• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Intel Coffee Lake - генерална дискусија

Со кое би оделе?

 • i7 7700k

 • i7 8700k


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.
 • Ја почнал/а темата
 • #1
16 октомври 2017
4
1
Здраво ќе купувам конфигурација со буџет негде околу 150,000 , дали вреди да го чекам coffee lake 8700к да дое кај нас или да го билдам со i7 7700k, мислења ? Исто така кога би стигнало кај нас ако има некој инфо ?
Ќе идат заедно со 1080 Ti.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,139
3,350
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Чекај го coffee - то земи си најнова платформа, и така многу пари даваш барем ако биде нека биде. :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,270
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Билдај со Рајзен.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
851
1,808
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Ако одиш строго на Intel, обавезно да ја чекаш 8ма генерација...
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,011
3,733
Никако за 150000 денари 7700к. Ни-ка-ко. Или рајзен или тредрипер или 8ма серија интел. Значи никако да повториме.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, да ви улетам у разговор. Не е ептен нов Кофи Лејк? Плус негде пишуваше ќе треба и соодветна плоча за да може да се користи.

Не гласав оти не знам што е добар одговор :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Хмм, да ви улетам у разговор. Не е ептен нов Кофи Лејк? Плус негде пишуваше ќе треба и соодветна плоча за да може да се користи.

Не гласав оти не знам што е добар одговор :)
Па да де, тоа и зборуваат луѓето: чекај кофи лејк

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Гледај ѕвер монитор да земеш,со оглед на графичката која ти е во план.

Ѕвер монитор + и7 7700к > послаб монитор + и7 8700к !Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
16 октомври 2017
4
1
Епа вака јас би сакал да земам кофи лејк али шознам кога кај нас би го донеле , иначе да ќе треба и матична за него , исто така како шо вика Фреди мониторче од сетек ASUS 27`` Wide ROG SWIFT PG278Q или QR , еве го конфигот , може да даете мислења шо е оверкил шо е ок ... :D Ако земам кофи лејк ќе има измени .
 

Атачменти

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
Епа вака јас би сакал да земам кофи лејк али шознам кога кај нас би го донеле , иначе да ќе треба и матична за него , исто така како шо вика Фреди мониторче од сетек ASUS 27`` Wide ROG SWIFT PG278Q или QR , еве го конфигот , може да даете мислења шо е оверкил шо е ок ... :D Ако земам кофи лејк ќе има измени .
Јас би предложил М.2 НМВЕ ССД, наместо Сата, но ти си знаеш најдобро, Корсеир МП500 или Самсунг 960. И секако чекај си Кофи лејк, и обавезно оверклок на 5+ГХц упарено со Ноктуа кулер и немаш гајле.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11
16 октомври 2017
4
1
Јас би предложил М.2 НМВЕ ССД, наместо Сата, но ти си знаеш најдобро, Корсеир МП500 или Самсунг 960. И секако чекај си Кофи лејк, и обавезно оверклок на 5+ГХц упарено со Ноктуа кулер и немаш гајле.
Абе јас ги планирав некои од тие ама ненајдов кај нас од ссдињава , од кај можам овие делови да ги најдам , во конфигот се од анхоч.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
Абе јас ги планирав некои од тие ама ненајдов кај нас од ссдињава , од кај можам овие делови да ги најдам , во конфигот се од анхоч.
Во ДДСторе можеби има, инаку можеш од Интернет да порачаш и да доплатиш 18% ДДВ.
Corsair Force MP500 NVMe SSD M.2 480GB - SSD (Solid State Drives) - computeruniverse

Samsung SSD 960 Evo M.2 500GB - SSD (Solid State Drives) - computeruniverse
И да додадам, плоча обавезно Асус наместо Гигабајт и МСИ.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Епа вака јас би сакал да земам кофи лејк али шознам кога кај нас би го донеле , иначе да ќе треба и матична за него , исто така како шо вика Фреди мониторче од сетек ASUS 27`` Wide ROG SWIFT PG278Q или QR , еве го конфигот , може да даете мислења шо е оверкил шо е ок ... :D Ако земам кофи лејк ќе има измени .
Земи хдд wd blue 7200 rpm
Место двд режач додај ја разликата од 700 ден за да земеш ноктуа д14
Земи монитор со ips ekран.

И како шо кажа колегава погоре - Асус плоча.
Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не се замарај плочата да биде Асус, земи најдобра за парите. Асус не е ништо нарочито.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15
16 октомври 2017
4
1
Не се замарај плочата да биде Асус, земи најдобра за парите. Асус не е ништо нарочито.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Јас се водам според userbenchmark, глеам кои најмногу вадат подобри перформанси
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас се водам според userbenchmark, глеам кои најмногу вадат подобри перформанси
Разликите во перформансите им се мерат во делови од процентот, така да не гледај перформанси. Гледај функционалности, гледај избор на аудио и мрежен чип, напојување за процесор и слични работи. Не сме веќе 98-ма година
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
^Во сегментиве што ги спомна Асус е лидер веќе години наназад.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
^Во сегментиве што ги спомна Асус е лидер веќе години наназад.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Како да не бил лидер.... Драпај си меот маркетинг и пропаганда.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
Asus секогаш бил лидер, почнувајќи од 24/7 супорт што го добиваш, до добивање на подобри перформанси, еве види во видеото на Џејз што му се случи со треадриперот на Гигабајт Аорус плоча, која користи шкарт Фокскон сокет (и не е како да е ефтина плоча у споредба со Асус Зенит Екстрим).
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
не бидете фанбојси бре, асус има добри плочи, исто и гигабајт, а фокскон има најдобра технологија на планетава за изработка па ќе направи тоа што ќе си побараш и платиш. Асус не се ништо подобри или полоши од гигабајт. Зависи од модел до модел. ПОнекогаш и MSI можат да направат добра али поретко.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Генерално добра плоча по некое непишано правило има Intel гигабитна мрежна.
Тепајте мавајте за нубскава изјава ама ако разгледате ќе се уверите дека плочите од горниот сегмент имаат Intel мрежа.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Кој е лидер според тебе?
Или еве чии плочи имаат најдобро аудио,напонски секции,лан чипови,Биос и тн.
@Astro
Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Генерално добра плоча по некое непишано правило има Intel гигабитна мрежна.
Тепајте мавајте за нубскава изјава ама ако разгледате ќе се уверите дека плочите од горниот сегмент имаат Intel мрежа.
Тоа и јас го сугерирав, да се гледа на ранг на плоча а не на производител и глобала.
Тоа е ко да речеш смоките од Витаминка се бољи од Соко штарк пошто у кесето има 3 смоки повеќе.
Fuck logic.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,857
11,121
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кој е лидер според тебе?
Или еве чии плочи имаат најдобро аудио,напонски секции,лан чипови,Биос и тн.
@Astro
Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Прашуваш во просек или пондерирано?
Дај ми список на волумен на продажба по модел и за 4 месеци ќе ти направам статистичка анализа кој производител е у просек најбољи :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,613
14,608
Кој е лидер според тебе?
Или еве чии плочи имаат најдобро аудио,напонски секции,лан чипови,Биос и тн.
@Astro
Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Од Haswell наваму е небитно. Се разлукуваат по број на pwm headerи, usb приклучоци
Останатото е gimmick. Е сега ако земеш некој отепан Asrock или MSI.. кој ти е крив.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,533
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно