1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инсталирање на WinXP/Vista/Office на повеќе компјутери одеднаш во LAN мрежа?

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Volkswagen, 8 Февруари 2009.

 1. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  221
  68
  12 Септември 2008
  Дечки ми треба решение на проблемов. Знам дека го има ама скрос го заборавив оти не ми требало долго време :)):)):))

  Значи што се правеше за инсталација да речеме на ХР на повеќе компјутери одеднаш? Истото и за Виста се разбира и Офис. Да речеме сигурно во нет кафе не одите компјутер по компјутер да инсталирате Windows нели!
   
 2. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Среди едно pc комплет и после со Norton Ghost направи копија и лепи го на останатите компјутери...се разбира доколку сите имаат исти делови...во спротивно инсталирај само оперативен и office, копирај го и стави го на другите, па потоа рачно драјвери
   
 3. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  221
  68
  12 Септември 2008
  Абе имаше финта со ова. Како се викаше тоа да се инсталира преку мрежа!

  Ајде бе нема шанси да речеме имаш мрежа од 100 компјутери и на секој да одиш рачно да инсталираш Windows!:ermm:
   
 4. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  па има и мрежен ghost (ако знаеш да подесиш PXE бутирање .. кое и не е воопшто тешко).

  Од друга страна http://clonezilla.org/ ти е слободен и бесплатен ghost-like програм и имаш документација таму како се прави.

  AFAIK имаат и MS некој софтвер за ова.. ама којзнае како се доаѓа до него. Може да се јавиш во ms.mk
   
 5. Zeratul

  Zeratul
  Intern

  242
  29
  30 ноември 2008
  Микрософт има бесплатен софтвер баш за таа намена, наречен WAIK:
  http://www.microsoft.com/downloads/...6D-15F3-4284-9123-679830D629F2&displaylang=en
  Лесен е за употреба, ако мислеше на ова (Овој специфично е за Виста). Подолу имаш линкови и за други оперативни системи.
   

Сподели

Вчитување...