• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Хмм... професионалец што ќе почне продукција, дизајн, виртуализација на Рајзен 3 па за некоја година ќе качи на Рајзен 9. Тоа е одлично впрочем :ROFLMAO:
Па не професионалец али рандом луѓе ќе го прават тоа, како што правеа апгрејд од Е дуал кор на 9650 и како што правеа апгрејд од и3 4330 на и7 4790К, едноставно тоа е патот на мртва генерација. Само што сега има многу повеќе јадра од порано.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако биде 300$ - скалпери и ствари.

Кај нас очекувам 18.000 - 20.000 прва тура. 3600х е 13.000 мора прво да се исчисти лагер :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,338
10,374
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако биде 300$ - скалпери и ствари.

Кај нас очекувам 18.000 - 20.000 прва тура. 3600х е 13.000 мора прво да се исчисти лагер :D
Дефинитивно. А ако Интел не направи нешто, го ебахме Аспарух, ќе си остане 20.000 процесорот а за година дена ќе стане и 22.000.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,338
10,374
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
130
64
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro

2те први места се на AMD.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,868
15,171
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не знам што се буните за повисоката цена на Ryzen 5000 процесорите....

Ко прво, цените на процесорите во моментов се спуштени на бандаж. Intel практично работи со минимална заработувачка со моменталните цени на нивните процеосри. AMD работи со малку поголема заработувачка, но сепак ни приближно висока како што може да биде.

Ко второ, Ryzen 5000 ќе бидат со подобри перформанси од се останато. Очекувано е да има повисока цена од ова што се нуди во моментов.

Ко трето, Ryzen 5000 ќе биде поскап за производство, поточно многу потешко е да произведеш поголем функционален чип од помал. Ryzen 5000 има CCX со 8 јадра, т.е. дупло во однос на Ryzen 3000. Логички е дека ќе е поскап.

Се на се додека цените на 8 јадрен Ryzen 5000 се под 500 евра бидете среќни. Проверете во минатото какви беа цените на high-end процесорите...
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
901
Ова е многу точно цените на Рајзен се секогаш прифатливи, ако не сакате да купите нови, секогаш можете да купете користени, Рајзен брзо губи на вредност, споредете ги цените на Алиекспрес за Рајзен 1700, Рајзен 2600, Рајзен 3500Х, ќе видете дека од генерација во генерација се намалуваат.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Објавени детали за Rocket Lake:


Кратки црти:

- Ќе се тераат на сегашна 4xx платформа LGA 1200 иако ќе излегува нова 5xx платформа
- PCIGen 4 (со закашнење од 2 години)
- НАМАЛЕН број на јадра (најголемиот процесор ќе биди 8/16 иако претходна генерација имаше 10/20)
- Нова интегрирана графичка 50 посто побрза (за тие без дискретна карта)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак
Q1 2021. Ај шо е широк поим да видам да не верувам. Има 3-4 месеци да трпат порази во бенчмарци до тогаш.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,903
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не знам што се буните за повисоката цена на Ryzen 5000 процесорите....

Ко прво, цените на процесорите во моментов се спуштени на бандаж. Intel практично работи со минимална заработувачка со моменталните цени на нивните процеосри. AMD работи со малку поголема заработувачка, но сепак ни приближно висока како што може да биде.

Ко второ, Ryzen 5000 ќе бидат со подобри перформанси од се останато. Очекувано е да има повисока цена од ова што се нуди во моментов.

Ко трето, Ryzen 5000 ќе биде поскап за производство, поточно многу потешко е да произведеш поголем функционален чип од помал. Ryzen 5000 има CCX со 8 јадра, т.е. дупло во однос на Ryzen 3000. Логички е дека ќе е поскап.

Се на се додека цените на 8 јадрен Ryzen 5000 се под 500 евра бидете среќни. Проверете во минатото какви беа цените на high-end процесорите...
Те молам ако имаш некое инфо/линк за BOM (bill of materials) кај процесориве или вкупни трошоци, ме интересира констатацијава дека работи на бандаж и дека е минимална заработувачката...

Побарав на нет ама не најдов некои квалитетни линкови.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,868
15,171
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Те молам ако имаш некое инфо/линк за BOM (bill of materials) кај процесориве или вкупни трошоци, ме интересира констатацијава дека работи на бандаж и дека е минимална заработувачката...

Побарав на нет ама не најдов некои квалитетни линкови.

https://www.google.com/url?sa=t&sou...Vaw2W82lK7IHGkDzKzqElG5X5&cshid=1604127475534

10900k = 206mm2
10700k(f)/10700/9900k/9700k(f)/9900/9700 = 177mm2
10600k(f)/10600/10500/9600k(f)/9400(f)/8400/8600k/8500 = 156mm2

Zen2 i/o = 125mm2
Chiplet (4core ccx) = 80mm2
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
333
261
ELI5 за нас нубците :)

https://www.google.com/url?sa=t&sou...Vaw2W82lK7IHGkDzKzqElG5X5&cshid=1604127475534

10900k = 206mm2
10700k(f)/10700/9900k/9700k(f)/9900/9700 = 177mm2
10600k(f)/10600/10500/9600k(f)/9400(f)/8400/8600k/8500 = 156mm2

Zen2 i/o = 125mm2
Chiplet (4core ccx) = 80mm2
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,059
3,046
Битола
Влегуваат другарите во пазарот за карти. Редно е да отвориме тема за нивни графички да потроламе малку, не? Јавувајте админ.

 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,868
15,171
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак
Море ние кога ќе видиме Леново Легион 17ка со асален Рајзен (не У) . Испоизлегоа ствари, а жив салам лаптоп нема.
Јас сум на тикпад, знаеш тикпад X или T серија кога ќе има со асален (рајзен) процесор? Коа ќе престане интел да им плаќа (или да ги уценува) за да нема е тогаш :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,338
10,374
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,903
5,287
Мелмак
Интел по 500 евра продаваше 4 јадра. За да бе биде 5600 300 евра треба интел сеа да го стави 10700К за 200 евра. Ама нема. Јас сметам дека msrp се уште е добро на АМД. Кај нас цените не се слика на реалноста пошо си ги ставаат продавачите зависно како се на перформанси со стари/лански залихи.

А ако е скапо 5600 се уште се произведува и е достапно 3700Х, 3800, 3800Х и 3800ХТ.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,008
1,536
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Или почекајте ги 5600(не х) и 5500х понатаму.
3600х- 249 доларос мсрп
5600х- 299 доларос мсрп.

50 долари поскап од заменикот, но далеку далеку подобар. Плус сите знаеме како се зголемува производството кај амд, така и цената на процесорите паѓа, за разлика од интел, кој кога беше на врвот, не пушташе ни 10 евра подоле, во текот на животниот век на нивните процесори.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,838
3,541
Јас сум на тикпад, знаеш тикпад X или T серија кога ќе има со асален (рајзен) процесор? Коа ќе престане интел да им плаќа (или да ги уценува) за да нема е тогаш :D
Има на сајтот 15ка веќе со Рајзен.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,338
10,374
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,513
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно