• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel Kaby Lake - генерална дискусија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
На 30 август Интел ги објави новите подобрени процесори од генерацијата со кодно име Kaby Lake.

https://newsroom.intel.com/press-kits/7th-gen-intel-core/

http://www.theverge.com/2016/8/30/12698400/intel-kaby-lake-7th-gen-core-cpu

Изграден на 14nm процес, со малку повисоки дефаулт и турбо фреквенции во однос на Skylake. Обезбедува нативна USB 3.1 Generation 2 (10 Gbit/s) поддршка, но таа ќе биде возможна со новите 200 Union Point чипсети.

Kaby Lake има подобрена 3D графичка моќ и подобрен 4K плејбек, енкодирање и декодирање. Обезбедува нативна HDCP 2.2 поддршка,како и поддршка на H.264, HEVC Main и Main10/10-bit, VP9 10-bit и 8-bit видео формати. Хардверско енкодирање е поддржано за H.264, HEVC Main10/10-bit, и VP9 8-bit видео додека VP9 10-bit не е поддржано хардвески.

Интел веќе дистрибуирал до своите партнери количини на U и Y мобилни процесори. Некои од нив се на пазарот а во Македонија лаптопи базирани на оваа платформа се очекуваат некаде за 10тина дена од сега.

Десктоп варијантите се најавени за подоцна т.е. на почетокот на 2017 година.

Сопствениците на Skylake не мора да се подготвуваат за обновување на своите матични плочи и процесори. Доволно добри ќе бидат барем до појавата на Cannonlake во втора половина на 2017.

Доколку добро прочитав Микрософт за овие процесори ќе обезбеди поддршка само во Windows 10. Замолувам некој да го потврди ова мислење. Ако е точно внимавајте да не купувате лаптоп базиран на каби лејк доколку сакате да користите седмица. Истото ќе важи и за десктоп процесорите наредна година.

Edit:

http://www.techeye.net/chips/why-kaby-lake-and-zen-is-windows-10-only

Да точно е и истото се однесува и за AMD Zen. Само десетка со новите процесори.
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,130
Скопје
Oчигледно почнаа да водат политика на присилно користење на вин10 пошто нели тоа е иднината. Требаше и вакво нешто да се очекува.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Многу геј.
Дали има реална практична причина што не работат со < Windows 10 или драпај си меот е работава?

EDIT:
Older versions of Windows and alternative operating systems will still install and run on Kaby Lake and Zen, but they just won’t do the cool stuff.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Многу геј.
Дали има реална практична причина што не работат со < Windows 10 или драпај си меот е работава?

EDIT:
Compared to Windows 7 PC’s, Skylake when combined with Windows 10, enables up to 30x better graphics and 3x the battery life – with the unmatched security of Credential Guard utilizing silicon supported virtualization.

https://blogs.windows.com/windowsex...acing-silicon-innovation/#zU0ikjwYvf0iXyxP.97

нејќат да работат без пари т.е. за пари кои веќе ги земале претходно. :eek:h: Сигурно може да обезбедат поддршка и на седмица само зошто да се замараат. Сега имаат и плус изговор со бесплатниот апгрејд кон 10ката.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Whaaat? она горе е snake oil или сериозни се?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Те слушавме, ама не смеам да се појавам сеа тука во Microsoft Belgrade без Windows 10, све колеге че да ме зајебавају :angry:
А они су торпеда човече, гутају све штоим каже Мајкрософт, замисли Windows 10 Mobile је био најбољи мобилни ОС јеботе, какве будале :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Сите други (АМД, Нвидиа и сл.) очекувам дека ќе тргнат по стапките на Микрософт и исто како нив ќе пробуваат да ни продадат приказна дека нивниот хардвер работи најдобро на 10. Се со цел да не се трудат толку многу за апдејти на седмицата и осмицата до крајот на нивниот животен век до 2020 т.е. 2023. Лесни пари се во прашање.

