1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инстант фотоапарат совет

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Beetle, 9 Март 2020.

 1. Beetle

  Beetle
  Intern

  7
  0
  6 Март 2019
  Здраво, сакам да купам инстант фотоапарат или Поолароид што би се рекло, па ми треба инфо околку тоа дали кај нас може да се најде некој со опции за складирање на надворешен диск и на компјутер?
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,350
  796
  12 Април 2017
  Машко
  Мој совет ти е да си направиш NAS. Можеш да го направиш од скро секој стар компјутер, само да додадеш простор колку сакаш.

  Користи FreeNAS како оперативен систем, можеш да имаш пристап преку самба, фтп и други опции.

  И немора нон-стоп онлајн да ти биде, може да го палиш по потреба.

  Една работа шо е потребно е минимум 8GB RAM.
   
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,673
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Instax нема дигитален запис, директ принта на хартија, а Polaroid Snap е нешто што е миџ од дигитален апарат и инстант апарат, ама не е тоа тоа, практично е дигитален апарат со принтер и принтот нема врска со тој од Instax. Ако сакаш да вадиш полароид фотки, т.е. фотки со лош квалитетот ама со шарм тогаш само Инстакс. Се продава во ПиксПлус.
  А ако сакаш да сликаш дигитално и отпосле да ставаш филтри за да изгледаат ко полароид, затоа постои инстаграм.
  Складирање на ваков тип на фотки, само на гугал фотос, немаат доволно квалитет за да изгубат на квалитет поради нивната компресија.
   
  На Boce! и TylerMkD им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...