• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel Optane - 3D Xpoint, нов вид меморија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,030
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мислам дека сме немале тема за оваа нова технологија до сега.

Intel заедно со Micron работеа на нов вид на меморија која треба да претставува револуција на ова поле. Се вика 3D Xpoint а првите SSD базирани на истата треба да излезат догодина.Нема детални информации освен што истата треба да ја замени досегашната NAND технологија.

Но според Intel она кое е поважно е дека истата ќе ја замени и постоечката DDR меморија.Новата меморија ќе биде поефтина од сите модели до сега и ќе обезбедува поголем капацитет со брзини кои се поголеми од сите SSD до сега односно приближно или исто колку и DDR.Новата меморија е во можност да ги задржува податоците без напојување исто како и SSD.

Значи наместо DDR RAM и SSD во наредниот период податоците, оперативните системи и се она што е потребно се очекува да се складираат на единствени модули меморија кои ќе го заменат DDR рамот и SSD какви што ги познаваме денес.

Според очекувањата новите SSD ќе дојдат со постоечките интерфејси а првиде РАМ модули ќе бидат наменети за сервер околина.

Повеќе:Интересен краток документарец:

http://link.brightcove.com/services...Ui-35te7I1WLHR9-ptNjgY15i&bctid=4373558311001

http://www.pcworld.com/article/2953816/storage/what-3d-xpoint-says-about-the-pc-of-the-future.html

Тест и споредба со денешен хај енд SSD.

http://www.pcworld.com/article/2972...xpoint-technology-hitting-ssds-next-year.html
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
849
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
Еднистевено прашање ми е : Дали ќе можи да се стави на слот од која било DDR меморија и да се користи на плочи шо не се специјално наменети за та меморија.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,030
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Еднистевено прашање ми е : Дали ќе можи да се стави на слот од која било DDR меморија и да се користи на плочи шо не се специјално наменети за та меморија.
http://www.pcworld.com/article/2973...ory-heads-for-ddr-slots-but-with-a-catch.html

Таа е и намерата. Ова да биде достапно набрзо за DDR4 слотови. Но ќе треба друга поддршка која најверојатно ќе значи нови CPU. Што ќе се случи останува да видиме.

Јас лично си поставив за цел да не надрградувам платформа се додека не видам што ќе биде со ова (не умирај коњу до зелена трева :eek:h:).

Не се знае но најверојатно првите процесори кои ќе ја поддржуваат таквата меморија ќе се појават во 2017 и ќе бидат во Xeon фамилијата.
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
849
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
http://www.pcworld.com/article/2973...ory-heads-for-ddr-slots-but-with-a-catch.html

Таа е и намерата. Ова да биде достапно набрзо за DDR4 слотови. Но ќе треба друга поддршка која најверојатно ќе значи нови CPU. Што ќе се случи останува да видиме.

Јас лично си поставив за цел да не надрградувам платформа се додека не видам што ќе биде со ова (не умирај коњу до зелена трева :eek:h:).

Не се знае но најверојатно првите процесори кои ќе ја поддржуваат таквата меморија ќе се појават во 2017 и ќе бидат во Xeon фамилијата.
Јас чекам и берам пари за компјутер епа сега пошто не ми треба нов компјутер се мислам да чекам до новите вакви Рамови и ССД.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,204
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Меморија никогаш не била тесно грло на еден систем така да ова не е нешто кое би го очекувал со некакво нетрпение.

Поинтересно ми е од аспект од некоја идна EDRAM интеграција, т.е. HBM тип на L cache од 1GB и сл. (L4) кој ќе биде интегигран заедно со процесорот па освен инструкции одредени библиотеки од оперативниот ќе можат директно да бидат сместени во таа меморија.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,412
28,107
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Одлично, ама ова ќе биде изгор у првите 2/3 години.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,835
5,012
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire)
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M + LG 32LF5800
OS
Windows 10 pro
Меморијата сама по себе носи револуција, меѓутоа како тип на меморија има послаби карактеристики од HBM 2, а и HBM во истиот случај. Вистинска револуција ќе биде ако се користи таа меморија, затоа што во моментов нема друга меморија со такви карактеристики.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,572
Мислења
820,930
Членови
28,238
Најнов член
$КИКО$
На врв Дно