• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталирање на MySQL

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Буквата “М“ и зборот “WAMP“ стојат зад MySQL. Тоа е база на податоци, односно сервер кој ќе го користиме во примеров.

Симнете ја најновата верзија на MySQL од овде . После тоа што го симневте .zip фајлот, распакувајте го и почнете со инсталирањето со кликање на Setup.exe

MySQL го инсталирате каде било на вашиот хард диск, по ваша желба (во примверов C:mysql ). Ако MySQL го инсталирате како сервер, автоматски ќе ви се уклучува на секое активирање на оперативниот систем. Доколку не го отворете Task Manager-от вие нема да можете да забележите дали е уопште уклучен, доколку е инсталиран како сервер. А, доколку не сте го инсталирале како сервер, ќе морате секој пат да го стартувате со кликање на winmysqladmin.exe кој се наоѓа во c:mysqlbin . Исто така можете да го стартувате, користејќи command line (Start -> Run -> cmd). Пишувате cd “C:MySQLbin“, потоа пишувате “mysql“ за да го отворите MySQL менито. Пишувате “h“ за да ги видите сите коменди. Наместо “mysql“ можете да напишете “mysqladmin“ ако ги сакате административните базиз, табели итн..

При инсталацијата на MySQL ќе ви побара да напишете лозинка за root јузерот. Тоа е главниот јузер, кој ги има апсолутно сите права и затоа чувајте ја лозинката. А, за да ја промените лозинката можете во секое време со стартување на “mysqladmin.exe“ и со пишување на командата:
Код:
mysqladmin -h hostname -u root [сегашна лозинка] [нова лозинка]
Со тоа инсталацијата на MySQL е завршена. За полесна администрација на MySQL, ве советувам да си симнете MySQL Front или phpMyAdmin.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Браво.. убаво упатство...
Но треба да напишеш и за што може да служи тој сервер... има дечки што не знаат :)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Еве рецимо мене ме интересира како да инсталирам(ставам) PHP скрипта. Имам некои бесплатни скрипти за правење на акаунт, и уште за многу други работи, али неам поима како да ги уметнам. Знам дека треба да се направаи едитирање на config фајлот шо е и после?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Браво.. убаво упатство...
Но треба да напишеш и за што може да служи тој сервер... има дечки што не знаат :)
MySQL е бесплатен сервер за бази со податоци, користен од голем број на web апликации. За повеќе информации тука.

@Pepsi Man
Добар туторијал :bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Еве рецимо мене ме интересира како да инсталирам(ставам) PHP скрипта. Имам некои бесплатни скрипти за правење на акаунт, и уште за многу други работи, али неам поима како да ги уметнам. Знам дека треба да се направаи едитирање на config фајлот шо е и после?
Имаш во оваа категорија напишано туторијали за како да инсталираш скрипти и многу други работи. Ако ти треба туторијал за како да инсталираш било која скрипта прати ми приватна порака ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,705
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно