Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Интел конфигурација

Статус
Затворена за нови мислења.

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
131
188
xbl9k додаде нов оглас:

Интел конфигурација - Проценка

Здраво,

Ми треба проценка на следната конфигурација:

процесор: i7-5820K 6core 12 threads
кулер: Xigmatek windpower WP1264 со artic fan 120mm
матична: Kllisre x99 turbo
рам: 4x8gb HyperX fury (2 плочки се 3200mhz другите две се 3000mhz) =32gb ram
гпу: EVGA RTX 3060xc 12gb со локална гаранција уште година ипол
ссд: intenso 240gb sata
куќиште: Cooler Master K280
напојување: Antec 500w

Благодарам.

Видете го целиот оглас...
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
процесор: i7-5820K 6core 12 threads - 3-4к ден
кулер: Xigmatek windpower WP1264 со artic fan 120mm - 1-1.5k
матична: Kllisre x99 turbo - 5-6k
рам: 4x8gb HyperX fury (2 плочки се 3200mhz другите две се 3000mhz) =32gb ram - 1.5к парче
гпу: EVGA RTX 3060xc 12gb со локална гаранција уште година ипол - 24-25к ден
ссд: intenso 240gb sata - 1к ден
куќиште: Cooler Master K280 - 2к ден
напојување: Antec 500w - 1к ден

Цела конфигурација ~45к денари. Искрено според мене поарно на делој да го продајш оти ретко кој ќе купи х99 за играње. Посебно ако ги продаваш, плочките и ССД одма ќе ги дајш, исто и графичката ваљда, а процесорот, матичната, и кулерот можиш да ги дајш во комбинација. Мое мислење барем, некој друг можи ќе ти ги процени понаку.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
131
188
CPU: i7-5820K 6core 12 threads
Cooler cpu: Xigmatek windpower WP1264 со artic bionix fan 120mm (black/white)
MB: Kllisre x99 turbo
RAM: 16GB 2x8 DDR4 HyperX fury 3000mhz (едната плочка има уште 1 година гаранција)
SSD: intenso 2.5" 240gb (гаранција уште година и пол)
CASE: Cooler Master K280 (2х 120mm fans)
PSU: Antec 500w 80+

Без графичка 18000 ден

Комбо MB+CPU+Cooler 10000 ден

Комбинација со :

GPU: GTX 1060 6gb Palit dual
Цена 24000 ден

GPU: EVGA RTX 3060xc 12gb (гаранција уште година ипол)
Цена 42000 ден
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
131
188
CPU: i7-5820K 6core 12 threads
Cooler cpu: Xigmatek windpower WP1264 со artic bionix fan 120mm (black/white)
MB: Kllisre x99 turbo
RAM: 16GB 2x8 DDR4 HyperX fury 3000mhz (едната плочка има уште 1 година гаранција)
SSD: intenso 2.5" 240gb (гаранција уште година и пол)
CASE: Cooler Master K280 (2х 120mm fans)
PSU: Antec 500w 80+

Без графичка 17000 ден

Комбо MB+CPU+Cooler 9000 ден

Комбинација со :

GPU: GTX 1060 6gb Palit dual
Цена 23000 ден

GPU: Rx 570 4 gb 22000ден

Мало намалување.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.327
Членови
35.446
Најнов член
plantsshopdubai
На врв Дно