• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталирање на CuteNews [објаснето со слики]

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
CuteNews е бесплатен систем за уредување на вести. Имајте во предвид дека има само уредување на вести(т.е постирање на статии), коментирање на истите и сл.
Инфо: www.cutenews.com

Потреби:
HTTP сервер со поддршка на PHP
PHP 4.1.0
MySQL 3.23


1. Превземање и upload-ирање
- Превземете ја скриптата од download секцијата на официјалниот сајт.
- Отпакувајте го содржајот на вашиот хард диск
- Upload-ирајте го содржајот CuteNews на вашиот сервер

2. Инсталирање
- Потребно е да ги средите одобрувањата
chmod 777 data
chmod 777 auto_archive.db.php
chmod 777 cat.num.php
chmod 777 category.db.php
chmod 777 comments.txt
chmod 777 config.php
chmod 777 Default.tpl
chmod 777 flood.db.php
chmod 777 Headlines.tpl
chmod 777 ipban.db.php
chmod 777 news.txt
chmod 777 postponed_news.txt
chmod 777 rss.tpl
chmod 777 rss_config.php
chmod 777 unapproved_news.txt
chmod 777 users.db.php
chmod 777 archives
chmod 777 backup
chmod 777 upimages
- Посетете www.vasiotdomain.com/cutenews

Вашиот екран изгледа вака:


- Proceed Installation


- Proceed Installation

Full URL to Cute News directory - не дирај лава док спава :) не го фаќајте ова
Administrator Username - јасно ви е за што станува збор
Password - вашата лозинка
Retype Password - повторно лозинката
Nickname - вашиот назик
Email - вашиот мејл

- Proceed installation


- Избришете го /inc/install.php фајлот
И тоа е тоа. Скриптата е инсталирана.:bye1: 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,226
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно