1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  613
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас колку што знам максимумот е 7нм што може да се постигне, што после тоа ќе биде? Ако сум грешка поправете ме. :)
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  После 7нм што следи? 6 5 4нм...

  Самсунг веќе работи на 5мм за 2021ва чипсетите.
   
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,601
  1,833
  25 Март 2013
  Машко
  TSMC for the win! Ќе следи она што TSMC ќе каже дека следи.

  Потврдија дека 5нм ќе почне со производство во втор квартал од 2020 (те го дека е), а исто така потврдија дека 3нм ќе се произведуваа веќе во 2022 (една година порано од планираното).
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,265
  8,659
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Еднаш на анандтек читав дека класичен силикон би можел да тера до 2.1нм без да се изгуби контрола над електроните, а потоа имало нешто на „А“ ама не можам да се сетам на остатокот од зборот. Ај вие помладите најдете ја оваа информација и пишете ја тука :D
   
 5. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  577
  972
  16 Јануари 2016
  Машко
  Доказ за силикон од иднината што тера до 2.1

  [​IMG]

  додека за силициум сум читал дека можно е да стигнат до 2.5nm со thermal atomic layer etching

  Епл сум чул работат на 5цм за 2020та :D
   
  На Astro и gOJDO им се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Па на Аппле кој му прави чип знаеш ли? TSMC(односно од HTC) ете кој


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Нели apple склучи некаков договор со самсунг, само за екрани е или и силиконот иде од самсунг. Инаку изненаден сум колку напредна самсунг за производство на чипови.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 8. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  263
  224
  7 Јули 2013
  Машко
  Како ги поврза TSMC со HTC? Дека се од Тајван само?
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,214
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  подло, кукавички, проѕирно.

  "But with that said, even Intel's own benchmark methodologies are controversial with instances of them not using the same testing environment (Drivers, Platform setup, etc) for competitor chips being witnessed in the past. And this won't be the first time Intel is using misleading benchmarks or statements to downplay the competition. They have termed several important performance metrics used by tech reviewers not indicative of actual product performance and the only ones that are, are the ones being used by them."

  Intel Markets Their 9th Gen Core CPUs Better Than 3rd Gen AMD Ryzen
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Intelgate слично на vwdieselgate.
   
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,288
  701
  9 Мај 2012
  Машко
  Беше склучено и се скараа поради патенти, а сега е со HTC и TSMC и LG


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Summary за тие шо мрчат дека не гледаат видеа:
  - Intel пак има слаби залихи на процесори
  - Intel сепак е позастапен у pre-built конфигурации од големи OEM
  - AMD масовно попопуларен во DIY конфигурации (податоци од публиката на Gamer's Nexus)


  View: https://www.youtube.com/watch?v=l3Z7SG3R-A0
   
  На farkizz, gOJDO, gamer-eddie и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,661
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Како и да е, 2017 година 7700к кошташе 300-400€, после рајзен тешко интел ќе продава скапи 4 јадрени процесори.
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,427
  13,535
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не разбирам која сатисфакција ти е да шириш деизнофрмации кои се анти Intel и про AMD.

  Во 2017 Intel за 320 евра го продаваше i7 8700K, т.е. за исто пари како 2700X. 8700K е подеднакво брз во апликации и осетно побрз во игри од 2700X. Покрај тоа, за разлика од 2700X, 8700K се оверклокува и оверклокуван во секој поглед беше и е подобар избор од 2700X.
   
  Последна промена: 10 Декември 2019
  Fredy, Gaston и на Tenny им се допаѓа ова.
 15. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Ryzen 7 2700X е announced Април 13 2018, released Април 19 2018. Release price $329.

