1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel DualCore vs Intel Core2Duo

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од D3N1EL, 22 Јули 2011.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,893
  1,464
  10 Август 2010
  Машко
  Како што знам овие да типа процесори се двојадрени но која е разликата измеѓу нив? Ова прашање ме мачи веќе одамна но сега ми пукна филмот и решив да прашам:)

  Прашањето ми е:
  -Разликата измеѓу DualCore и Core2Duo
  -Кој е појак процесор измеѓу DualCore 'n Core2Duo со 1 GHz и ист Cache
   
 2. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,296
  13 Август 2009
  Машко
  Core 2 Duo, незнам ептен убаво да ти објаснам.. подобро некој поискусен член да одговори :)

  Читни малце на оваа тема. И оваа
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,639
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Имаш уште две што ги заборави, Intel Core Duo и Pentium D плус тие два што ги спомна. Ако збориме за интеловата Dual Core архитектура (а не за Dual Core процесори воопшто), разликата од него до Core2Duo е тоа што Intel Dual Core процесорите имаат само 1 MB L2 кеш, а Core2Duo архитектура.

  Накратко немаш DualCore и Core2Duo со ист кеш, а C2D е стално побрз.
  Еве прочитај повеќе: Intel Core 2 Duo vs Dual Core vs Pentium D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,081
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Dual Coroot e postar od Core2Duo-to .... razlikata e vo arhitekturata na procesorite izrabotkata na procesorot i slicno.... druga razlika e toa sto Core2Duoto vo pogolemiot del od procesorite ima mnogu pogolema frekfencija za razlika od Dual Corot na primer Dual corot raboti max na 800 Fsb dodeka Core2Duoto e 800,1066,1333....Znaci vo sekoj slucaj ako zemes Core2Duo e pobrzo od Dual Corot
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,639
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мешаш Pentium D и DualCore. Dual Core ја има истата архитектура на Core2Duo.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Core_(microarchitecture)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_Dual-Core
   
 6. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,893
  1,464
  10 Август 2010
  Машко
  пред да го поставам прашањево тука прочитаав 3-4 статии за ова, но сегде статиите се разликуваа.

  На еден блог прочитав дека Core2Duo е скоро истото што и DualCore но само е сменето називот на продуктот, за нешто поврзано со макркетинг... На друг форум го прочитав само дека Core2Duo е за нијанса побрз од DualCore...
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,639
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Различна класа се со иста архитектура. C2D има повеќе кеш од DC кој најчесто има 1МБ а неколку модели со 2, додека на пример C2D E8500 има 6. Еве ти слика од Dual Core процесор и од Core2Duo. Двата се во 45nm двата се Wolfdale и двата на иста плоча, нормално E8500 е побрз (не го гледај тактот).

  [​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

  • DUALCORE.jpg
   DUALCORE.jpg
   Големина:
   87.4 KB
   Прегледи:
   82
 8. Loaded_Dice

  Loaded_Dice
  Gaining Experience

  110
  104
  22 Мај 2010
  Машко
  Програмер
  Користам Core2Duo E8400 веќе неколку години и можам да кажам дека барем на синтетичките тестови покажува завидни резултати со оглед што не ги играм најновите игри. Не сум го следел развојотот на процесори откако го купив последното PC, ама гледам сега сите нови ги прават 4 core со исклучок на некои low budget модели, така да мислам дека серијата Е8xxx сe можеби сеуште најјаки 2 јадрени процесори на пазарот.
   
 9. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  ^ааа некој не слушнал за Phenom II x2/x3 :)
   
 10. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  ОТ

  Мислам дека конечно( иако не е нова вест неговото појавување) го имаме достојниот наследник на Core 2 Duo E8xxx серијата. Под името Pentium G6xx/G8xx. clock-per-clock се побрзи.:bravo:
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Koj ti e toj INTEL core duo ?????? :)
   
 12. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,730
  2,397
  14 Декември 2010
  Машко
  Лаптоп процесори, Yonah архитектура. (базирана на Pentium M)
   
 13. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Вака. Се што кажавте повеќе ме збуни отколку да ми се разјасни, мислам дека најарно е Intel да си ги крстел процесорите, со различни, а не слични имиња, вака води кон забуна што е што. Едноставно незнам што е што. Истото име, со исто значење, испревртено, за слични процесори. Да незнаеш што да купиш. ц ц ц
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,605
  7,639
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Знаеш што е најдобро? Стално купувај го најскапиот процесор за твојата плоча што можеш да си го дозволиш. Така нема утка :D
   
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Интел pentium dual core е поспор од Core 2 duo пошто има помалку L2kes ,магистралата му е послаба итн.Не е многу тешко еднаш кога ке ги научиш ке ја знаеш разликата,имаш на www.intel.com графа со сите процесори и нивни спецификации и по тоа можеш да видиш кој колку кеш има на која фрекфенција работи колку кошта и сл.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,919
  27,625
  4 Септември 2008


  Од Core i3 2100 подобар двојадрен процесор нема,..
   
 17. Soft

  Soft
  Баниран/a

  243
  27
  21 Јули 2011

  Aj objasni mi kako moze DualCore E5300 da e pobrz od Core2Duo E4600 ?
   
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  E 5300 е понов и е произведен во 45nm ,а E4600 е веке со постара 65nm архитецтура,нема само големината на L1,l2,l3 кешот улога има и други работи,сепак E5300 е понов подобена архитектура и слично,но сигурно не е којзнае колку појак од E4600 .Но ако го споредуваш со поновата генерација Core 2 dУо koja isto e vo 45nm процес е послаб.
   
 19. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,730
  2,397
  14 Декември 2010
  Машко
  Истата архитектура е, само со die-shrink од 65 на 45нм. (и нормално и бенефитите што доаѓаат со тоа, поголема ефикасност, поголем простор за клокање итн.)
   

Сподели

Вчитување...