• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Интел DP35DP BIOS проблем

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Значи како што кажува темава имам проблем со флешување на нов биос на мојата плоча.
На страната на интел има објаснето 5 начини за флешување на биос од кој јас пробав 3 до сега, без разлика на кој начин пробам во одреден монент се гаси компјутерот(може така треба зошто вика чекај 2,3,5 минути, зависи од начинот), само не е целосно угаснат зошто не се пали, и кога држиш 5 секунди да го угасиш насилно, после тоа се пали и нормално го има стариот биос.

Инаку јас го чекав и 10 минути за секој случај ама џабе.

сега ако некој ги препознава симптомите и знае што е проблемот нека каже :D
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.633
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Влези во BIOS и исклучи BIOS Flash Protection.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.633
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Nemora da znaci. Dosega na site maticni so sum gi videl nemalo takva opcija. Da ne ima nekoj problem so baterijata?

Нема сигурно, дополнително преверував.
А за хардверски проблем како батеријата(се е нормално во други случаеви) или богда чува нешто поозбилно незнам немам сега како да проверим.

А да не знаете некој добар CPU Fan Control апликација со 2-3 steps.
Зошто ова ми беше главниот проблем, CPU кулерот врти 600 рпм и температурата ми е 60+ па се надевав со флеш на биосот ќе се среди работата.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Ништо не функционира, ми иде да ја фрлам матечнака ко фризби од балкон.

Ги пробав сите 5 видови на флеш на биос + уште 1 и секаде истото се гаси, а и ми се деси на 1 начин на бутабилно цд да го покренува бутот а после не ги познава драјвовите(парадоксално), и тоа на 2 вида на бутови.

Цпу-то изгор иде преку 70 степени според еверест, а според speedfan ide 40+, ама кој го чепнав кулерот не можев да ја држам раката долго. Има едно што се вика procesor termal margin што мери наназад, (некаде мери од 71 па наназад а некаде од 100) и мене ми кажува од 20 -30 степени, значи 100-30=70(по еверест), а 71-30=41(по speedfan), Ама разбрав дека за q6600 се рачунало од 100 :lut2:

Еве го лето ќе дојде времево чим сега иде преку 70 степени што ќе биде после(и тоа ништо не работам само интернет) а фанот 600 обртаи во минута :LOL:

Инаку speedfan не може да ми го менува фанот на цпуто, а сменив опција у биос за да дозволи пормена на cpu fan од windows апликација.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Izgasi promena na CPU fan od windows aplikacija, i vidi dali cpu fan konektorot ti e so 4 pina. Dokolku ti e so 4 mozes da mu ja menuvas brzinata, a ako e so 3 ondak dzitni go ladilnikot od terasa (samo pazi da ne ubies nekoj:LOL:) i zemi si nov! Relativno kazano, 600RPM e mnogu malku. Vidi dali ti se sobralo prasina na ladilnikot i na kulerot, i iscisti si go.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.176
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно