• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инсталирање на Drupal [објаснето со слики]

Статус
Затворена за нови мислења.

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
180pxdrupalnq7.gif

Drupal е еден од најпопуларните content managment системи, (на скратено CMS).
Повеќе информации: www.drupal.org

Потреби:
PHP 4.2+
mySQL 3.2+

Превземање и распакување:
1. Посетете ја download секцијата на официјалниот сајт на drupal.
2. Влезете во Drupal project и симнете ја најновата верзија.
3. Распакувајте го на вашиот локален хард диск.

Upload-ирање и инсталирање:
1. Upload-ирајте го целиот содржај што го добивте кога го распакувавте од .zip фајлот.
2. Идете во /sites/default/settings.php и отворете го во notepad.
3. Пронајдете го следниот ред, и пополнете го правилно:
Код:
$db_url = 'mysql://username:[email protected]/databasename';
Hostname - ќе напишете името на хостот, доколку сакате да го инсталирате порталот на вашиот локал сервер, напишете “localhost“
Username - напишете го корисничкото име кое ќе ве поврзува со MySQL базата на податоци.
Password - напишете ја вашата лозинка која ќе ве поврзува со MySQL базата на податоци.
Table prefix - пополнете ако треба да користите повеќе инсталации во една база.
4. Снимете го фајлот и upload-ирајте го на “соодветното“ место.
5. Посетете www.vasiot_domain.com/druapl/install.php и доколку се е во ред, ќе ви се појави следново:
24e3k12.png

Кликнете на your new site

Новоотворениот прозорец би требало да изгледа вака:
2e3d212.png

Во принцип тоа е тоа...
Сега ваше е да го направете следново
1. Креирате админ налог
- Кликнете на Create The First Account, пополнете правилно и чекајте да ви стигне мејл со вашата лозинка.
- Логирајте се.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно