• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Intel "Nehalem"

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Intel Nehalem preview:)

45nm, 731M transistors, four cores, eight threads

nehalem4.jpg
nehalem2.jpg


nehalem3.jpg
И линкот:

http://anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3326
 
Бачко додај нешто повеќе за ова што, како, зошто не само линк

Море биди среќан што воопшто има слики и линк, процесоров е сеуште прототип, и имаме можност да го видиме на дело затоа што Интел го донеле на Computex да се к*рчат малце.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Well...it was about time.
Што ли ќе снесе сега AMD?
Го прочитав ова летимично, и сега одам да пребарувам уште податоци....
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Што ли ќе снесе сега AMD?

Amd "Phenom"(65nm) е пропаст и цела надеж е во AMD "Shanghai" и "Deneb"(45nm) кои што треба да му парираат на Nehalem.

Проблемот е што Nehalem е веќе во рацете на производители на плочи а Deneb е.....никаде:

"So far, an expected attendee at Computex hasn't shown up yet. No one has seen nor heard of any AMD 45nm chips in any way, shape or form.

This is definitely not good news for Green, especially since they said not long ago that they were supposed to be ramping initial production roughly around now.

The only person who has any recent word on these chips says that these chips "might" show up in October/November.

He's more than slightly skeptical about this. More importantly, so are the Taiwanese board makers.Given the total absence of these processors, can you blame them?

http://www.overclockers.com/tips01341/
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46


1. Најнов процесор на Интел со 8 јадра
2. Четири физички јадра. Секое јадро X 2 тредови(во паралела-во исто време) = 8
3. Зошто да не:D
-Поголема процесорска моќ(oколу 20% до 50% помоќен од (Penryn) наjдобрите четворки на интел
-Помалку трошење на струја(во споредба со 8 физички јадра) итн
 
M

Mr.Alien

Гостин
AMD има џокер у покер со графичките, ама процесорите им се магла.
YEPZ, се сложувам. Но, на ова поле се вртат во круг со nVidia. Не верувам дека во скоро време ќе успеат да направат пресврт, каков што беше со Radeon 9700 Pro. Немаат толку средства за истражувања, тука е и битката со процесорите....се истрошија на несреќната интеграција со ATi.

П.С. Она за "снесувањето"....мислев на јајце или каменчуга! Боли шуп*е во секој случај.:D
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Какви црни 4ки бре? 20-50% се од Core 2 Duo, односно 200-300% од пентиум 4ките.

"We've been told to expect a 20 - 30% overall advantage over Penryn and it looks like Intel is on track to delivering just that in Q4. At 2.66GHz, Nehalem is already faster than the fastest 3.2GHz Penryns on the market today."

Шифрата Penryn значи процесори произведени на 45 нанометар вклучувајќи ги тука wolfdale(core 2 duo) и Yorkfield(Core 2 Duo X 2),

Тоa ти е ист процесоr(односно архитектура) од Conroe(Core 2 duo) и Kentsfield само наместо 65nm смален на 45nm. Интелова стратегија :Tick("die shrink" = Penryn) и Tock(нова архитектура = Nehalem) .......бре:)

http://www.hothardware.com/News/Exclusive_Intel_45nm_Penryn_QuadCore_Spy_PIcs/

penryn.jpg
 
Си го поправи мислењето, кај најдобрите четворки стави Penryn во заграда. Ама пак ти е грешно затоа што пентиум брендот престана да постои пред 2 години, а Penryn секако не е Пентиум туку Core 2 Duo/Quad....:p
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Си го поправи мислењето, кај најдобрите четворки стави Penryn во заграда. Ама пак ти е грешно затоа што пентиум брендот престана да постои пред 2 години, а Penryn секако не е Пентиум туку Core 2 Duo/Quad....:p

Го поравив за да нема забуни како што ти се случи тебе:D. Не ми е јасно како помисли дека споредувам нов процесор со 8 јадра со Pentium?!:) Браво!

Под кодот Penryn има двојки и четворки произведени на 45 нанометар технологијa. Nehalem треба да е околу 20%-30% помоќен од нив. Меѓутоа ако се уште не ти е нешто јасно кажи па ќе ти дообјаснам. Не се срами сите грешиме не се секирај ако ти се навреди суетата. :))
 
И пак не ме свати што сакав да кажам. Убаво ти што се поправи горе и реши една грешка, но ти се јави друга, што Penryn го стави во Пентиум брендот. Core 2 Duo(Penryn,Conroe итн) i Netburst се две архитектури на Интел, едната под брендот Core, другата под брендот Пентиум 4,D,EE итн.

Нехалем е помоќен 20-30% од Core архитектурата, не само од Penryn.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
И пак не ме свати што сакав да кажам. Убаво ти што се поправи горе и реши една грешка, но ти се јави друга, што Penryn го стави во Пентиум брендот. Core 2 Duo(Penryn,Conroe итн) i Netburst се две архитектури на Интел, едната под брендот Core, другата под брендот Пентиум 4,D,EE итн.

Никогаш не го спомнав пентиум ниту netburst туку ти се збуни кога спомнав четворки:))
под четворки алудирав на четири јадра меѓутоа ти беше во таков суетен занес што помисли дека споредував Pentium 4:))

"какви црни четворки бре":bravo:

Добро сепак мило ми е што научи нешто. Чао
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1.618
689
Xaxaxaxa...kolku e samo interesno koga nekoj saka da pokaze deka znae poveke od nekoj drug a istovremeno ja istaknuva nelogicnosta na svoite zaklucoci pri nastojuvanjeto negativno da iskritikuva nekogo.
4ki-pa ni na kraj pamet ne bi mi padnalo nekoj kako reper da gi koristi arhaicnite Pentium 4ki
bidejki pratam sto se slucuva na pazarot i ZNAM deka tie ne se sporeduvaat veke min 4 godini.

@BSOD
Odlicna informacija!:bravo: Si velam arno sto ne se spomna dvojki vo tekstot oti Sephiroth ke si pomislese za Pentium 2 pa ke ti se "iznasmeese" :D

@ Sephiroth
:ua: Prvo citaj...potoa analiziraj...pa pak analiziraj...pa donesi zaklucok,a ne prvo da go skeniras tekstot i odma zaklucok.Analiza ne mora posto veke si ja napravil pred da go procitas tekstot,neli?:ua:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Дајте, држете се до темата. Ако мислите да се препукувате и понатаму, отворете тема во Боречки Клуб :).
 
M

Mr.Alien

Гостин
Intel Nehalem резиме:

2 - 8 јадра

секое јадро со 64KB L1 кеш (32 KB за податоци + 32 KB за инструкции)

по 256 KB L2 кеш по јадро

4 - 12 МB деллив L3 кеш

Вграден двоканален или троканален DDR3 мемориски контролер 800/1066/1333/1600 (неколи модели). Верзијата за МП серверите со четириканален FB-BIMM2 контролер

QuickPath Interconnect (наместо ФСБ) со четири линка, секој имплементиран како 20 битен интерфејс

6.4 GT/s

Нови лежишта
- LGA1160 (Mainstream (Lynnfield) и Value (Havendale) десктоп),
- LGA1366 (Performance и Extreme desktop (обата Bloomfield), DP server (Nehalem-EP, Gainestown))
- LGA1567 (Nehalem-EX (MP server))
- mPGA 989 (mobile)


Впрочем, погледнете:
[FONT=&quot][/FONT]

2wnnrjs.jpg


[FONT=Sans_K]
[/FONT]
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Xaxaxaxa...kolku e samo interesno koga nekoj saka da pokaze deka znae poveke od nekoj drug a istovremeno ja istaknuva nelogicnosta na svoite zaklucoci pri nastojuvanjeto negativno da iskritikuva nekogo.
4ki-pa ni na kraj pamet ne bi mi padnalo nekoj kako reper da gi koristi arhaicnite Pentium 4ki
bidejki pratam sto se slucuva na pazarot i ZNAM deka tie ne se sporeduvaat veke min 4 godini.

@BSOD
Odlicna informacija!:bravo: Si velam arno sto ne se spomna dvojki vo tekstot oti Sephiroth ke si pomislese za Pentium 2 pa ke ti se "iznasmeese" :D

:))

Дефинитивно Зоран. Ни се случува на сите...да згрешиш или да сфатиш погрешно и тоа е ОК....луѓе сме. Меѓутоа неговата суета едноставно не му дозволи(ува) да прифати дека е можно тој да погрешил:)):))

Не е проблем одиме понатака:bravo:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Од кога Интел го вгради меморискиот контролер внатре во процесорот? Кај Core 2 Duo вграден е?

Со "Nehalem" интел конечно го отсранува Front Sytem Bus(иако овој беше доста успешен ) и го става контролорот на процесорот како што тоа го прави AMD. Нешто ми вели дека и ќе го подобрат во споредба со AMD:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно