. Но кога спомна, i3 лаптопи се продаваа кај нас затоа што народот е беден и тоа е дното кое беше на понуда и по кое се тепаа луѓе. Провери од што се најголемите приходи oд процесори на Intel(и на AMD).

Воедно провери колкав капацитет има TSMC, а колкава побарувачка има Intel па ќе продужиме со дискусија на тема аутсорсинг.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,076
2,468
@marv ништо не релативизирам. Нити пак нешто згрешив. Да, не верував дека ќе почнат и midrange и highend да аутсорсираат, но дезинформација/невистина е дека сум рекол дека сум убеден дека нема никад да аутсорсираат. Нели? (Пошто аутсорсираат со години наназад и тој факт ми е познат со години наназад што и го пишав во темава)

Патем нашиот пазар е толку незначаен и во маргина на занемарлива грешка што не би го земал за пример на нешто. Но кога спомна, i3 лаптопи се продаваа кај нас затоа што народот е беден и тоа е дното кое беше на понуда и по кое се тепаа луѓе. Провери од што се најголемите приходи oд процесори на Intel(и на AMD).

Воедно провери колкав капацитет има TSMC, а колкава побарувачка има Intel па ќе продужиме со дискусија на тема аутсорсинг.
Ај важи. Ај сега прочитај се погоре, сам што си пишал, каде нема ама не ми се верува, него цврст став. И прочитај си го линкот. А за И3 и другите не ми се бара точно пошто е небитно тотално во причава. Сѐ ќе прават, според причата.
П.с. TSMC одамна се спрема за ова, а и тек ќе се прошири, тамам овие додека смислат.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ај важи. Ај сега прочитај се погоре, сам што си пишал, каде нема ама не ми се верува, него цврст став. И прочитај си го линкот. А за И3 и другите не ми се бара точно пошто е небитно тотално во причава. Сѐ ќе прават, според причата.
П.с. TSMC одамна се спрема за ова, а и тек ќе се прошири, тамам овие додека смислат.

Sent from Телефон using Tapatalk

Во 2020-та Intel произвел над 1000 миљарди процесори/чипови.


Грубо TSMC ќе произведува по 100000 вафери месечно. Во превод по 50 - 70 милиони процесори месечно со габарит на I3 или по 5 милиони процесори месечно со габарит на 32 јадрен xeon. До 1000 миљарди шу прајме?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,076
2,468

Во 2020-та Intel произвел над 1000 миљарди процесори/чипови.


Грубо TSMC ќе произведува по 100000 вафери месечно. Во превод по 50 - 70 милиони процесори месечно со габарит на I3 или по 5 милиони процесори месечно со габарит на 32 јадрен xeon. До 1000 миљарди шу прајме?
Аууу па ти се бодеш сине?
Добро кога ќе почнеш да си ги читаш статиите што сам ги ставаш. Еве не навлагајќи во нивна точност пошто лепиш линкови од позади пејвол па неможе докрај да се анализираат.
Нејсе.
1. Во линкот пишува 1.04 трилиони. Или твои 1000 миљарди. Но не пишува процесори/чипови. Пишува seniconductor units. Тоа е се од диода до Xeon, во полупроводнички жаргон.
2. Во истото пишува дека тоа не е бројка само на Интел. Интел има 15% грубо. Значи околу 150 миљарди годишно. И повторно никаде не пишува дека тоа се само процесори. Интел не праи само процесори не? Ти дадов и бројки порано отприлика како му се поделени кор секторите. Додека немаме релевантни бројки, може само да шпекулираме. На пример Xeoni од кога почнале (која и да било тоа година) заклучно со 2019 се произведени "само" 23милиони (извор Интел годишен репорт за 2019). Така да не верувам дека се у иљади миљарди бројките годишно на било кои процесори ко што сакаш да претставиш. Мноогу нули помалце, у ранг на 10^6 (милиони) максимум. Така да чим се нафатил тајванацот ќе оствари. Плус гради веќе барем 1 нова фабрика. Ако неможе да постигне, не ни он крив, Интел е, и неговиот мин 5годишен зимски сон.
3. Незнам колкав е ваферот на TSMC, колку имаат отпад, на 7нм и на 5нм и на 3нм во иднина колку ќе можат да извадат од на Интел процесорите. Едноставно неможам да најдам доволно точни информации за идните технологии сега па да ти ги проверам бројките. Еве со доза на резерва ќе ги земам за точни.

Сеа шу прајме. До 1000 миљарди? Па добро дали ти стварно сеуште мислиш дека 2 сериозни компании ќе влезат у преговори ако една на друга не си одговараат у план и програма, него ние ќе им праиме сеа овде пазарски математики, на лепе очи.

