Intel Kaby Lake - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gokica, 22 Септември 2016.

 1. stefan_off

  stefan_off Wax on, wax off

  31
  5
  29 oктомври 2009
  Здраво,

  Некој да не има искуство со Delid - Delidding за 7700К?
  Го имам во лаптоп па ми работи претопол :)

  Фала
   
 2. kikomir

  kikomir Wax on, wax off

  25
  29
  30 Јуни 2015
  Машко
  Каков е тој лаптоп со 7700К ? Да не мислиш на 7700HQ ?

  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko Sensei

  2,128
  2,310
  28 oктомври 2008
  Процесорите во лаптопите се со директно ладење, значи дека немаат Integrated Heat Spreader(IHS), за подобра топлинска дисипација, а и за да се намали на висината. Значи нема што да delid-неш. Тоа што ти грее е од лош airflow. Или сака чистење или екстра кулер подлога.

  испратено од мобиљка
   
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
 4. stefan_off

  stefan_off Wax on, wax off

  31
  5
  29 oктомври 2009
  Здраво,
  Лаптопот е Eurocom Tornado F5 ttp://www.eurocom.com/ec/configure(2,384,0)ec и е со 7700К процесор не со 7700HQ.
  Еве видео од YT од истиот лаптоп каде што со delid и under-volt типот добива луди температури со stock cooler што е на лаптопот.  Мислев да не има некој ентузијаст па да има купено delid tool што ги има за поедноставно да се отвори процесород.

  Поздрав
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ab@ace

  Ab@ace Гик

  311
  244
  21 Мај 2016
  Машко
  PC_GAMER, olikomerc и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 6. RagingDemon

  RagingDemon Sensei

  6,019
  4,429
  24 Март 2009
  Машко
  Вчера го прочитав ова, многу педерски од Интел. Едвај чекам да излезе Рајзен 3 и да им ги згази пентиумите и ај тројките.
   
  olikomerc, Boldozer, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro Sensei

  3,867
  4,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  G4560 беше некој тест на пазарот, после leak-овите дека AMD спрема нешто добро. Интел сакаа да видат едонставно што ќе се случи, дали пазарот ќе биде доволно еластичен. G4560=i3-7100 од технички аспект и нив им е лесно едниот да го заменат со друг, само софтверски твик ги дели. Ама ако, оваа варијанта е подобра за потрошувачот а полоша за Интел. Јас очекував дека G4560 ќе го скинат, а i3-7100 ќе се продава по цената на G4560. Ама не знам, или оваа вест е неточна или е нецелосна. Не ми е верно Интел дека ќе си пука во нога сега кога АМД е многу поконкурентен и во подобра позиција.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter Активен гик

  746
  1,447
  23 Мај 2012
 9. prichina

  prichina Cuda 5.5

  7,626
  4,824
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 10. stefan_off

  stefan_off Wax on, wax off

  31
  5
  29 oктомври 2009
  Да пробав со Intel Extreme Tuning Utility ама некако не ми успеа, пробави и со ThrottleStop ама се одкажав немав време да тестирам. Со ThrottleStop добив 4,5gHz на сите 4 јадра оти на мојот лаптоп фабричкиот биос не дозволува да се отклучи множителот на повеќе од х45.
  Сега се мислам да порачам Delidding tool па да пробам да го "оладам" малку.
   

Сподели