• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Instaliranje na linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Mozda e dosadno so ova prasanje ali neam pojma. Eve deneska mi stignaa cd-njava od linux i sakam da si go snimam Linux-ot. E sea sakam pokraj linuxot da si go imam i XP-vo. Vo toj paket, da go receme taka, mi stignaa 4 cd-nja:
1.Ubuntu 8.04 LTS Server Edition,
2.Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition,
3.Kubuntu 8.04,
4.Ubuntu 8.04 Education Edition Add-on CD (edubuntu).

E sea ne znam koe sto funkcija ima. Pri stavanje na 2-to ili 3-to cd avtomatski mi se pojavuva prozorec na koj sto ima i funkcija "Install inside Windows". Dali preku toa e pravilen nacin na instalacija, i ako e dali e dovolen, ili treba so toa bootiranje, pravenje particija ili sto mu ja znam (za koe neam pojma kako se pravi)... Pa se nadevam deka ke ima nekoj sto bi sakal da mi objasni...

P.S. Inace gi imam procitano drugite temi za linuxot(za da ne mi recete da si pobaram), ali ne mi stana bas naj naj jasno. A i plus se plasam da ne zafrknam nesto...
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,368
657
damjan.softver.org.mk
првата опција ти е „Install inside Windows“ .. тоа ќе го инсталира Linux-от во посебен фајл (disk-image) во windows-от па не мора да се занимаваш со партиционирање... на овој начин перформансите ќе бидат малку полоши, но згодно е за почетници.

другата опција е да партиционираш, што е прилично згодно кога ќе сакаш еден ден и да се отарасиш од windows :)

во двата случаја, ќе треба да reboot-ираш за да се префрлиш од windows во Linux.

што се однесува до разликите.. server edition ваљда е јасно?
KDE vs Gnome е 100 пати расправано, но и двете CD-а се boot-абилни live CD-а па лесно можеш да boot-ираш во двете и да видиш кое повеќе ти се свиѓа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
E @gdamjan fala so malce (ali taman kolku sto mi trebase da znam) mi objasni. Taka da uspeav da si go snimam linuxot, i eve sea si go isprobuvam. Pa aj so teke na vreme ke vidam dali ke stanam fan ili kriticar na linuxot :p...

aha i btw. @Aleks, bas sea koa go snimiv, i otvoriv it.com.mk zabelezav deka imalo stavena statija, ali ne sum ja zabelezal bidejki direktno idam na forumov (koga go posetuvam).

E i toa e toa so sakav, i mi uspea, samo sto nekako mi e cuden :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,586
Мислења
824,067
Членови
28,083
Најнов член
Busavata
На врв Дно