• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инсталирање на NVIDIA драјвери на Ubuntu 8.04

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Си земав графичка (GeForce 7600GST) и не знам што ме натера да инсталирам драјвери на Ubuntu-то. Претходно работеше на тие GeForce acelerator .... дрн-дрн ваљда дифолтни драјвери. Пробав на неколку начини но не сака :( Пробав преку терминал, па ми јавуваше грешки. После отидов од сајтот на nvidia ги симнав дарајверите за Линукс и пробав да ги инсталирам. Па низа од команди (стопирање на X и стартување на драјверот и сл...)

Код:
/etc/init.d/gdm stop

sudo su  (login kako root)

sh NVIDIA-Linux-x86-xxx.xx.xx-pkg1.run

Прво ми јавуваше нешто од стилот "Can't run NVIDIA-Linux-x86......" (и како root и како обичен јузер). Потоа успеав да го стартувам пакетот со драјверот што го симнав, па ми јавуваше грешка дека ми фалат некои C билиотеки (libc ....). Преку Synaptic ги инсталирав и нив. Пота ми се пушти wizard во терминал и ми јави нешто за рекомпајлирање на кернелот. Па помина, инсталираше нешто и пак ништо :(

Хелп?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
BSOD, де те моалм воздржи се од такви одговори. Ако немаш време поарно не одговорај на тој начин.

StenmarC, има многу полесен начин, значи, логирај си се на X серверот т.е. на десктопот како нормален јузер, оди во System > Administration > Drivers Manager мислам дека беше, штом е nvidia убунтуто автоматски ќе препознае дека фалат драјвери, штиклирај ги и Apply и сами ќе се симнат и после тоа ти само пто треба да направиш е рестарт другото све само ќе се среде.

BSOD, уште нешто, ако беше таква работата немаше да постои Линукс секција тука, туку ќе им кажувафме на сите одите на странски форуми.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
124
StenmarC, ако не успее методот на Alek (обично се си работи така, ама има исклучоци) можеш да пробаш со Envy ;)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Aleks тие драјвери ги имав инсталирано, ама со нив рабтев и со претходната графичка што ја имав (GeForce 6100 интеграирана) и со новата. Тоа се вaљда default драјвери. Јас сакам нови специјално за GeFoce Series 7

Иначе, neW1 читав нешто за Envy синоќа, ама не ми беше баш најјасно. Немав време толку. Ај ќе читнам покасно, па ќе пишам што сум направил.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Заборавив, ако сакаш преку командна линија да го инсталираш драјверот, ќе треба да инсталираш gcc, glibc и други неколку работи (комајлер, библиотеки) и + kernel-devel пакетот за твојот кернел за да може драјверот да си искомпајлира модул за кернелот сам од себе.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
А дали виде за драјвери на официјалната страна на nVidia? Мислам дека ви требало да има таму
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Хм... не се дефеулт драјвери туку се драјвери за графишката истите оние кои ќе ги најдеш и од сајтот на nvidia, барем така мислам оти све се става исто да е и + сите додатни алатки се исти како nvidia-settings етц... Мислам дека нема да имаш проблем ако ги инсталираш тие преку убунтуто за кои мислам дека се исти со оние од главната страна на nvidia
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
BSOD, де те моалм воздржи се од такви одговори. Ако немаш време поарно не одговорај на тој начин.

BSOD, уште нешто, ако беше таква работата немаше да постои Линукс секција тука, туку ќе им кажувафме на сите одите на странски форуми.

Мислам дека не е катастрофална грешка. Сонцето пак угреа и покрај мојот илегален поуст. Исто така добро е да влечеш информации од повеќе извори/форуми па дури и странски. Пред некое време прочитав за специфични проблеми со 7ма серија nvidia графички па си реков да не е сличен проблем. Зато го посочив тој thread од ubuntu форумот.Јас длабоко и искрено се извинувам.

Поздрав
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Решена работа. Тенкс ту мај френд moTaro од еден друг форум. Проблемот беше во тоа што имаше остатоци од претходните драјвери. Еве ги комантите.

sudo apt-get remove --purge nvidia-glx-new <-- тргање на стари драјвери

/etc/init.d/gdm stop <-- стопирање на Х серверот

sudo su <-- логин како root

apt-get install build-essential <-- потребен сорс код за компајлирање на нова верзија на kernel-от

sh NVIDIA-Linux-x86-xxx.xx.xx-pkg1.run <-- стартување на драјвер пакетот симнат од nvidia.com

Потоа се стартува како wizard и на крај еден рестарт и то је то.

Тhanx anyway
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.158
Мислења
894.791
Членови
31.872
Огласи
337
Најнов член
angelacrvenkoska
На врв Дно