• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel vs AMD

Кога би купиле процесор, би зеле


 • Вкупно гласале
  138
 • Анкетата е затворена .

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,418
847
Прво тигарско лаптопче од Асус, интересна им е оваа стратегијата на Интел прво вадат мобиле па после десктоп процесор, кај Амд е обратно прво десктоп па мобиле, барем така беше со 3000/4000 серијата.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,041
699
Неврленд
И најзад ево га : :love: процесор какав желим. 4 језгра, 8 нитке и то бренд њу.
Ако разликата меѓу i3-9100 UHD(630) и i3-9100F е 2200 ден, New Picture (9).jpgNew Picture (10).jpg

тогај ништо помала не треба да биде измеѓу сегашнио i3-10100 и најавенио
F верзија без UHD 630. Очекувам да биде околу 6000 ден.
Уште утре ке му го кажам на локалнио дилер да го набаве чим стигне у наште продавници.
Епа кој и е крив на АМД коа направија само по една рака чипове од
Ryzen 3 3300x и 3100. Додуша Р3 3100 сеуште го има на залиха , ама по цена од 7200 ден, ем процесоро е практично два пута 2/4 чипове и некако ме разочара, мада има ногу импресивен перформанс.
Како и да е ако стигне кај нас нова 4/8 и3ка, у случај сеуште да го има р3 3100
одлуката ке падне на лице место, море велију фор мај факин мани.
Ај ваљда ке стигне тука пред нова година у тек на децембар и ке си го зеам као роѓенденски подарок. :p
Here's the hotnews:
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
144
92
Имам i7 6700k и планирам да земам 5950X

Колку може да го шитнам процесоров сега што го имам? Без гаранција е.

ПС. Интел го прогласувам за умрен

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,041
699
Неврленд
Имам i7 6700k и планирам да земам 5950X

Колку може да го шитнам процесоров сега што го имам? Без гаранција е.

ПС. Интел го прогласувам за умрен

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Последниот i3-10100 e појак од твојот а кошта 7200 ден, а кај и да е ке испадне i3-10100F и ке биде поефтин. Па ти види сеа колку можеш да го шитнеш. И така го прогласуваш за мртов интел.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Duke

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,054
1,314
И најзад ево га : :love: процесор какав желим. 4 језгра, 8 нитке и то бренд њу.
Ако разликата меѓу i3-9100 UHD(630) и i3-9100F е 2200 ден, Погледнете го атачментот 92225Погледнете го атачментот 92226

тогај ништо помала не треба да биде измеѓу сегашнио i3-10100 и најавенио
F верзија без UHD 630. Очекувам да биде околу 6000 ден.
Уште утре ке му го кажам на локалнио дилер да го набаве чим стигне у наште продавници.
Епа кој и е крив на АМД коа направија само по една рака чипове од
Ryzen 3 3300x и 3100. Додуша Р3 3100 сеуште го има на залиха , ама по цена од 7200 ден, ем процесоро е практично два пута 2/4 чипове и некако ме разочара, мада има ногу импресивен перформанс.
Како и да е ако стигне кај нас нова 4/8 и3ка, у случај сеуште да го има р3 3100
одлуката ке падне на лице место, море велију фор мај факин мани.
Ај ваљда ке стигне тука пред нова година у тек на децембар и ке си го зеам као роѓенденски подарок. :p
Here's the hotnews:
1600af>10100 every day
Мислењето е автоматски споено:

Последниот i3-10100 e појак од твојот а кошта 7200 ден, а кај и да е ке испадне i3-10100F и ке биде поефтин. Па ти види сеа колку можеш да го шитнеш. И така го прогласуваш за мртов интел.
Мртов е од зен 2.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,041
699
Неврленд
@StefAngel , не ми треба 6 јадрен. Апсолутно ми е се ногу. Ме интересира само 4/8. Се мислам за Ryzen 3 3100, пишува дека го има у анхоч ама чисто сумњам, пошто пише само у дирекција. Евентуално члено погоре ако понуде атрактивна цена за i7-6700 може да размислам.
 
 • Љубов
Реакции: Duke

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,054
1,314
Никогаш не вели никогаш, ако ставиш ваков после можеш да го смениш за нешто појако со 5та серија зен.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
737
977
Последниот i3-10100 e појак од твојот а кошта 7200 ден, а кај и да е ке испадне i3-10100F и ке биде поефтин. Па ти види сеа колку можеш да го шитнеш. И така го прогласуваш за мртов интел.
Не е точно дека е појак. Мислам дека подобро кажано е тука-така некаде VS stock 6700K, но за да стигне до такви перформанси му треба матична од 200€ и рам од минимум 3200MHz. Тоа ти е од прилика 23к.