  Ryzen 7 2700X - AMD - WikiChip

  8700K е лансиран во Октомври 2017, release price $359;

  Core i7-8700K - Intel - WikiChip

  Првична цена на амазон било над 400 долари, a во 2018 средна цена му била 360 долари, по стабилизирање на пазарот. АМД 2700X стално бил поевтин од овој чип:

  https://camelcamelcamel.com/Intel-i...or-Unlocked/product/B07598VZR8?context=search

  https://camelcamelcamel.com/AMD-Ryzen-Processor-Wraith-Cooler/product/B07B428M7F

  Значи се океј @StefAngel да фура про АМД, ама и ти малку ги кажуваш работите како шо ти ги „памтиш“ без да ги провериш често, и тоа тежнее да иде у прилог на Интел.

  Мислам дека у ситуацијава StefAngel барем поточно кажа дека 7700К бил актуелниот интелов чип во 2017 (со release price од $350) - но на Амазон барем не бил 400 долари туку 330-350 долари претежно. Е сеа Американците имаат sales tax зависно од државата каде живееш, која иде над прикажаната цена на retailers стално - така шо стварите стално се малце поскапи after tax од шо првично изгледаат.

  Можеби кај нас и да бил при лансирање 400 евра, може и не бил.

  Како и да е споредено на ист извор сликата ни од далеку не е дека 8700К бил иста цена со 2700Х и дека бил видно подобриот избор од двата.

  Сликата со Рајзен е стално дека е малце побавен у игри но бар малце подобар у продуктивност, за помалце пари. Цело време тоа се врти и немаше ни еден момент колку што јас памтам да Интел има за иста цена а подобар чип, до толку што може без сомнение да се каже дека е подобриот и поисплатлив избор.

  Затоа и сме каде што сме впрочем.

  ЕДИТ: за да точно се присетиме каква била сликата при лансирање на 2700Х треба да најдеме рецензии за истиот и да видиме што викаат рецензерите за 2700Х спореден со 8700К, како перформанси така и на цена.

  ЕДИТ2: форматинг и дополнителни факт чекс
   
  Последна промена: 10 Декември 2019
  На mrkela2009, mkgunner, Rukfash и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  930
  1,518
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,427
  13,535
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не извртувам ништо, колку се сеќавам, ете сум утнал малку со рамката 2700X излегол подоцна. Сепак, кај нас во Македонија имаа буквално иста цена кога излезе 2700X. Значи во рамки на 200-300 денари разлика беа. 2700x единствено за рендер беше поисплатлив и за ништо друго. Како и да е, во 2017 Intel продаваше 4 јадрени процесори за по ~110 евра.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Кај нас цените секад се биле у ранг да продавачот си продаде се и да направи ќар. Нормално дека нема да го стаи 2700Х поевтин од интеловиот еквивалент.

  Затоа луѓе купуваат од соседство се повеќе и повеќе.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,661
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Јас сум про консумер. Утре интел да направи компетивен продукт би ги зел, ако ми дава нешто што другата компанија не ми го дава.
  Но Интел од 6та до последна генерација продава исти чипови со мало подобрување и мораше да извади релевантни продукти за да биде конкурентен. Од моја перспектива ако имаш 60 хз монитор било кој провесор ќе ти врши работа.
  Проблемот со интел е нивната ароганција и лошо менаџирање. Ние сме џинот и никој не ни може ништо. Им останува лаптоп маркетот каде што амд не дал одговор. Но сигурно ќе излезат со нешто што може да конкурира и на Ice lake.
   
  На Astraion и toshex им се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,427
  13,535
  23 Јануари 2008
  Манга
  4 јадрен процесор на Intel во 2017 чинеше 110 евра.
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,661
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
 22. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Кој 4 јадрен чинел 110 евра, јас не можам да најдам. Најблиску i5 7400 ама тој е далеку од 110
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Бате Гојдо никогаш не го зима у обзур овај факт коа спомнува дека интеловите чипове се секогаш подобри у гејминг, а претпостављам дека поголемио дел имаат 60 херцен монитор.
   
 24. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Денес имате 4к монитори од 20к денари, кој купува брзи и скапи процесори а користи 1080п 60 хрз монитор денес? Минимум се купува 1080п 144хрз плус или 2к 60хрз за гејминг платформи со процесори во ранг од 12к денари просек.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,427
  13,535
  23 Јануари 2008
  Манга
  I3 8100
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...