• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
370 evra e tamu. ko ke idbies nivno ddv, stavis transport i carina ke ti dojde okolu 360 evra ovde. 22k da dades za toj procesor treba da si hardkor fan ili glupak. Za tie pari dilerski ovde kupuvam 9900kf/10700k.
Ко шо кажав, почекајте тогаш да се стабилизираат цените. Иако 5600 вреди повеќе од 10700К секако ама да не навлегувам во тоа сега. Поентата ми беше не им пунете џебови на профитерски фирми и продавачи.

ЕДИТ: а и не гледајте низ призма дилерски цени пошо не секој има пристап до дилерски цени.
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,177
1,958
@TheMarshal такашто на крајот одлуката ќе зависи од твоите специфични сценарија на употреба.
Значи, не ми се исплати да менувам платформа, а ако разликата е над 10% на сите игри - ќе се иплати. Ама @toshex е во право, дека 3-5% е предноста, тогаш и не е некој голем удар. Така да во таа ситуација само графичка е добар упгрејд.

Инаку, моето сценарио на потреба, Photoshop + Slack + Google Chrome и по некоја гејминг сесија еднаш во неделата (најчесто на Nintendo Switch). Не знам и колку се исплати воопшто да правам upgrade-и на харвер. :LOL:

Мене и момнталнава конфигурација за тоа што работам сега е масивен оверкил.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Ако имаш вишок пари и ептен сакаш никој не може да ти каже не. Ама според тоа шо го пиша и не ти треба.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Значи, не ми се исплати да менувам платформа, а ако разликата е над 10% на сите игри - ќе се иплати. Ама @toshex е во право, дека 3-5% е предноста, тогаш и не е некој голем удар. Така да во таа ситуација само графичка е добар упгрејд.

Инаку, моето сценарио на потреба, Photoshop + Slack + Google Chrome и по некоја гејминг сесија еднаш во неделата (најчесто на Nintendo Switch). Не знам и колку се исплати воопшто да правам upgrade-и на харвер. :LOL:

Мене и момнталнава конфигурација за тоа што работам сега е масивен оверкил.
Знаеш слакот како ренда на 3090 со тредрипер?!
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,177
1,958
Ако имаш вишок пари и ептен сакаш никој не може да ти каже не. Ама според тоа шо го пиша и не ти треба.
Фикс идеја - ништо друго.

Знаеш слакот како ренда на 3090 со тредрипер?!
Абе не е само тоа. Рекламиве на форум за 0.0005% поостро ќе изгледале ми пишаа на редит.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,411
1,035
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Ова реално е доста солидно лаптопче според мене и секси патем :) - 2 results for Laptops го ставив пошто ги има новите интел процесори кои немам појма како се покажани...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,209
10,138
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,783
14,656
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ко шо кажав, почекајте тогаш да се стабилизираат цените. Иако 5600 вреди повеќе од 10700К секако ама да не навлегувам во тоа сега. Поентата ми беше не им пунете џебови на профитерски фирми и продавачи.
Тоше разбирам дека си фан на АМД, ама не си реален.

ЕДИТ: а и не гледајте низ призма дилерски цени пошо не секој има пристап до дилерски цени.
Зашто не? Кога може да се глеа низ призма на computeruniverse може низ сите примзи да гледаме. И кога веќе гледаме од computeruniverse, го нема на лагер процесорот 5600X туку може да се ставиш на листа на чекање. За разлика од него на пример го има за веднаш 9900KF кој е поефтин за 20 евра од 5600X:Па ти сеа види.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,176
7,919
Скопје

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
903
1,321
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Јас би ја скокнал 5000 серија амд, доколку имаш рајзен 2к и 3к, или пак интел од 8ма ген нагоре. Наредна година големи се шансите за нов АМ сокет, а и ништо чудно да видиме ддр5.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Тоше разбирам дека си фан на АМД, ама не си реален.

Зашто не? Кога може да се глеа низ призма на computeruniverse може низ сите примзи да гледаме. И кога веќе гледаме од computeruniverse, го нема на лагер процесорот 5600X туку може да се ставиш на листа на чекање. За разлика од него на пример го има за веднаш 9900KF кој е поефтин за 20 евра од 5600X:Па ти сеа види.
Ако гледаш 9900КФ тогаш гледај и АМД 3000 серија. Како и да гледаш во моментов опциите кои треба да се препорачаат на корисници непристрасно се:

1. Чекајте кога ќе се стабилизираат цени/залиха за АМД 5000
2. Проверете АМД 3000
3. Купете нешто на старо

Значи во моментов нема ништо ново што вреди од интел, и тоа е факт. Секој шо ќе купи интел процесор после месец два ќе се кае. И секој што ќе плати изгор цена за 3080 графичка или за АМД процесор во прва недела од release исто.

Значи мојот совет е „чекајте луѓе не се брзајте и не плаќајте повеќе од шо треба“. А за што е подобро има рецензии може да си погледне секој. Ова не е ниту од позиција на АМД фан ниту ништо.