Него Интел и NAND делот го шиткал на SK Hynix. Нешто овде не ми се свиѓа. Или можда собираат кешарица или да платат нешто дебело или сериозно да вложат у R&D и да се вратат назад.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Аууу па ти се бодеш сине?
Добро кога ќе почнеш да си ги читаш статиите што сам ги ставаш. Еве не навлагајќи во нивна точност пошто лепиш линкови од позади пејвол па неможе докрај да се анализираат.
Нејсе.
1. Во линкот пишува 1.04 трилиони. Или твои 1000 миљарди. Но не пишува процесори/чипови. Пишува seniconductor units. Тоа е се од диода до Xeon, во полупроводнички жаргон.
2. Во истото пишува дека тоа не е бројка само на Интел. Интел има 15% грубо. Значи околу 150 миљарди годишно. И повторно никаде не пишува дека тоа се само процесори. Интел не праи само процесори не? Ти дадов и бројки порано отприлика како му се поделени кор секторите. Додека немаме релевантни бројки, може само да шпекулираме. На пример Xeoni од кога почнале (која и да било тоа година) заклучно со 2019 се произведени "само" 23милиони (извор Интел годишен репорт за 2019). Така да не верувам дека се у иљади миљарди бројките годишно на било кои процесори ко што сакаш да претставиш. Мноогу нули помалце, у ранг на 10^6 (милиони) максимум. Така да чим се нафатил тајванацот ќе оствари. Плус гради веќе барем 1 нова фабрика. Ако неможе да постигне, не ни он крив, Интел е, и неговиот мин 5годишен зимски сон.
3. Незнам колкав е ваферот на TSMC, колку имаат отпад, на 7нм и на 5нм и на 3нм во иднина колку ќе можат да извадат од на Интел процесорите. Едноставно неможам да најдам доволно точни информации за идните технологии сега па да ти ги проверам бројките. Еве со доза на резерва ќе ги земам за точни.

Сеа шу прајме. До 1000 миљарди? Па добро дали ти стварно сеуште мислиш дека 2 сериозни компании ќе влезат у преговори ако една на друга не си одговараат у план и програма, него ние ќе им праиме сеа овде пазарски математики, на лепе очи.

Него Интел и NAND делот го шиткал на SK Hynix. Нешто овде не ми се свиѓа. Или можда собираат кешарица или да платат нешто дебело или сериозно да вложат у R&D и да се вратат назад.

Sent from Телефон using Tapatalk
Од мобилен ти одговарам, на зимување сум и не ги читам статиите бидејќи имам читано многу и споредувано бројки од поодамна. Ете не се над 1000 туку над 150 миљарди чипови.
TSMC со зголемувањето на производството ќе може да штанца 100к месечно. INTEL во моментов на 14nm штанца од 800k до 900k вафери месeчно и околу 150-200к на 10nm. 5nm од TSMC е 4x со густина во однос на intel 14nm и 2x густина од intel 10nm. Теоретскиот максимален капацитет на TSMC не може да задоволи повеќе од 15-20% потреби на Intel. Значи зa сега и блиска иднина ни теоретски не е можно TSMC да го преземе производството на Intel.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,076
2,468
Од мобилен ти одговарам, на зимување сум и не ги читам статиите бидејќи имам читано многу и споредувано бројки од поодамна. Ете не се над 1000 туку над 150 миљарди чипови.
TSMC со зголемувањето на производството ќе може да штанца 100к месечно. INTEL во моментов на 14nm штанца од 800k до 900k вафери месeчно и околу 150-200к на 10nm. 5nm од TSMC е 4x со густина во однос на intel 14nm и 2x густина од intel 10nm. Теоретскиот максимален капацитет на TSMC не може да задоволи повеќе од 15-20% потреби на Intel. Значи зa сега и блиска иднина ни теоретски не е можно TSMC да го преземе производството на Intel.
Ај додека си на одмор коа ќе одмараш најди податок колку процесори прави годишно Интел. Тоа е битно за муабетов. Чипови не се процесори. Чипови разни нема да прави TSMC. Се договараат само за процесори. И ако не може да го превземе, како велиш, јави им на Интел, да си знаат и да не влегуваат во глупа зделка. Сакаат овие да ги заебат изгледа.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ај додека си на одмор коа ќе одмараш најди податок колку процесори прави годишно Интел. Тоа е битно за муабетов. Чипови не се процесори. Чипови разни нема да прави TSMC. Се договараат само за процесори. И ако не може да го превземе, како велиш, јави им на Интел, да си знаат и да не влегуваат во глупа зделка. Сакаат овие да ги заебат изгледа.

Sent from Телефон using Tapatalk
Важи, ќе им јавам. А ти јави им со време на TSMC да зголемат производство на 5nm и дај им распоред за работа. Нема смисла да трпи ит секторот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,651
Мислења
829,690
Членови
28,653
Најнов член
sashka973
На врв Дно