@Duke цена за 6700K е комплицирано да се стави зошто неправедно е да се споредува цена меѓу јаболка и круши. Најдобро е да ти одат комплет со матична и рам. Само процесор минимум ~8,000 денари зошто има луѓе што користат i3-7100 и процесори со слични перформанси и само сакаат надградба на процесор и/или графичка наместо смена на цела платформа.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,041
699
Неврленд
Не е точно дека е појак. Мислам дека подобро кажано е тука-така некаде VS stock 6700K, но за да стигне до такви перформанси му треба матична од 200€ и рам од минимум 3200MHz. Тоа ти е од прилика 23к.

@Duke цена за 6700K е комплицирано да се стави зошто неправедно е да се споредува цена меѓу јаболка и круши. Најдобро е да ти одат комплет со матична и рам. Само процесор минимум ~8,000 денари зошто има луѓе што користат i3-7100 и процесори со слични перформанси и само сакаат надградба на процесор и/или графичка наместо смена на цела платформа.
Убаво кажа 6700К да се оверклокне му треба скапа матична, и скап рам, додека 10100 ќе работе барем исто со најефтината H410 матична од 3500 ден.
Значи пресмешно е да викаш 8000 ден, башка и нема гаранција и не се знае колку малтретиран со оверклокање. И ја би сакал мојо пентијум 4560 да го продаам 4000, ама знам дека не бива.
Никогаш не вели никогаш, ако ставиш ваков после можеш да го смениш за нешто појако со 5та серија зен.
Моментално имам G4560 2/4 спарен со Gtx 1060ка и сосем ми е доволно.
Чисто од мерак сакам да појачам со 4/8. Се изнад тоа е сосем сувишно.
Јадрата самко ќе дремат по цел ден и се атрофираат :D
 
Последна промена:

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,418
847
€ 112,63 | AMD Ryzen 5 3500X R5 3500X 3.6GHz Six-Core Six-Thread Processor 7NM 65W L3=32M Socket AM4 scattered pieces cpu no fan
Каков е овој 3500Х процесор од Алија за 100€? Има ли таков, јас како што знам од 3600 започнува Рајзен 5 серијата.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
€ 112,63 | AMD Ryzen 5 3500X R5 3500X 3.6GHz Six-Core Six-Thread Processor 7NM 65W L3=32M Socket AM4 scattered pieces cpu no fan
Каков е овој 3500Х процесор од Алија за 100€? Има ли таков, јас како што знам од 3600 започнува Рајзен 5 серијата.
Има, OEM only модел е (макар тоа не ги спречува кинезите да го шиткаат само процесорот), и е као малку ослабната 3600ка. Има доста рецензии од големи јутубери за него.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
737
977
Убаво кажа 6700К да се оверклокне му треба скапа матична, и скап рам, додека 10100 ќе работе барем исто со најефтината H410 матична од 3500 ден.
Значи пресмешно е да викаш 8000 ден, башка и нема гаранција и не се знае колку малтретиран со оверклокање. И ја би сакал мојо пентијум 4560 да го продаам 4000, ама знам дека не бива.
Не ме разбра: Intel 10100 не поддржува фрекфенции над 2666MHz на матични плочи под Z490 серија, а тие се околу 200€. Што значи дека за да го добиеш перформансот на stock 6700K ти треба минимум 3200MHz и Z490.

Види, да ти објаснам зошто проценката е приближно 8,000 денари: Има премногу корисници на процесори од шеста и седма генерација што имаат 2/4 или 4/4 јадра/нитки. За нив, најефтина, краткорочна варијанта е инвестирање во процесор и графичка наместо промена на цела платформа? Еве зошто:

 • i3-6100/7100 се продаваат по ептем ниска цена
 • Најчесто се во пар со GTX 710/750/950/1030
 • Тешко кој би ги купил посебно како upgrade/downgrade
 • Нова платформа со перформанси еднакви или подобри од 6700К чини минимум 16K 1600AF/B450/16GB без графичка; со графичка 1060/1070 24-28К
 • Инвестиција на старо во 6700К + кулер + 1060/1070 = 17К- 21К
 • Минимум исти перформанси во игри и работа, аку не и подобра
 • 6700К „скалира“ подобро со појаки графички отколку 1600AF
 • Зошто би одбрал да купам нова платформа што воопшто не е future-proof во моментов заради очекуван end-of-life
Не ме фаќај за збор со математиката, ставена е како референца и од памет. Следам огласи и уште немам видено 6700К да не се продаде во рок од една недела што значи има купци. И има и нема логика. Затоа не се споредуваат вакви работи треба да се проценуваат одделно.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,041
699
Неврленд
Не ме разбра: Intel 10100 не поддржува фрекфенции над 2666MHz на матични плочи под Z490 серија, а тие се околу 200€. Што значи дека за да го добиеш перформансот на stock 6700K ти треба минимум 3200MHz и Z490.

Види, да ти објаснам зошто проценката е приближно 8,000 денари: Има премногу корисници на процесори од шеста и седма генерација што имаат 2/4 или 4/4 јадра/нитки. За нив, најефтина, краткорочна варијанта е инвестирање во процесор и графичка наместо промена на цела платформа? Еве зошто:

 • i3-6100/7100 се продаваат по ептем ниска цена
 • Најчесто се во пар со GTX 710/750/950/1030
 • Тешко кој би ги купил посебно како upgrade/downgrade
 • Нова платформа со перформанси еднакви или подобри од 6700К чини минимум 16K 1600AF/B450/16GB без графичка; со графичка 1060/1070 24-28К
 • Инвестиција на старо во 6700К + кулер + 1060/1070 = 17К- 21К
 • Минимум исти перформанси во игри и работа, аку не и подобра
 • 6700К „скалира“ подобро со појаки графички отколку 1600AF
 • Зошто би одбрал да купам нова платформа што воопшто не е future-proof во моментов заради очекуван end-of-life
Не ме фаќај за збор со математиката, ставена е како референца и од памет. Следам огласи и уште немам видено 6700К да не се продаде во рок од една недела што значи има купци. И има и нема логика. Затоа не се споредуваат вакви работи треба да се проценуваат одделно.
На интел нема значајна разлика брзината на рамот. Кај рајзен има.
Иначе ја можам да ја сменам матичната, процесоро и рамо кај локалнио дилер за 4/8 процесор дали рајзен или интел со доплата за едно 7 иљади.
Значи нови делови со пуна гаранција. Дакле оделно 10100 е 7200, а F верзијата без интегрираната ќе е не поскапа од 6000. Дакле процесор стар 4 години половен мора да има половна цена.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Колку пати треба да ви се повтори дека 1600АФ НЕМА!!!
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
737
977

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како нема кога во Сетек го имаат? Во описот стои јасно: YD1600BBAFBOX

ЛИНК
На сетек количините на сајтот не им се точни. Јас отидов пред два-три месеца да земам ми рекоа дека немаат и дека го немаат подолго време. На сајтот стоеше паста, напојување, монитор и лаптоп дека имаат на лагер а немаат.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
737
977
На сетек количините на сајтот не им се точни. Јас отидов пред два-три месеца да земам ми рекоа дека немаат и дека го немаат подолго време. На сајтот стоеше паста, напојување, монитор и лаптоп дека имаат на лагер а немаат.
Достапен и моментално на залиха е во Гостивар (мала количина), останатита залиха е точна, но се резервирани. Информации директно од Сетек.
 

wiwux

Intern
3 април 2020
24
4
На сетек количините на сајтот не им се точни. Јас отидов пред два-три месеца да земам ми рекоа дека немаат и дека го немаат подолго време. На сајтот стоеше паста, напојување, монитор и лаптоп дека имаат на лагер а немаат.
Исто јас бев овој месец во сетек за 1600AF и ми рекоа дека се што пишува на страната дека е достапно е резервирано и дека повеќе нема да го има во нивните продавници.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Значи? Мурац!
Дечкиве што го ставаат во математика можат да отидат и да пољубат врата.
Го имаме ама е резервиран а? Е браво бе?
„Батка што возиш? - Порше..... ама уште не ми е купено“ работава.
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
144
92
Последниот i3-10100 e појак од твојот а кошта 7200 ден, а кај и да е ке испадне i3-10100F и ке биде поефтин. Па ти види сеа колку можеш да го шитнеш. И така го прогласуваш за мртов интел.
Thank you! I guess 7000
Последниот i3-10100 e појак од твојот а кошта 7200 ден, а кај и да е ке испадне i3-10100F и ке биде поефтин. Па ти види сеа колку можеш да го шитнеш. И така го прогласуваш за мртов интел.
Далеку од појак. На 1 2 и 3 па и 4 јадра е послаб и послаб е во сите други битни параметри, единa вредноста што е приближно на јачината на мојот а за речиси упола цена. Значи мојот можам 7200ден макс да го шитнам. Dankeshn! Епа ако има заинтересирани нека пише некој.
Мислењето е автоматски споено:

@StefAngel , не ми треба 6 јадрен. Апсолутно ми е се ногу. Ме интересира само 4/8. Се мислам за Ryzen 3 3100, пишува дека го има у анхоч ама чисто сумњам, пошто пише само у дирекција. Евентуално члено погоре ако понуде атрактивна цена за i7-6700 може да размислам.
Ооо епа ај да се решам ја да го зеам 5950Х па може да напраиме дил. Али ај да почекаме нека излезе да видам и цената која ќе му е. Пробувам да направам пре-ордер али нема никаде упм.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,590
Мислења
821,390
Членови
28,246
Најнов член
BarrierKult666
На врв Дно