Јас само советувам да се чека сега пошо цените не се стабилизирани кај нас, а во странство залихите летаат премногу брзо. На computer universe до прееска го имаше на залиха. Ќе го има пак. Ќе го има и на други места, не мора од Анхоч баш да се купи ако Анхоч решиле да го продаваат 100+ евра повеќе од шо треба.

Само смирено.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
731
960
Препорака: Пошто големиве маркети нема да имаат залихи уште некое време, аку имате некој што е Германија и мојт да го пратит или лично да ви го донесит, Ebay-Kleinanzeigen е преполн со 5600X/5800X по фер цени од просек 350/520€ соодветно. Повеќето ги продаваат зошто имале pre-order на уште еден (појак) процесор па да бидат на сигурно.

 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,783
14,656
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако гледаш 9900КФ тогаш гледај и АМД 3000 серија. Како и да гледаш во моментов опциите кои треба да се препорачаат на корисници непристрасно се:

1. Чекајте кога ќе се стабилизираат цени/залиха за АМД 5000
2. Проверете АМД 3000
3. Купете нешто на старо

Значи во моментов нема ништо ново што вреди од интел, и тоа е факт. Секој шо ќе купи интел процесор после месец два ќе се кае. И секој што ќе плати изгор цена за 3080 графичка или за АМД процесор во прва недела од release исто.

Значи мојот совет е „чекајте луѓе не се брзајте и не плаќајте повеќе од шо треба“. А за што е подобро има рецензии може да си погледне секој. Ова не е ниту од позиција на АМД фан ниту ништо.

Јас само советувам да се чека сега пошо цените не се стабилизирани кај нас, а во странство залихите летаат премногу брзо. На computer universe до прееска го имаше на залиха. Ќе го има пак. Ќе го има и на други места, не мора од Анхоч баш да се купи ако Анхоч решиле да го продаваат 100+ евра повеќе од шо треба.

Само смирено.
Не знам дали прочита што пишав или само по дифолт ранташ како амд е најдобар на свет, а Интел е шит и не вреди.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Најдобар е АМД моментално, во секоја класа и интел моментално е шит и не вреди. Зборам за споредба на интел 10та генерација наспроти АМД 5000 серија. 20+ рецензии излегоа што го зборат истото деновиве.

Интел 10та генерација е споредлив со АМД 3000 серија, која исто така е достапна на пазарот и е во повеќето ситуации подобра опција од интел 10та серија (освен во стрикно гејминг конфигурации каде измеѓу интел 10 и АМД 3000 има ситуации каде интел е поисплатлив избор).

Не знам што е тука нејасно и дали читаш јас што пишувам.

Пак ќе кажам на кратко: ако моментално некој е заинтересиран за НОВ компјутер треба да почека да се стабилизираат цени и залиха на АМД 5000 и да си купи тоа. На ново, интел 10 генерација не вреди во моментот во очи на фантастичните АМД 5000 процесори (освен ако им спуштат цена на интел драстично).

Не разбирам што замерка имаш за тоа. Нема валјда да пишувам: трчете луѓе купувајте интел 10ХХХ процесори.

По секоја веројатност за најмногу месец дена ќе ги собори интел цените на истите. После ќе се осеќаат ко магариња тие што купиле сега нов интел процесор.

Значи чекајте и не купувајте нов процесор веднаш. Или ќе се стабилизираат АМД цените или ќе паднат интел цените.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,782
2,422
Битола

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
*FASTEST CPU --CORE-- IN LOW POWER SILICON - ТЕСТИРАНО СТРИКНО ВО APPLE ОКОЛИНА И СО APPLE ОПТИМИЗИРАН ХАРДВЕР И СОФТВЕР

тука има простор за илјада дисклејмери. може најбрз едно 5 секунди дури не почне да тротла, може е направено да мери само во одредени околности, може само при одреден бенчмарк за кој оптимизирале итн итн итн....

значи чекајте независни рецензери да ги фатат во свои раце машините и да ги тестираат не брзајте

а за Апле корисници веројатно нема ни да гледаат никакви рецензии туку веруваат се шо сервира Апле и така. за такви ова е извонредно и ќе бидат ептен возбудени
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
707
1,275
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,621
1,032
Извонредно е самиот факт што помислиле да стават мобилен чип во лаптоп. Јас мислам дека е океј да постои вакво нешто, дефинитивно ќе се продолжи батеријата, и можеби ќе почнат во иднина да ги ставаат во ефтини лаптопи место целеронките.

Да, мекбук 13 оваа година ќе биде срање најверојатно, али јас мисам дека за некоја година ќе направат хаос во целата индустрија.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,384
685
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,868
2,308

AMD Helping to Bring Smart Access Memory to Nvidia GPUs - многу ферски од страна на AMD (y)
Да, ферски од кога Nvidia самите објавија дека ќе имплементираат SAM и за Интел и за АМД. Нема светци помеѓу корпорациите, само маркетинг.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,828
5,218
Мелмак
Да, ферски од кога Nvidia самите објавија дека ќе имплементираат SAM и за Интел и за АМД. Нема светци помеѓу корпорациите, само маркетинг.
Сами тешко дека ќе имплементираат ако платформата не ги поддржува хахаха.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,921
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно