• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel Core I7-4790K

  • Ја почнал/а темата
  • #1

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
83
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Здраво пријателчиња, ме интересира процесор Intel Core I7-4790K за колку пари горе доле би можело да се купи, се разбира половен, благодарам на сите ваши информации, имајте убава вечер пријателчиња...
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
Здраво пријателчиња, ме интересира процесор Intel Core I7-4790K за колку пари горе доле би можело да се купи, се разбира половен, благодарам на сите ваши информации, имајте убава вечер пријателчиња...
Се е релативно, зависи од понудата на пазарот, погледни ги цените на Али, Ибеј и слично и ќе добиеш отприлика цена. Околу 7500 денари, но јас искрено не би го продавал испод 8000ден. Топ си е процесорот и е со мала понуда во нашата земја.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,080
1,288
Скопје
не ги гледај цените на Али, Ибеј и слично, затоа што процесорот не го продаваш на Али, Ибеј и слично.
Не верувам дека некој ќе ти плати сума од 7500/8000 денари како што кажа членот погоре, од едноставна причина што има НОВ, Intel, поефикасен и ПОБРЗ за малопродажна цена од 7.180 денари

јас би го проценил максимум 6.000 денари
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
не ги гледај цените на Али, Ибеј и слично, затоа што процесорот не го продаваш на Али, Ибеј и слично.
Не верувам дека некој ќе ти плати сума од 7500/8000 денари како што кажа членот погоре, од едноставна причина што има НОВ, Intel, поефикасен и ПОБРЗ за малопродажна цена од 7.180 денари

јас би го проценил максимум 6.000 денари
Негово право но ако имаш веќе платформа со ДДР3 и соодветна матична со тој сокет немаш некој избор поголем од 4790К. Претпоставувам затоа се купува процесорот, ако се прави целосна конфигурација од скрач тогаш да интелот е подобар.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,008
1,366
Реално треба да биде околу 6К, ама мислам мали се шансите дека ќе најдеш некој по таа цена.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,238
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
7к е пазарна цена
 

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
Во МК I7-4790K процесор тешко дека ќе најдеш за продажба, а и да најдеш сигурно нема да биде поефтин од 9к.

Ако имаш матична so LGA1150 сокет и DDR3 RAM, подобро продај ги и земи си нешто поново.

Колку за пример, i3-10100f кошта 5к нов со гаранција. + H410 матична ~3.5k + 8 GB DDR4 RAM ~1.7k. Многу подобри перформанси и more future-proof.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Се воздржувам од коментари.
 

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
Еве неколку причини зошто е подобро да земеш нов i3-10100f отколку i7-4790K

- Исти перформанси за пониска цена
- i3-10100f е нов процесор пуштен во продажба пред два месеци и е 10та генерација на intel core серијата, наспроти i7-4790K кој што нема шанси да го најдеш за добра цена и е 4та генерација од 2014 год.
- Дури и најслабиот чипсет (H410) има features што и најдобрата матична за i7-4790K може само да ги сонува
- Обично i7-4790K го купуваат ентузијасти кои што не планираат да го користат за ФБ и сл., туку имаат намера да му ја извадат маста.
- Јас секогаш би одбрал нов наместо 5-6 години користен процесор.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
972
966
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Можеш и да го пренамениш пример, склопи си HTPC/Homeserver/Storage и тн и користи го дур не рикне матичната. Во спортивно продај го сега до кај 6k-7k и земај нешто поново.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Можеш и да го пренамениш пример, склопи си HTPC/Homeserver/Storage и тн и користи го дур не рикне матичната. Во спортивно продај го сега до кај 6k-7k и земај нешто поново.
90w процесор во HTPC?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Еве неколку причини зошто е подобро да земеш нов i3-10100f отколку i7-4790K

- Исти перформанси за пониска цена
- i3-10100f е нов процесор пуштен во продажба пред два месеци и е 10та генерација на intel core серијата, наспроти i7-4790K кој што нема шанси да го најдеш за добра цена и е 4та генерација од 2014 год.
- Дури и најслабиот чипсет (H410) има features што и најдобрата матична за i7-4790K може само да ги сонува
- Обично i7-4790K го купуваат ентузијасти кои што не планираат да го користат за ФБ и сл., туку имаат намера да му ја извадат маста.
- Јас секогаш би одбрал нов наместо 5-6 години користен процесор.
Ова не важи ако го користи за видео едитинг
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
972
966
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
Дури и најслабиот чипсет (H410) има features што и најдобрата матична за i7-4790K може само да ги сонува
Дајте некој ако продава Максимус Формула да ми ја продаде за 3000 пошто дечково вика дека исто било со Х410 и нема смисла поскапо да ја продава. :)
 

cbm64

Intern
25 февруари 2015
29
12
Матична со H410 чипсет користи DDR4 2666, можеш да ставиш NVMe диск, има USB 3.2. Сите матични од серијата 400 ќе имаат Resizable-BAR support за новите графички од nvidia RTX30 серијата. Да не зборувам за можностите на Z490... Сето тоа најдобрата матична со Z97 чипсет може само да го сонува.

Пред 5-6 години матична со Z97 чипсет беше the best, сега не вреди ни да ја погледнеш, а не да ја купиш.

За цена од 9к или сл. i7-4790K не би требало никој да размислува да го купи кога има многу подобри процесори за тие пари или поефтино.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

KalEl

Gaining Experience
20 август 2011
480
83
Ново Лисиче
KalEl's setup  
Processor & Cooler
Core2Quad Q9400 & DeepCool Ice Wind Pro
Motherboard
Asus P5Q3 Deluxe
Storage
SSD Crucial BX100 250 GB & Hitachi 1 TB
PSU
GlacialPower GP-PS550BP 550W
RAM
4 x 1GB Kingston DDR3
Video card
Sapphire 260X 2GB DDR5
Case
CoolerMaster Centurion
Mouse
Gigabyte GM-M6880
Keyboard
A4 Tech X7 G800V
Audio
Philips LX3900SA
Monitor
Samsung SyncMaster P2450
OS
Windows Enterpraise 8.1 64bit
Момци сакам да појачам HP ProDesk 600 G1 SFF, везе немам што плоча е знам дека e Haswell и тоа има некој
Processor Intel(R) Celeron(R) CPU G1840 @ 2.80GHz, 2800 Mhz, 2 Core(s), 2 Logical Processor(s), некоја идеа како да видам што точно плоча има, на сајтот го пишува само ова Intel Q85 Express .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,520
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно