1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,678
  1,092
  28 ноември 2015
  Машко
  Get to the choppa
   
  На mdeni и gocetan им се допаѓа ова.
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,072
  1,082
  2 Март 2011
  Машко
  Абе отворај шампанското, акцииве во амд ни рипна 46% за два месеци.
   
  Последна промена: 2 Декември 2019
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,678
  1,092
  28 ноември 2015
  Машко
  Боље него крипто :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Абе сеа да можам да купам 1000 комада 2700 и да ги шитнам у 2017-та година, шо пара ќе напраам
   
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Епа земи 1000 3950ки и шитни ни ги одма на форумов. Кој не купи бан.

  Малце да пркне цела држава.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас би, ама нема ниту еден на форумов кому му треба 3950 за жал. Иначе одма ќе ускочев.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,445
  13,605
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  У право си! На форумов мнозинствотро сме ентузијасти и не користиме офис конфигурации за да ни брка работа 3950X. Сепак може да се најде за у HTPC или NAS конфигурација.
   
  mdeni, Astro и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 8. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  79
  125
  30 Август 2018
  Машко
  Изгледа Гојдо ја држи странава, не се знае.

  [​IMG]
   
  На Скоти, SiPy`, Necromancer и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Сто посто има удел :D
   
  На Serko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Последна промена: 3 Декември 2019
  На DelphiUser и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,445
  13,605
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ја држам, не ја пуштам. Лебот си го вадам од таму.
   
  dejan_str, Pane-G и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 12. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  41
  59
  14 Април 2016
  Машко
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,445
  13,605
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Свашта...Сеуште се светлосни години далеку со моменталната понуда за да бидат некаква конкуренција на Intel. Intel во NUC нуди двојно подобри CPU перформанси и над четири пати подобри VGA перформанси.
   
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  HW Unboxed CPU rewards 2019:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=_4DZDNkZusc


  SUMMARY:

  Best budget CPU ($100-$150)
  --- AMD Ryzen 2400G/3400G (or 2200G/3200G)
  Best value all rounder desktop CPU ($150-$250)
  --- AMD Ryzen 5 3600/3600X (or Ryzen 5 2600)
  Best value productivity CPU ($300+)
  --- AMD Ryzen 7 or 9
  Best performance GAMING CPU (For maximum FPS)
  --- Intel i9 9900K/9900KS (or Ryzen 9 3950X)

  Best EXTREME desktop CPU (no budget, just max performance)
  --- AMD Threadripper 3970X
   
  На Скоти, freeman, shifty и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,072
  1,082
  2 Март 2011
  Машко
  Пу јазк, интел зеде една награда.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  На gremlin, Grimriper, RoninMK и уште 17 други им се допаѓа ова.
 17. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
 18. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  На Скоти, Astro, farkizz и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,606
  1,842
  25 Март 2013
  Машко
  Скоти, Astro, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Велико питање сада је: Какав ли коментар че написати сада наш поштовани буразер и друг Бата @gOJDO?! :rolleyes:
   
  Скоти, ChemicalAngel и на Astro им се допаѓа ова.
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,445
  13,605
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Се моли присутниот џган да не ме тура во уста :D
   
  Astro, GGTT1, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,678
  1,092
  28 ноември 2015
  Машко
  Гојдо гледа бенџамини, гајле му е дали интел или амд. Билдовите му се добри и за парите што ги нуди е компетитивен :)
   
  CBB_6, GGTT1, 1s3ct0wN и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,178
  6,226
  21 Јануари 2009
  Тоа се тие скапани амп линкови од телефон од скапаниот гугл кој демек ти заштедува интернет АМА НЕ СЕ ОТВОРА
  ublock origin не го пуштал да се отвори, еве нормален линк како и да е, не дека тешко се доаѓа до ова али ај
  6.9 GHz on All 8 Cores: How I Set a World Record with a Core i9-9900KS | Tom's Hardware
   
  Последна промена: 7 Декември 2019
  farkizz, mdeni и на esquimaux им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...