1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Install на драјвер за GPU на Ubuntu 20.04 - Како?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од krema, 29 Април 2020.

 1. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  Не е до командата, со conf фајлот е. Ваљда од некоја претходна инсталација ако си имал fglrx инсталирано или слично. Да седнам од пц ќе ти пратам листа команди да пробаш.

  Sent from my Xperia X (AOSP) using Tapatalk

  edit:
  Не сум сигурен, пошо не сум на 20.04, ама првин пробај дали ќе ти фрли ерори на apt install, ако не, мавни ги командиве:
  Код:
  sudo rm /etc/X11/xorg.conf
  sudo apt install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64
  sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
  sudo reboot
  
   
  Последна промена: 1 Мај 2020
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  apt install не најде грешки,
  Код:
  [email protected]:~$ sudo apt install
  [sudo] password for delta:
  Reading package lists... Done
  Building dependency tree   
  Reading state information... Done
  The following packages were automatically installed and are no longer required:
   gnome-software-common kodi-inputstream-adaptive kodi-peripheral-joystick
   libasound2:i386 libasyncns0:i386 libboost-filesystem1.67.0
   libboost-locale1.67.0 libboost-system1.67.0 libboost-thread1.67.0
   libbrotli1:i386 libcap2:i386 libcodec2-0.8.1 libdbus-1-3:i386
   libdevel-globaldestruction-perl libdns-export1104 libdns1104 libdns1109
   libecal-1.2-19 libevent-2.1-6 libexif12:i386 libexiv2-14 libffi6:i386
   libflac8:i386 libfluidsynth1 libfprint0 libfreetype6:i386 libfribidi0:i386
   libgdcm2.8 libgeos-3.7.2 libgeotiff2 libglade2-0 libglib2.0-0:i386
   libgmp10:i386 libgnome-desktop-3-18 libgnutls30:i386 libgpm2:i386
   libgsoap-2.8.75 libgspell-1-1 libgstreamer-plugins-base1.0-0:i386
   libgstreamer1.0-0:i386 libgweather-3-15 libhogweed4 libhogweed4:i386
   libhogweed5:i386 libhunspell-1.6-0 libipt2 libiptc0 libisc-export1100
   libisc1100 libisc1105 libisl19 libjbig0:i386 libjpeg-turbo8:i386
   libkeyutils1:i386 libkyotocabinet16v5 liblcms2-2:i386 liblivemedia64
   libmicrodns0 libmutter-5-0 libmysofa0 libmysqlclient20 libnetcdf13
   libnettle6 libnettle6:i386 libnettle7:i386 libnfs12 libogg0:i386
   libopencv-core3.2 libopencv-imgproc3.2 liborc-0.4-0:i386 libp11-kit0:i386
   libpixman-1-0:i386 libpng16-16:i386 libpoppler90 libprocps7 libproj13
   libqpdf21 libqt5script5 libreadline7 libsamplerate0:i386 libshairplay0
   libsqlite3-0:i386 libssl1.1:i386 libtagc0 libtasn1-6:i386 libusbmuxd4
   libvisual-0.4-0:i386 libvpx5 libwayland-client0:i386 libwebp6:i386
   libwrap0:i386 libwxgtk3.0-0v5 libx265-176 libxcb-render0:i386
   libxml++2.6-2v5 libzita-alsa-pcmi0 mailutils-common python-automat
   python-bluez python-constantly python-hyperlink python-monotonic
   ruby-did-you-mean ubuntu-web-launchers
  Use 'sudo apt autoremove' to remove them.
  0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 2 not upgraded.
  
  rm нејќе
  Код:
  [email protected]:~$ sudo rm /etc/X11/xorg.conf
  rm: cannot remove '/etc/X11/xorg.conf': No such file or directory
  [email protected]:~$ 
  install и reinstall помина како што треба

  sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg - на оваа команда не добив ништо.
  Код:
  [email protected]:~$ sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
  [email protected]:~$
  
  
  reboot си е reboot
  проблемите останаа исти, практично целиот OS на секоја секунда подзакочува.
  Уште еден пример да доловам за сецкањето, ако имам напишано некој рандом текст и потоа земам да го бришам со бекспејс - се приметува и овде како подзастанува на секоја секунда (insert text) цртицата.
   
 3. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  ^okay, that's weird. :)
  Дали home фолдерот и друите побитни податоци ти се на друга партиција?
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Home folderot си е таму каде што и оперативниот, битните работи ми се на друг диск.
  Во home имам некои ситни слики и неколку документи.

  хаха и на десктоп имам 20-30 фајлови :D
   
 5. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  ок, ова е скроз друг issue ондак - што не кажеш од почеток, јас мислев само со видео имаш

  хмм, интересно.

  ајде дај го целиот оutput од `dmesg` поголем текст ќе биде, ваљда ќе можеш овде да го закачиш (hint: `dmesg | xclip -sel c` ќе го имаш текстот во clipboard) .
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислев дека е само со видео, но открив дека е целиот систем. Sorry

  tnx

  Не ми даде во код да го ставам па затоа во текст фајл е output-ot :)
   

  Прикачени датотеки:

  • Output.txt
   Големина:
   78.7 KB
   Прегледи:
   6
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  А да преинталираш од почеток? Чим со лајф работи, а верзијава што е крпеница од наставани верзии 8 години несака, ја би пробал со формат.
   
  На bokiscout и krema им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ти да преинсталираш од почеток. :D j/k

  Ако не ја оправам овде со помош на членовите кои ускочија, или ако не ја оправат од дирекција со пачови и триста тракатанци тогаш натаму гледа работава.
  Вакви багови има при секој нов upgrade (во последните 2-3 години), но со тек на време ги исправат со апдејтите што ги има редовно.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  Копирај го home фолдерот целосно на партицијата шо ти е за податоци (значи со се hidden фајлови и се)

  Избриши root и стави си ист корисник и лозинка (во случај да имаш енкрипција) и после тоа прекопирај назад home фолдерот.
  Би требало да немаш проблем со ниту една апликација ради тоа.
  Едино направи некако бекап на репоата што ги имаш што се апликации што ги нема во репото од каноникал.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробав сега да креирам друг администраторски јузер (за проба) и таму си оди све подмачкано, но тоа е исто како и нова инсталација.

  Ова со root би пробал доколку ми останат сите сетирања, пасворди запаметни, торент клиентот што ми сида и.т.н.
  Едино не сум баш сигурен како да го избришам root.

  Или ќе чекам ubuntu да ди ги среди со време проблемите, се надевам дека за месец-два ќе биде. :)
  Фала.
   
 11. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  ок, dmesg-от е генерално добар (ова ко доктор звучам :))

  само ова е сумњиво
  Код:
  [  19.821851] radeon_dp_aux_transfer_native: 662 callbacks suppressed
  [ 946.348736] radeon_dp_aux_transfer_native: 326 callbacks suppressed
  
  ај да пробарам па ќе пишам ако има нешто
   
  На Oktar и krema им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Формат, формат... не ти треба ни копија од рут ни бутур. Земи освежи го и растерети го персоналниот сметач и оперативниот од насобраното џубре.
   
  На DennyMK и it_boy им се допаѓа ова.
 13. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  Гледав нешто за графичкава, Radeon HD 7850 е така?
  Таа треба да е GCN-1.(0/1?) - Southern Islands - PITCAIRN?

  Според тоа што го читав (не сум следел многу/многу AMD графички) таа треба да работи и со поновиот amdgpu драјвер, но и со постариот radeon. Кај тебе, според dmesg логот, работи со постариот иако во еден момент и поновиот се активирал.

  Има една малку ризична операција, да го креираш фајлот
  /etc/modprobe.d/blacklist-radeon.conf со содржина
  Код:
  blacklist radeon
  
  и да reboot-ираш.

  Поентата на променава е да го blacklist-ира (duh) стариот драјвер и да му даде на новиот да дише. Опасноста е дека нема да работи уопште со новиот, па ќе останеш во текстуален режим - во кој случај, ќе треба да се логираш во text терминалот и да го избришеш фајлот и да reboot-ираш. Ако знаеш тоа да го направиш - немаш ризик :)

  Пробај, и прати dmesg после променава, за double-check дали се активирал новиот.
  --- Споени мислења, 1 Мај 2020 ---
  не го слушај Откар - windows-аш е :)
   
  На Oktar и krema им се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,007
  23 oктомври 2012
  Машко
  Делува на ОК дечко, човек од доверба со разумни ставови... човек на кој можеш да се потпреш :D
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  @gdamjan
  Графичката е таа т.е. ја има и во потпис.

  Screenshot from 2020-05-02 01-26-46.png

  Ова ќе го го пробам утре пошто ако нешто тргне како што не треба да те барам. :)
   
 16. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  На претходниот лаптоп имав AMD GCN 1, па мислам дека има мала забуна, radeon не се стари драјвери, туку opensource од заедницата, уште се ажурни. AMDGPU е opensource од AMD, that's the difference.
  Од тоа претходно што го пиша, xorg.conf фајлот му се нема избришано, значи не е на истата локација како што е претходно? Тој конф фајл пробува да ги земе и новите и старите драјвери, па крашнува (пак, ова е претпоставка).
  Треба да се најде фајлот, избрише и избилда одново со реинсталирање на драјверите со претходната команда.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  Не е потребен xorg.conf фајл во последниве неколку години.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 18. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  На 18.04 беше потребен, а тој го апдејтира убунту од верзиите наваму кога го имало како конфиг. Пак ќе кажам, неам користено 20.04 и јас обично чекам до .01 верзијата пред да ажурирам и цело време седам на LTS.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 19. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  Wait, ова не го приметив претходно.
  Значи е до локален конфиг во home фолдерот?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вероватно, бидејќи ме инспирираше тоа да пробам со креирање на друг јузер и да пробам од таму каква е ситуацијата.
  Значи кога се логирав на новиот јузер немаше никакви проблеми.
  --- Споени мислења, 4 Мај 2020 ---
  Најдено :D
  Епа овој монитор ми го сецкаше цело време OS.

  indicator-multiload
  Screenshot from 2020-05-04 17-26-16.png

  Практично графичката визуелизација како прави рифреш на секоја секунда - во тој ритам и сецкањата на целиот OS се појавуваа, значи не само видео - туку цел систем.

  Screenshot from 2020-05-04 17-26-48.png

  Ја исклучив визуелизацијата и одма си дојде се на место - нема сецкање.

  Screenshot from 2020-05-04 18-10-17.png

  Screenshot from 2020-05-04 17-32-41.png

  Пробав со uninstall и install но ништо не се промени, за сега вака ќе терам. Ќе проверам за неколку недели дали некој системски апдејт го има решено овој проблем.
  Инаку со години го користам овој монитор и сум немал никаков проблем, сега ни на крај памет не ми текна дека баш он ми прави проблем.

  Фала @boriseto и @gdamjan за вложениот труд.
   
  Изменето од модератор: 4 Мај 2020
  На Маша и Oktar им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Krkac
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,300
 2. bingo
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  971
 3. eprom
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,084
 4. t-sar
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,339
 5. Garfield'
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  673
Вчитување...

Сподели

Вчитување...