1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel SSD 520 Series

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Mao, 15 Јули 2012.

 1. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Купив ваков диск од Австралија пред месец дена сега сакам да земам уште еден од 60 гига. Па се сомневам дека ги има кај нас, но ако некој знае или пак сретнал негде да се продаваат вакви ссд дискови од оваа серија нека пише. Инаку сакам да направам раид а и плус малку ми е 60 гига па затоа сакам даземам уште еден. Благодарам однапред
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Хмм јас би го дал овој, и би земал еден од 120.
   
 3. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  A zasto da ne stavam dva diska od po 60 vo raid0 t.e stripe? Taka ke dobijam x2 brzina i size na volume.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  x2 брзина добиваш само за трансфер на податоци, и големи фајлови. За све други е исто т.е. дури поспоро, како на пример подигањето на ситемот ќе ти биде за некои 6/7 секунди подолго, исто така и TRIM функцијата нема да работи....истата служи за одржување на драјвовивте во добра состојба, ги одржува перформансите на исто/слично ниво како кога е нов, без неа драјвовите ќе ти се успорат доста побрзо, и ќе мора да се замараш со secure erase и слични операции.
   
 5. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Okej, veke razmisluvam za prodazba na ovoj sto go imam. Ke zemam eden disk od 120 giga. Blagodaram

  Nekoj model posebno da mi preporacas ?
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Максимален буџет?
   
 7. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Pa otrpilika 10 000 den
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Дали во тие пари влагаат и оние од продажабата на SSD-то?
   
 9. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  751
  5 Јуни 2007
  Машко
  Da, planiram da go prodadam za 4000 i da dodadam 6000
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Ок тогаш, мислам дека Corsair Force од Сет, или Patriot Pyro SE, кај нас се солиден избор, друго нема ништо...
   
 11. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  budget friendly opcija v200+ kingston 120 gb od set za nesto ispod 7.000ki, mislam 6.700 ili slicno
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Не се исплати...Pyro SE e 8300 а е далеку побрзо.
   
Слични теми
 1. MARTIN_MKD
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,714
 2. D3N1EL
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,903
 3. daniel111
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  850
Вчитување...

Сподели

Вчитување...