1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel претстави нови модели на Haswell процесори

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Fatal1ty_, 30 Август 2013.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,833
  26,045
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  [​IMG]

  На почетокот на Септември се очекува Intel да престави нова линија Haswell процесори. За десктоп платформа најавени се дури 13 процесори вклучувајчи го и врвниот i7-4771. Неколку процесори од средна класа i5-4440 како и i3-4340 како и најефтиниот G3430.
  Покрај десктоп процесорите најавени се и процесори за преносни компјутери вклучувајќи ги i7-4610Y, i5-4300Y, 3560Y и Celeron 2955.

  За полесно да се одлучите што е она што вас ви е потребно од сегментот на процесори за лаптоп-и, intel ги подели во неколку групи.

  "M" серијата е наменета за поголемиот дел на корисници со просечни побарувања.
  "H" серијата го покрива делот на понапредни корисници кои имаат потреба од подобри перформанси.
  "Y" и "U" сериите се наменети за уреди кои имаат мала потрошувачка.

  Огромната серија на Haswell процесори кои ќе почнат да се продаваат на пазарот нудат одлични перформанси за различни намени.
   
  На gokica, The_Man, pinky и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Интел почнале да зимаат тешки дроги хахаха

  "The Core i3-4130 features a 3.4 GHz clock rate, 3 MB cache and is priced at $137. The Core i3-4330 and i3-4340 both feature a 4 MB L3 cache, clock rates of 3.5 GHz and 3.6 GHz and prices of $154 and $165, respectively"

  Познат сум како хејтер на АМД процесорите, ама за 120 долари, има процесор, кој врти кругови околу овие наречен FX 6300....кој исто така е и одклучен (ако се клокне тек) ќе гази преку i3 - ве. Дали се Haswell, или Ivy Bridge, не мења ништо, пак ќе ги гази.


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На xenon, gokica, RagingDemon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,833
  26,045
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Стварно имаат смешни цени. Што ќе биде ќе видиме.
   
 4. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  FX процесориве легнале во Windows 8 :)
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,833
  26,045
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 6. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  605
  2 ноември 2012
  Кога би требало да се појават Pentium haswell процесорите во МКД ?
   
 7. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  326
  194
  26 Мај 2007
  NoLifer
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  605
  2 ноември 2012
  Фиуууууу идем го купуем одма, а ке паѓаат цени или да идам право да го зимам?
   
 9. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
 10. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012

Сподели

Вчитување...