1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Лајк за АМД

  Лајк за ИНТЕЛ
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,665
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  Ништо пиеле cool aid од интел и плус немаше конкуренција до zen 1
   
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Тие шо купиле 7600к можеле слободно да останат на 2500к и да не трошат пари
   
  RoninMK, Astro и на StefAngel им се допаѓа ова.
 4. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  573
  2,519
  21 Април 2016
  Машко
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  2700X е 185$, OMG, колку снага за 10K.....
   
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,064
  1,077
  2 Март 2011
  Машко
  3600 е 194$, малце подобар избор, малце поскап.
  Best bang for the bucks е 2600 за 115$.
   
  shifty, Rukfash, CBB_6 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Да не го заприметив....
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,271
  8,668
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Убаво им беше кажувано на таквите да не ни помислуваат на 7-ма генерација на Интел процесори. Кој купил нека ќути, нека не кажува дека го има.
   
  На incontempt и mdeni им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,436
  13,569
  23 Јануари 2008
  Манга
  7600k има идентична архитектура (идентични јадра и се останато) како 9100F, има ист буст клок, но 200MHz повисок бејз клок. Значи на сток генерално има идентични перформанси или маргинално побрзи во некои сценарија. Единствена битна разлика меѓу нив е тоа што 7600K e отклучен и се клока на 4.8~5GHz што го прави многу подобар од 9100F, но за тоа е потребна и соодветни матична плоча и кулер.
   
  На GGTT1 и Tenny им се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,271
  8,668
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Интересна работа, деновиве чепкав два процесори и ги бенчмаркував со Cinebench R15 и R20 и AIDA64 Benchmark CPU suites.

  1. Intel Celeron G4900 3.1GHz Coffee Lake + 8Gb DDR4-2133 Dual Channel + Asus H310M-X
  2. Intel Pentium G3260 3.3GHz Haswell + 4Gb DDR3-1333 Single Channel + Gigabyte H81 S2H

  Intel product specifications

  Двата се со тазе Windows 10 0319 и Samsung 850 EVO 120Gb

  Колку генерации разлика се тоа?

  Што мислите кој беше 5% побрз?
   
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,064
  1,077
  2 Март 2011
  Машко
  Според passmark, G3260
  PassMark - CPU Comparison Intel Pentium G3260 vs Intel Celeron G4900
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,271
  8,668
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Точно, и јас го добив истиот тој скор.
  Значи ебени 5 генерации буџет процесори Интел не мрднале ни процент со IPC.

  За што воопшто правиме муабет ние тука?
   
  На Скоти, RoninMK, windows8 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  за “гејминг” :oh:
   
  На Cicada, farkizz, TATA_MATA и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,064
  1,077
  2 Март 2011
  Машко
  Тоа најсликовито се гледа во споредбата на првите 7 генерации на I серијата на INtel.
  Пример, ќе ја споредиме базната I3 класа
  PassMark - Intel Core i3-530 @ 2.93GHz - Price performance comparison 2564
  PassMark - Intel Core i3-2100 @ 3.10GHz - Price performance comparison 3692
  PassMark - Intel Core i3-3210 @ 3.20GHz - Price performance comparison 4044
  PassMark - Intel Core i3-4130 @ 3.40GHz - Price performance comparison 4804
  PassMark - Intel Core i3-6100 @ 3.70GHz - Price performance comparison 5483
  PassMark - Intel Core i3-7100 @ 3.90GHz - Price performance comparison 5779

  Со осмата генерација ИНтел направи мал скок, рипна на 4 cores
  PassMark - Intel Core i3-8100 @ 3.60GHz - Price performance comparison 8005.
  Излегол CPU First Seen on Charts: Q4 2017
  Истата година кога излегоа Ryzen на AMD.
  Развојот што требаше да се добие за една генерација Интел го даваше низ 7 (СЕДУМ) генерации, по 10-15% годишно.
  Конкуренцијата е закон.
   
  На Скоти, TATA_MATA, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Види бројкиве и не се така лоши, пошто на цена/перформанси испаѓа дека во првите 6 генерации Интел додавал просечно 25% вредност. 8мата е веќе огромен скок. И не и да сакал неможел да ги скокне 7 генерации и да ни даде одма 8ма. Технолошки беше неможно. Е сега дека можел да скокне одредени чекори на пример секоја 2ра тоа сигурно.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,214
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако толку многу се критикуваат х570 чипсетите (амд) за користење вентилатор на самата плоча, тогаш истото важи и за интел нели?

  [​IMG]
   
  На StefAngel и ARMac им се допаѓа ова.
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  ^

  Да, на времето сите се радувавме кога Soltek почнаа да ставаат вентилатори на плочите. За година-две ако не ги одржувавме почнуваа да гриндаат особено во урбани средини како Скопје кај што за жал има премногу прашина.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,162
  1,791
  13 Јануари 2014
  Машко
  Склопивме дома 2003-2004 систем на ABIT AI7 плоча со таков вентилатор. Секои месец и пол, два, беше отваран и чистен од прашина, и пак после година дена рикна вентилаторчето и едвај најдовме замена. Уште еднаш таква глупост не.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,665
  1,086
  28 ноември 2015
  Машко
  На интел ноќен кошмар му иде
   

  Прикачени датотеки:

 21. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  274
  221
  17 Јануари 2013
  Машко
  Ццц...[​IMG]
   
  На Sonic.01, PC_GAMER, Скоти и уште 13 други им се допаѓа ова.
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,064
  1,077
  2 Март 2011
  Машко
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,064
  1,077
  2 Март 2011
  Машко
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,064
  1,077
  2 Март 2011
  Машко
  Интел ќе почне да дава 1+1 за божиќ ако продолжи трендов :)
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,271
  8,668
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  По моронски изведена табела сеуште немам видено.
   
  На DarthJe5us, toplel, Sharlovski и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...