• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel официјално ја претстави новата Centrino 2 платформа

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Intel официјално ја претстави новата Centrino 2 платформа за преносни компјутери која како и досега се состои од познатото трио: процерсор, чипсет и безжична картица...
Скоро 250 иновативни notebook PC дизајни се спремни да бидат лансирани за обичните и бизнис потрошувачите, вклучувајќи тука и модели со совршена комбинација на моќен процесор, графика картица и живот на батеријата кои ќе ви овозможат да уживате во неверојатни high definition видеа и други активности на Интернет и на ПС-то.

Интел ја освежи серијата на мобилните Core 2 Duo процесори за Centrino 2 со 5 нови модели со 1066 MHz FSB, 6 MB L2 кеш меморија а исто така намалена е и потрошувачката на енергија на 25W. Топ моделот работи на високи 3,06 GHz а за крајот на летото се најавени уште девет нови процесори од новата генерација. Процесорите се во состојба потполно да ги исклучат одредени делови кои не се користат како што е L2 меморијата.

Новиот чипсет Intel Mobile 45 Express е составен дел на секој Centrinо 2, како и безжичната 802.11 N картичка а наскоро и WiMAX со брзина на пренос до 450 Mbps.

Гледањето на Blu-ray филмови на новата батерија би требало да постане реалност а исто така новите Centrino 2 лап топи ќе бидат видливо потенки и поелегантни, што е можеби и најголемиот напредок во пракса.

centrino2improvements.jpg


Извор: Gizmodo, AnandTech.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Koga ke bide pusten vo prodazba Centrino 2? Da znam da pocekam malku... pa da zemam lap top so takov cpu.

Според она што го прочитав по сајтовите Centrino 2 ќе биде достапен за купување најкасно за 2 недели односно во Август. Моментално недостасувале некои компоненти па за овие 2 недели се планира да се комплетираат компонентите и конечно со почетокот на Август ќе се појават и првите Centrino 2 лап топи во продавниците.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Damnnnn Intel :lut2:

Кратко траеше славата на Puma-та на AMD.:ha: Сега доби конкуренција. :D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Дали цените ќе бидат истите како оние на Centrino затоа што лап топ со центрино процесор е многу поевтин од оние со core duo или core 2 duo
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
А за AMD не се плашете, на првичните тестови графичките кои се вградуваат во Puma се подобри од соодветните од nVidia (во комбинација со Intel процесор) а интел графичките не можат ни да се споредат. Друго бежичните мрежни од Intel не почитуваат стандарди и прават големи проблеми со голем број рутери.

Centrino е еден голем маркетиншки трик на Intel за само да ги земе вашите пари!

Во моментов Intel има само добри процесори (CPU):bravo:

Знаци ако ви треба лаптоп за Office: Intel CPU, Intel графика, и мрежна Broadcom или Atheros. Не фрлајте пари на Centrino.

А ако ви треба за игри и графика: Puma во комбинација со истите мрежни Broadcom или Atheros. Но геледајте да ја нема налпницата Puma за да не ви земат повеќе пари од што треба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.669
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член
dangelovski
На врв Дно