• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


  • Вкупно гласале
    138
  • Анкетата е затворена .

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Thank you! I guess 7000


Далеку од појак. На 1 2 и 3 па и 4 јадра е послаб и послаб е во сите други битни параметри, единa вредноста што е приближно на јачината на мојот а за речиси упола цена. Значи мојот можам 7200ден макс да го шитнам. Dankeshn! Епа ако има заинтересирани нека пише некој.
Ај баш да видеме дали ке се најде таков будала да плате 7200 за 4 години малтретиран процесор ќе те частам пиво.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Што е многу?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За i-7 6700 можел да земе у секое време 7200 ден.
Па може бе брат што те чуди. Секакви будали има. Македончето и албанчето се рекордери на планетав у правење глупости и глупирање на големо. Се сложувам со него, јас би го шитнал и за 8000
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Па може бе брат што те чуди. Секакви будали има. Македончето и албанчето се рекордери на планетав у правење глупости и глупирање на големо. Се сложувам со него, јас би го шитнал и за 8000
Па со среќа шиткање нека му иде чим има тоуку будали.
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
148
93
За i-7 6700 можел да земе у секое време 7200 ден.
Не го реков тоа. Со оглед на последните три поста што ги имаш пишано можам да заклучам дека “имаш алузија на физички изглед“ шо би рекол Миле Паника.

Прво си грешка дека и3чето е појако од и7цата. Блиску е , поевтино е, но не е појако.
Исто така сам си заклучи дека 4 години е малтретиран. Не е. Нити е оверклокнат нити е малтретиран. Да нема гаранција но не е малтретиран и си работи одлично. И не би го сменил доколку не го видов чудово од процесор 5950Х кој ќе чини 800/900$
И на крај никаде не реков дека можам да му земам “во секое време“.

Зашто рипање со такви епитети како будали и што ти ја знам? Зашто некој е будала ако за 7200 го плати? Можеби него му одговара, и на тој може ти да му изгледаш како будала.

Тој процесор на ново е 17/18000 според тоа што гледам на интернет И само е логично да го ставам за 60% поевтино. Изволте иди земи го на ново.

Мање више, подоле од 6000 не би идел, сеедно ми е дали 7200 или 6000. Како што можеш и самиот да прочиташ во постот поназад пишав “7200макс“ односно со други зборови - свесен сум дека не може којзнае колку да вреди или да добијам нешто од истиот.
Мн сериозно ги сфаќате работиве, за толку мали работи.
Само опуштено.

ПС. Што е тоа со АМД дека рамот послабо работи? Или нешто лошо иам прочитано.
Ако може некој совет за транзицијава?
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не го реков тоа. Со оглед на последните три поста што ги имаш пишано можам да заклучам дека “имаш алузија на физички изглед“ шо би рекол Миле Паника.

Прво си грешка дека и3чето е појако од и7цата. Блиску е , поевтино е, но не е појако.
Исто така сам си заклучи дека 4 години е малтретиран. Не е. Нити е оверклокнат нити е малтретиран. Да нема гаранција но не е малтретиран и си работи одлично. И не би го сменил доколку не го видов чудово од процесор 5950Х кој ќе чини 800/900$
И на крај никаде не реков дека можам да му земам “во секое време“.

Зашто рипање со такви епитети како будали и што ти ја знам? Зашто некој е будала ако за 7200 го плати? Можеби него му одговара, и на тој може ти да му изгледаш како будала.

Тој процесор на ново е 17/18000 според тоа што гледам на интернет И само е логично да го ставам за 60% поевтино. Изволте иди земи го на ново.

Мање више, подоле од 6000 не би идел, сеедно ми е дали 7200 или 6000. Како што можеш и самиот да прочиташ во постот поназад пишав “7200макс“ односно со други зборови - свесен сум дека не може којзнае колку да вреди или да добијам нешто од истиот.
Мн сериозно ги сфаќате работиве, за толку мали работи.
Само опуштено.

ПС. Што е тоа со АМД дека рамот послабо работи? Или нешто лошо иам прочитано.
Ако може некој совет за транзицијава?
Тоа е саркастично напишано за будалите. Будали имаш и кај двете екстреми.
Но дали добро разбрав, 6700 на ново чини 18.000 денари па ти го цениш 60% денес?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,013
1,544
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Не го реков тоа. Со оглед на последните три поста што ги имаш пишано можам да заклучам дека “имаш алузија на физички изглед“ шо би рекол Миле Паника.

Прво си грешка дека и3чето е појако од и7цата. Блиску е , поевтино е, но не е појако.
Исто така сам си заклучи дека 4 години е малтретиран. Не е. Нити е оверклокнат нити е малтретиран. Да нема гаранција но не е малтретиран и си работи одлично. И не би го сменил доколку не го видов чудово од процесор 5950Х кој ќе чини 800/900$
И на крај никаде не реков дека можам да му земам “во секое време“.

