1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel Kaby Lake - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gokica, 22 Септември 2016.

 1. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  319
  266
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Здраво,

  Некој да не има искуство со Delid - Delidding за 7700К?
  Го имам во лаптоп па ми работи претопол :)

  Фала
   
 2. kikomir

  kikomir
  Intern

  26
  30
  30 Јуни 2015
  Машко
  Каков е тој лаптоп со 7700К ? Да не мислиш на 7700HQ ?

  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Процесорите во лаптопите се со директно ладење, значи дека немаат Integrated Heat Spreader(IHS), за подобра топлинска дисипација, а и за да се намали на висината. Значи нема што да delid-неш. Тоа што ти грее е од лош airflow. Или сака чистење или екстра кулер подлога.

  испратено од мобиљка
   
  На shooter му/ѝ се допаѓа ова.
 4. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  319
  266
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Здраво,
  Лаптопот е Eurocom Tornado F5 ttp://www.eurocom.com/ec/configure(2,384,0)ec и е со 7700К процесор не со 7700HQ.
  Еве видео од YT од истиот лаптоп каде што со delid и under-volt типот добива луди температури со stock cooler што е на лаптопот.  Мислев да не има некој ентузијаст па да има купено delid tool што ги има за поедноставно да се отвори процесород.

  Поздрав
   
  На gOJDO и prichina им се допаѓа ова.
 5. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  429
  388
  21 Мај 2016
  Машко
 6. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,334
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Вчера го прочитав ова, многу педерски од Интел. Едвај чекам да излезе Рајзен 3 и да им ги згази пентиумите и ај тројките.
   
  olikomerc, Boldozer, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,105
  8,293
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  G4560 беше некој тест на пазарот, после leak-овите дека AMD спрема нешто добро. Интел сакаа да видат едонставно што ќе се случи, дали пазарот ќе биде доволно еластичен. G4560=i3-7100 од технички аспект и нив им е лесно едниот да го заменат со друг, само софтверски твик ги дели. Ама ако, оваа варијанта е подобра за потрошувачот а полоша за Интел. Јас очекував дека G4560 ќе го скинат, а i3-7100 ќе се продава по цената на G4560. Ама не знам, или оваа вест е неточна или е нецелосна. Не ми е верно Интел дека ќе си пука во нога сега кога АМД е многу поконкурентен и во подобра позиција.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  798
  1,647
  23 Мај 2012
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 10. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  319
  266
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Да пробав со Intel Extreme Tuning Utility ама некако не ми успеа, пробави и со ThrottleStop ама се одкажав немав време да тестирам. Со ThrottleStop добив 4,5gHz на сите 4 јадра оти на мојот лаптоп фабричкиот биос не дозволува да се отклучи множителот на повеќе од х45.
  Сега се мислам да порачам Delidding tool па да пробам да го "оладам" малку.
   
 11. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  7ма генерација со помалку јадра и побрз clock или 8ма со повеќе јадра но со помал clock? Ваши совети и предности/недостатоци за двете?
   
 12. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  311
  182
  29 oктомври 2016
  Машко
  Ocigleden e odgovorov
   
  На enes.s1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Па зависи, за ,, multitasking,, нормално повеќе јадра но ме интересираше за гејмингот како стои. Верувам овие што ќе излегуваат ќе се оптимизираат и ќе бараат повеќе јадра но да си прашам од поискусни. :)
   
 14. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  311
  182
  29 oктомври 2016
  Машко
  Si go odgovori prasanjeto druze
   
  На Astro и TexasUS им се допаѓа ова.
 15. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  145
  154
  14 Септември 2016
  Машко
  Отприлика кога постари матични би добиле апдејт на биос за осма генерација процесори? Како стојат сега работите матичните се поскапи од i3 8100. :D
   
 16. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  105
  71
  25 Март 2017
  Машко
  Никогаш, старите матични нема да бидат компатибилни со осма генерација процесори
   
  На enes.s1, olikomerc, Krk198 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,546
  3,459
  11 Декември 2008
  Машко
  Дали и воопшто ќе има H210 и B-серија поефтини матични, не се знае како ќе биде.
   
 18. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Пошо не гледам друга пинувана тема за Интел овде ќе пишам. Според вестите на почетната страна на IT.mk интел ќе извади нови серверски процесори да му парира на АМД валјда - и истите ќе имаат 56 јадра.

  Тоа шо не е спомнато е дека чипот е ОГРОМЕН!

  [​IMG]

  Исто така нема цени објавено а немало да ги продаваат само процесорите туку у комплет само со матична (пошо нов сокет нормално).

  Intel’s new assault on the data center: 56-core Xeons, 10nm FPGAs, 100gig Ethernet

  Шо мислите за се ова. Ќе го ставам и скриншотов тука:

  upload_2019-4-3_14-27-58.png
   
  На zirkach и shifty им се допаѓа ова.
 19. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,080
  539
  9 Мај 2012
  Машко
  Кога сме кај Интел, сега во моментот во МК кое е понова генерација процесор каби лејк или коги лејк или трето?? Со подршка за рам ддр4 и матичната за него?? А интел чипсет матичната кое е разликата овие серии B,Z,H ???


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,052
  647
  28 ноември 2015
  Машко
  8ма и 9та генерација.
  Z чипсетите се за оверклок
  H немам поим high end
  B basic според некоја логика.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 21. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,052
  647
  28 ноември 2015
  Машко
  Мојот билд што го имам е и59600к
  16 гб ddr4
  NVme SSD 256 gb
  1070 8gb
  Супер за стриминг/гејминг/едитирање
   
 22. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  910
  1,545
  20 Јануари 2015
  Машко
  Z high end со оверклок можности
  B middle end без оверклок можност (најчесто со 4 слота за рам и 2+ PCIe слота за графичка и други опции)
  H entry level (најчесто 2 слота за рам, 1 PCIe слот)
  Има и други разлики помеѓу трите нивоа, ама на кратко тоа се суштинските разлики..

  Испратено од Redmi 6 преку IT.mk форум апликација
   
  На GGTT1, zipi123, Pane-G и уште 4 други им се допаѓа ова.
 23. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,080
  539
  9 Мај 2012
  Машко
  Благодарам за информации дечки,пошо не сум во тек последните 2 години ,затоа ме интересира за да склопам ПЦ барем на половно или нови зависи од буџетот и да ми биде средна класа со ддр4 рам и со поновите матични за него и процесорот исто така па макар и половно затоа ги следам форумов


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Пошо се работе за интел процесорите ке пишам тука. У вези zombieload atack за кој се препорачува
  disable hyper-threading. Шо ке кажете, препорачате? Изгледа и не е тоуку опасно пошо не налетав на форум да се спомне?! Нема ни месец дена како се унапредив со hyperthreading, а сеа интел вика да се уназадувам :)
   
 25. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,686
  3,014
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  MDS - или група од 4 експлоити шо излегоа меѓу кои и споменатиот имаат импакт до 40% намалување на перформанси после пачирање. Беда беда беда

  Решение има, по цена на перформанси.
   

Сподели

Вчитување...