До средина на 2017 ако не се лажам наводно Микрософт ќе ја прекинат поддршката и на Скајлејк во сите претходни верзии на виндовс.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
enables up to 30x better graphics and 3x the battery life
AHAHAHA волку не сум се смеел одамнаааааааааааа, кузнае каков cherry pick е ова
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

alkibijad

Intern
8 декември 2015
17
8
А за линукс спомнаа нешто? Колку пати побрзо ќе работи виндоуз 10?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
замисли Windows 10 Mobile је био најбољи мобилни ОС јеботе, какве будале :D
Пер, не се смеј, фантастичен е оперативниот, му треба доста гланцање, али да имаат доволно маркет шер па да му се посветат, мислам дека можат да покосат.
Али пошто беа доволно курнази премиум телефоните (950 и 950XL) да си ги напраат од пластика без никаков премиум изглед, си го попапаа ко баба попара, ко да не им беше јасно дека времето на такви пластики помина и дека сеа више телефонот е уствари некој вид замена за „кључ од кола“ коа кибицираш пичица.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,646
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
На 1151 ли ќе работат или ќе има нов сокет? Уствари секако од 5-10% подобри перформанси нема да имаат ( во однос на Skylake ) како и секоа друга предходна генерација..
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
972
966
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Глупости, а линукс корисниците што ќе речат со такви лимитирани процесори.

Глупости
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,258
29,276
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема шанси да е точен резултатот според мене.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Уууу јеботе.
Значи почна да им фуфка на Интел од Зен а?
Мноооогу добро, дури за частење.

Нема шанси да е точен резултатот според мене.
Може е клокнат i3 Kaby
 
Последна промена:

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,130
Скопје
Што сега i3 добива К наставка и може да се клока?? RIP i5 :/ Oва и порано го имав приметено кога hasswell i3 надминува во одредени гејминг наслови i5nonK.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,760
2,428
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Разликата во цена меѓу i5 7500 и i3 7350K е 20-тина долари.

Добра Z270 плоча, кулер и 7350K ќе коштаат повеќе него i5 и H110 плоча, ова ќе биде нешто како G3258, играчка за колектори, не гледам сценарио во 2017 каде 7350K ќе биде подобар од i5 6/7xxx, клокан или не.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,609
14,601
Има некои куриозитети поврзани со Kaby Lake кои на ентузијастите од една страна ќе им се допаднат а од друга страна ќе предизвикаат гнев за работи на кои предупредуваме јас и @psyside а работите се поврзани со, пази сега, Netflix. Корпорацијата која сака да не превоспита и да ја сотре конкуренцијата која се вика „пиратерија“

Netflix од оваа недела најави дека ќе почне со емитирање на 4К содржина и на персоналните компјутери.
За тие што не знаат 4К е достапен и од порано но само за наменски уреди како што се Amazon Fire TV, Roku и Nvidia Shield
На персонален 4К не е достапен од едноставна причина затоа што постои стравување дека таа содржина ќе биде пиратизирана која е, рака на срце, карактеристика на оваа платформа и истата претставува ужас за големите корпорации.

Меѓутоа за да може да се репродуцира Netflix 4К na ПЦ истото мора да исполни некои услови кои, благо речено, се смешни.
За почеток треба да имате Play Ready 3.0 DRM кој доаѓа со новиот Windows 10 Anniversary Update. Play Ready 3.0 се потпира на хардверското декодирање на 10-bit HEVC стандардот со кој се кодирани 4К содржините.
Во теорија ова би требло да го можат сите оние кои имаат графичка од 10-та генерација на Nvidia како што се 1080, 1070 и 1060 - но не можат!!
Наместо тоа 4К содржина можат да стримаат корисниците на, пази сега, Kaby Lake процесори кои подржуваат декодирање на 10-bit HEVC


Друго!
Стримингот (ќе) работи само во Microsoft Edge и на ниеден друг browser затоа што овој единствен подржува Play Ready 3.0 DRM (ја приметувате поврзаноста?)
На кратко, смислата на Kaby Lake „моментот“ во стримингот е чисто од маркетиншка природа и политика.
Затоа, поздрав до сите љубители на овој килав OS кој е наменет само и единствено за тинтрање на апетитите на големите корпорации за забава.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Тука е и коди, како алтернатива :) има некој хакови за нетфликс само кој ке се бавта да го средува

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,346
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно