• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel спрема три нови процесори за крајот на Август

  • Ја почнал/а темата
  • #1
17 февруари 2008
193
2
На крајот на Август Intel ќе исфрли три нови процесори. Новите процесори вклучуваат по еден четири-јадрен и дво-јадрен процесор и еден Celeron модел.

Q8200 ќе работи на 2.33 GHz, FSB 1333 и ќе има 4 MB L2 кеш меморија, Pentium Dual Core E5200 ќе има работна фреквенција од 2.5 GHz, FSB 800 и 2 MB L2 кеш, едно-јадрениот Celeron 450 ќе има работна фреквенција од 2.2 GHz, FSB 800 и 512 KB L2 кеш. Според плановите на компнаијата, Q8200 би требало да го наследи Q6600 моделот и да го завземе местотo на најпристапен четири-јадрен процесор. Се очекува E5200 да се продава по цена од 65 евра што би значело дека ќе биде одличен избор за поевтините машини, додека Celeron 450 ќе биде наменет за евтините компјутери.

извор:http://tehnologija.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1457&Itemid=2
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ [email protected]
Кога посочуваш извор, посочи го основниот извор на информацијата, а не линк кон сајтови/портали/блогови/форуми кои само ги пренесуваат информациите од изворот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3
17 февруари 2008
193
2
M

Mr.Alien

Гостин
Сметам дека така се зачувува веродостојноста, и се избегнува "расипаниот телефон" :D.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,498
Мислења
821,844
Членови
28,041
Најнов член
OgnenIvanovski
На врв Дно