Зашто рипање со такви епитети како будали и што ти ја знам? Зашто некој е будала ако за 7200 го плати? Можеби него му одговара, и на тој може ти да му изгледаш како будала.

Тој процесор на ново е 17/18000 според тоа што гледам на интернет И само е логично да го ставам за 60% поевтино. Изволте иди земи го на ново.

Мање више, подоле од 6000 не би идел, сеедно ми е дали 7200 или 6000. Како што можеш и самиот да прочиташ во постот поназад пишав “7200макс“ односно со други зборови - свесен сум дека не може којзнае колку да вреди или да добијам нешто од истиот.
Мн сериозно ги сфаќате работиве, за толку мали работи.
Само опуштено.

ПС. Што е тоа со АМД дека рамот послабо работи? Или нешто лошо иам прочитано.
Ако може некој совет за транзицијава?
Абе и јас имам купено на времето едно југо за 5000 марки, па сега да го давам 60% поефтино. Не ја бива другаре. Во проценка се гледа што има ново за тие пари, и се нуди половното за троа поефтина цена. Моментално со и3 и најбатал плоча ќе ги добиеш истите перформанси како и твојот 300 евра процесор. А процесорот е сто евра. Плус со твојата платформа, и7цата е врвот што корисникот ќе го добие, а додека со 10 ген, и3ката е минимумот, па слободно може за некоја година и и7ца да стави и да добие многу повеќе.

Тие муабетите дека некој сака да надогради и3 6100 на и7ца за поефтино паѓаат во вода, бидејќи може да си го искористи рамот, да продаде матичната и и3ката и да си купи нов рајзен, се тоа за 7000 денари плус, колку што ти го цениш твојот процесор.
Пример.

Рајзен 2600 + б450 или аб320 е 12 000 денари. рамот се искористува, процесорот стар + матичната ја продава за 4-5000 денари. Се на се добива 6/12 јадрен процесор за 7-8000 доплата. Или
Купува твојот стар половен мртва платформа процесор, плаќа 7000 денари и го шитка неговиот за 3000 денари. Доплата од 4000 денари за 4/8 процесор.

Првата варијанта е многу подобра од втората, иако е 3-4000 денари поскапа.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
912
Неврленд
Не го реков тоа. Со оглед на последните три поста што ги имаш пишано можам да заклучам дека “имаш алузија на физички изглед“ шо би рекол Миле Паника.

Прво си грешка дека и3чето е појако од и7цата. Блиску е , поевтино е, но не е појако.
Исто така сам си заклучи дека 4 години е малтретиран. Не е. Нити е оверклокнат нити е малтретиран. Да нема гаранција но не е малтретиран и си работи одлично. И не би го сменил доколку не го видов чудово од процесор 5950Х кој ќе чини 800/900$
И на крај никаде не реков дека можам да му земам “во секое време“.

Зашто рипање со такви епитети како будали и што ти ја знам? Зашто некој е будала ако за 7200 го плати? Можеби него му одговара, и на тој може ти да му изгледаш како будала.

Тој процесор на ново е 17/18000 според тоа што гледам на интернет И само е логично да го ставам за 60% поевтино. Изволте иди земи го на ново.

Мање више, подоле од 6000 не би идел, сеедно ми е дали 7200 или 6000. Како што можеш и самиот да прочиташ во постот поназад пишав “7200макс“ односно со други зборови - свесен сум дека не може којзнае колку да вреди или да добијам нешто од истиот.
Мн сериозно ги сфаќате работиве, за толку мали работи.
Само опуштено.

ПС. Што е тоа со АМД дека рамот послабо работи? Или нешто лошо иам прочитано.
Ако може некој совет за транзицијава?
Абе најубаво не го мени ти па.
Златна и7ца си имаш небесно езерска.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
148
93
Абе супер си викате вие се слагам со тоа. Како што реков, дали е 7200 или 6000 мање више. На крај краева боље да го користам повеќе ќе ми служи отколку да го шитнам.

ајзен 2600 + б450 или аб320 е 12 000 денари. рамот се искористува, процесорот стар + матичната ја продава за 4-5000 денари. Се на се добива 6/12 јадрен процесор за 7-8000 доплата. Или
Купува твојот стар половен мртва платформа процесор, плаќа 7000 денари и го шитка неговиот за 3000 денари. Доплата од 4000 денари за 4/8 процесор.
Планирам да земам 5950Х , нова матична до кај 18.000 и 64ГБ рам. Може совет некој за ова?
Прочитав дека рамот, ако добро сум разбрал, треба да е некој побрз, постоечкиов не е искористлив итн итн па пошо не се разбирам мн околу овие детали ако може некој предлог, совет за матична или рам...
 
