• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel и Micron со нови мемориски NAND чипови

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Intel и Micron најавија нови мемориски NAND чипови со 5 пати поголема брзина на достап од досегашните. Брзината на читање ќе биде до 200 MB/s и ќе располагаат со брзина на запишување до 100 MB/s во споредба со денешните чипови кои имаат брзина од 40MB/s на читање и до 20 MB/s на запишување. Со тоа, велат од Micron, брзината на хибридните дискови ќе се згoлеми од 2 до 4 пати како и брзината на пренос на филмовите во дигиталните камери ќе се зголеми значително, особено со појавата на USB 3.0 интерфејсот. Новите NAND флеш мемории ќе излезат на пазарот некaде во втората половина на оваа година.


Извор:MakPCWorld
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно