1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инсталирате ли драјвери за постари компоненти?

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од skullmonkey, 15 Мај 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  - Дур беа актуелни деловиве (матичната конкретно) симнував драјвери од официјалната страна
  - После тоа почнав да ги симнувам драјверите од официјалните сајтови посебено (Звучна, УСБ3, итн итн...)
  - После симињав се во булк преку DriverGenius-лајк програма (иако на неколку пати ми направи сериозни проблеми па прекинав)
  - Сега правам само апдејт на Windows 10 и практично се работи (освен графичка, тоа симињам официјални) и сум прилично задоволен како хендла се.

  Пред некој ден напраив формат комплетен и неколку пати дур слушам музика на Winamp ми пријави Read buffer error што на гугл го решаваат со инсталирање на драјвери за звучна.
  На официјалниот сајт на Асус (матичната е Maximus V GENE) драјверите се од 2016та, на Realtek се 2017та, па ме интересира вие во пракса како праите?

  Драјвер по драјвер, апликација или чисто Windows што става?
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Апликација за да видам дали има нови драјвери. Ја користам DUMo.
  KC Softwares

  Драјвер по драјвер за најпрецизно.
  Од Виндоус - кога не ми се замара, па дај шта даш работава...
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,310
  900
  3 Декември 2008
  Машко
  Најчесто драјвер по драјвер, (графика, лан, звук чипсет) а потоа виндоус ако принајде нешто. На некои машини чисто оставам да инсталира виндоусот, но секогаш за графика и за звук инсталирам според моделите.
   
  На Metuzalem и skullmonkey им се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,303
  11,418
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  А тоа што Реалтек нема извадено драјвер од 2017та?
   
 6. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Последниот е од 9 Април 2019, верзија 6.0.1.8678, тој го имам моментално.
   
 7. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  57
  55
  19 Јануари 2015
  Машко
  Иако при инсталација повеќето од драјверите ги наоѓа, сепак ги инсталирам соодветните драјвери од производителот.
  Секако најбитни се GPU,MB Chipset i Audio (последново најмногу поради софтверот)
   

Сподели

Вчитување...