Последна промена:

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,142
1,368
Земаш б550 плоча ако ти затреба PCI-e 4.0
Рамот се препорачувал 4000 мхз. Прво види рецензии па зимај.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Абе супер си викате вие се слагам со тоа. Како што реков, дали е 7200 или 6000 мање више. На крај краева боље да го користам повеќе ќе ми служи отколку да го шитнам.
Планирам да земам 5950Х , нова матична до кај 18.000 и 64ГБ рам. Може совет некој за ова?
Прочитав дека рамот, ако добро сум разбрал, треба да е некој побрз, постоечкиов не е искористлив итн итн па пошо не се разбирам мн околу овие детали ако може некој предлог, совет за матична или рам...
За таков процесор треба матична со моќна напонска секција, не можеш да ставиш било каква плоча за 3500 денари. 16 јадра се, бараат многу брз access до RAM, не знам точно што би работел и колку е круцијално да го искористип процесорот до максимум ама за таков процесор ти треба DDR4-3600 или побрза меморија со што е можно потесни тајминзи. Истото важи без оглед дали е Интел или АМД процесор. Плоча треба да бараш или поскапа B550 или X570 пчоча, само тие имаат доволно моќни напонски секции да го снабдат процесорот.
Ќе ме извиниш ама немам сега време повторно по не знам кој пат да барам модели, да пресметувам напонски секции па на крај да испадне дека се трола само со муабетов. Ако си сериозен во намерата барај ме приватно понатаму па ќе бараме конкретен модел на плоча и РАМ. Ракви кај нас нема зошто и нема многу луѓе кои билдаат такви монструм од компјутери, па и не се ни држат на лагер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
148
93
Ќе ме извиниш ама немам сега време повторно по не знам кој пат да барам модели, да пресметувам напонски секции па на крај да испадне дека се трола само со муабетов. Ако си сериозен во намерата барај ме приватно понатаму па ќе бараме конкретен модел на плоча и РАМ. Ракви кај нас нема зошто и нема многу луѓе кои билдаат такви монструм од компјутери, па и не се ни држат на лагер.
Таман работа!!! Веќе ми помогна бидејќи лутав по деталиве на нет и јутуб рецензии ама никаде конкретно не сфатив што и како. Сериозен сум да, само нејќам да избрзувам па ја разглабам транзицијава со матични, рам итн детално, затоа и барам овде совет. Здравје кога ќе дојде моментот да ја правам транзицијата ќе ти пишам ако може директно да не спамам овде.
Фала ти!
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
902
Таман работа!!! Веќе ми помогна бидејќи лутав по деталиве на нет и јутуб рецензии ама никаде конкретно не сфатив што и како. Сериозен сум да, само нејќам да избрзувам па ја разглабам транзицијава со матични, рам итн детално, затоа и барам овде совет. Здравје кога ќе дојде моментот да ја правам транзицијата ќе ти пишам ако може директно да не спамам овде.
Фала ти!
Друже ништо не е комплицирано се знае од Асус Crosshair 8, од MSI - Meg Ace, од Гигашит ти e Aorus Master/Ultra. И тоа е тоа од најголемите светски производители, понатаму е на тебе да си избереш плоча во зависност од брендот. Ако имаш пари Crosshair Formula, ако немаш Crosshair Hero или Strix.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,076
Битола
Ви постирам официјален коментар од Robert АМД маркетинг директорот за CPU дивизијата. Кажува дека рекламираните boost фрекфенции им се тестирани на средна класа матична (AMD reference board) со тие и тие спецификации. Од тука произлегува прашањето: „Што корисник со top-end матична добива плус кај Zen3?“ Јас со истата цел да имам најдобар VRM купив Strix E-Gaming X570 којшто го користи најдобриот VRM Од ASUS (истиот од Crosshair), но, можеби нема толку голем бенефит (СПОРЕД РОБЕРТ) специфично за CPU Boost.

Значи, мало дополнување за инцентивата да се купи top-end матична. Не дека ти ќе извадиш повеќе од рекламираните бројки што ги презентираа АМД, или нема да можеш да го тераш процесорот на средна плоча, ТУКУ, ќе имаш дополнителни features, IO features, MEMORY OVERCLOCKING features и повеќе PBO offset headroom, т.е., ќе му дозволиш на бустинг алгоритмот да оддржува подолг буст и помалку да загрева. Крај крајева ќе извадиш подобри бројки во бенчмарци ради RAM overclocking headroom и бустот ќе работи подолго. Но, не значи дека нема да можеш да тераш и 5950x и на Low to Mid-Range Плоча без проблеми. Ќе си функционира какошто треба само ќе имаш одредени ограничувања.

Слободно можете да се уверите во сето ова и да добиете повеќе информации на Discord. Robert ќе ви даде повеќе информации, љубезен дечко е.

chrome_u76vMbmZVn.jpg
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ви постирам официјален коментар од Robert АМД маркетинг директорот за CPU дивизијата. Кажува дека рекламираните boost фрекфенции им се тестирани на средна класа матична (AMD reference board) со тие и тие спецификации. Од тука произлегува прашањето: „Што корисник со top-end матична добива плус кај Zen3?“ Јас со истата цел да имам најдобар VRM купив Strix E-Gaming X570 којшто го користи најдобриот VRM Од ASUS (истиот од Crosshair), но, можеби нема толку голем бенефит (СПОРЕД РОБЕРТ) специфично за CPU Boost.

Значи, мало дополнување за инцентивата да се купи top-end матична. Не дека ти ќе извадиш повеќе од рекламираните бројки што ги презентираа АМД, или нема да можеш да го тераш процесорот на средна плоча, ТУКУ, ќе имаш дополнителни features, IO features, MEMORY OVERCLOCKING features и повеќе PBO offset headroom, т.е., ќе му дозволиш на бустинг алгоритмот да оддржува подолг буст и помалку да загрева. Крај крајева ќе извадиш подобри бројки во бенчмарци ради RAM overclocking headroom и бустот ќе работи подолго. Но, не значи дека нема да можеш да тераш и 5950x и на Low to Mid-Range Плоча без проблеми. Ќе си функционира какошто треба само ќе имаш одредени ограничувања.

Слободно можете да се уверите во сето ова и да добиете повеќе информации на Discord. Robert ќе ви даде повеќе информации, љубезен дечко е.

Погледнете го атачментот 92505
Епа рачунај дека имаш процесори со TDP од 40w па нагоре до 200w или колку и да е 5950x, 3950x и слични. Затоа ти треба плоча со моќен VRM кој може да издржи лесна работа или 24/7 тешка работа. Се утепав од постирање на спецификациите на матичните плочи во тој екселот.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,076
Битола
Епа рачунај дека имаш процесори со TDP од 40w па нагоре до 200w или колку и да е 5950x, 3950x и слични. Затоа ти треба плоча со моќен VRM кој може да издржи лесна работа или 24/7 тешка работа. Се утепав од постирање на спецификациите на матичните плочи во тој екселот.
Ете Роберт вика може најголемиот да го тераш и на слаби плочи. Кому да веруваш.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
902
Ете Роберт вика може најголемиот да го тераш и на слаби плочи. Кому да веруваш.
Самите производители се криви еве види Асус во најефтината плоча од А чипсет што се 50€ во Сетек пишал како супортед 3950Х, но треба да си добијат некоја тужба па ќе се опаметат, доволно е на неколку да им изгорат процесорите(што е реткост веројатно добро ги тестираат пред да ги пуштат во продажба).
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
ЛОЛ, јас ли да го учам сега Robert? Гледај што пишува на страната на AMD:

Default TDP / TDP - 105W

Thermal Solution (PIB) Cooler Not Included, Liquid Cooling Recommended

Бате, тоа арчи струја. чим препорачуваат Liquid Cooler на ефтините плочи нема ни water pump header . Тие плочи немаат доволно фази за да испорачаат доволно силна и квалитетна струја. Asus B450 Prime на пример прегреваат со Ryzen 2600 на нив а не па 16 јадрен процесор и се препорачани само за Dual и Quad core.

Јас се сложувам дека може да работи и на најефтината ама ќе тротла, ќе има проблем со стабилност и слично. А никој не купува процесор од 1000 евра за да купи плоча од 3500 денари, така да тој муабет пред кооперација.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
902
А никој не купува процесор од 1000 евра за да купи плоча од 3500 денари, така да тој муабет пред кооперација.
Па не веднаш ама после некоја година ќе го апгрејдне кога ќе му падне цена, секогаш така оди, ќе почне со рајзен 3 па после некоја година ќе го надгради.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,343
Видете си VRM tier листа на Linus Tech Tips и соодветно на тоа одберете матична плоча со добри напонски секции.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Па не веднаш ама после некоја година ќе го апгрејдне кога ќе му падне цена, секогаш така оди, ќе почне со рајзен 3 па после некоја година ќе го надгради.
Хмм... професионалец што ќе почне продукција, дизајн, виртуализација на Рајзен 3 па за некоја година ќе качи на Рајзен 9. Тоа е одлично впрочем :ROFLMAO:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,320
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно