Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Инсталирање драјвер за HP Laserjet 1010 на Windows 10

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
Компјутерот е стар, core 2 quad некој од пред 10-ина години.
Имат Windows 10 x64, фул апдејтиран до макс 20H2.
Принтеров е стар, hp laserjet1010.
Никако не можам да го поврзам.
Стандарден USB приклучок.
Бидејќи принтерот е стар, официјален драјвер од сајтот за win10 нема.
Пробан е овој начин опишан овде
а се води со симнување на драјвери и dot4 port од тука
Ама неќет.

Јас заглавувам во делот на dot4. Никако не сака да се појави ова dot4, ниту пак да се појави нешто поврзано со USB
1612443098831.png

Рестартиран компјутер, изгасен од струја па вклучен принтер, пробани различни усб порт напред/назад, ништо не сакат.

Ако стиснеш PRINT TEST PAGE си принта.
Арно ама ниту една од програмиве Word/PDF не сака да чуе да принта.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
1.038
1.815
Скопје
Јас овој проблем го решив со драјвери од сличен модел, мора да прокопам точно кој модел. Дали беше некој 1026 не ме фаќај за збор. А можно е и да користев DOT5 во процесот, има едно година дена не се сеќавам детално. Ќе дополнам детално подоцна.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
Јас овој проблем го решив со драјвери од сличен модел, мора да прокопам точно кој модел. Дали беше некој 1026 не ме фаќај за збор. А можно е и да користев DOT5 во процесот, има едно година дена не се сеќавам детално. Ќе дополнам детално подоцна.
Чекам :)
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Го гледаш ли принтерот во Device Manager, пробај од таму рачно да избереш Update Driver и потоа рачно да го избереш отпакуваниот драјвер .inf фајл. Вака има шанси и да не праша за порт.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.457
14.733
Јас овој проблем го решив со драјвери од сличен модел, мора да прокопам точно кој модел. Дали беше некој 1026 не ме фаќај за збор. А можно е и да користев DOT5 во процесот, има едно година дена не се сеќавам детално. Ќе дополнам детално подоцна.
HP Laserjet 1200, Laserjet 1018 probaj so niv treba da se slicni
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
Го гледаш ли принтерот во Device Manager, пробај од таму рачно да избереш Update Driver и потоа рачно да го избереш отпакуваниот драјвер .inf фајл. Вака има шанси и да не праша за порт.
Едно време го гледав ама беше нонстоп офлајн и не сакаше да излезе од офлајн. Па избришав све.
До делот за инсталирање преку .inf фајл можам да дојдам ако одберам друг порт само.
HP Laserjet 1200, Laserjet 1018 probaj so niv treba da se slicni
Ча проба утре.
Кој од овие патем?
1612446603805.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.457
14.733
Едно време го гледав ама беше нонстоп офлајн и не сакаше да излезе од офлајн. Па избришав све.
До делот за инсталирање преку .inf фајл можам да дојдам ако одберам друг порт само.

Ча проба утре.
Кој од овие патем?
Погледнете го атачментот 96996
Прво Driver-USB а потоа Universal Driver PCL6 првиот.

А запомни, принтерот не го уклучуваш во компјутер. Прво ги инсталираш драјверите комплет па на крај принтерот или пак ако самиот драјвер не ти побара да го уклучиш. Принтерот не треба да се уклучува ако не е инсталиран драјверот зошто ја заглавува и портата и кернелот и после не можеш да инсталираш. Треба да го рестартираш компјутерот па да пробаш пак да инсталираш на исклучен принтер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
Прво Driver-USB а потоа Universal Driver PCL6 првиот.

А запомни, принтерот не го уклучуваш во компјутер. Прво ги инсталираш драјверите комплет па на крај принтерот или пак ако самиот драјвер не ти побара да го уклучиш. Принтерот не треба да се уклучува ако не е инсталиран драјверот зошто ја заглавува и портата и кернелот и после не можеш да инсталираш. Треба да го рестартираш компјутерот па да пробаш пак да инсталираш на исклучен принтер.
Toa Driver USB е она dot4 што неќеше. и 32 битен и 64 битен инсталирав, дали треба да даде некоја конфирмација пошо го пушташ и ко ништо да не се десило. После се појавуваат таму некои фајлови во program files/hp има нешо dot4.sys и такве стваре ама ко да не ги ферма Windows-ов. Но, ќе пробам ова на угасен утре па ќе пишам.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.586
1.719
Прво Driver-USB а потоа Universal Driver PCL6 првиот.

А запомни, принтерот не го уклучуваш во компјутер. Прво ги инсталираш драјверите комплет па на крај принтерот или пак ако самиот драјвер не ти побара да го уклучиш. Принтерот не треба да се уклучува ако не е инсталиран драјверот зошто ја заглавува и портата и кернелот и после не можеш да инсталираш. Треба да го рестартираш компјутерот па да пробаш пак да инсталираш на исклучен принтер.
@avid: Ко шо рече @Astro, проба со јуниверзал хапе принтер драјвер?
И јас сум бил приморан да го користам како крајно решение за стар хапе принтер... (за чудо, работеше во мојо случај).
И уште нешто: дали си сигурен дека хапето си функционирало (хардверски) до пред да те викнат тебе?
Ако имаш можност, пробај и на друг компјутер/лаптоп да поврзиш (чисто да си расчистиш и елиминираш неколку прашања).

Испратено од телефоно.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
99
48
Пробај и со драјвер за Win 8 или Win 7 за тој модел доколку има од HP, има шанси да работи со него.

Не знам дали смее линк да се постира налетав на една страна каде што пишува дека само за vista и xp има драјвери а за останатите OS може да се користи basic driver и имаат линкови за симнување.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.457
14.733
Пробај и со драјвер за Win 8 или Win 7 за тој модел доколку има од HP, има шанси да работи со него.

Не знам дали смее линк да се постира налетав на една страна каде што пишува дека само за vista и xp има драјвери а за останатите OS може да се користи basic driver и имаат линкови за симнување.

Смееш да постираш линк, само не смее доколку покажува кон пиратерија, криминал, неморал и слично.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
И уште нешто: дали си сигурен дека хапето си функционирало (хардверски) до пред да те викнат тебе?
Да, работи, принта тест пејџ, го пробав на друг компјутер, нешо софтверски му е мамата.
Тогаш може да го погледне овој линк
Брат, линков го ставив во првиот пост, од таму ги пробав сите начини.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.599
2.619
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ако принта test page, ондак ок ти е драјверот.

а што се случува кога принташ од word? кој ти е default принтер? (исклучи го тоа ретардрираното Let windows manage your default printer).

Windows + принтери е казна од господ против IT фелата :(
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
а што се случува кога принташ од word? кој ти е default принтер?
Default printer беше тој. И го пишуваше цело време дека е офлајн и покрај рестартите и гасењето/палењето на принтерот.
Кога ќе стиснеш нешто да принта, се палеше тоа print queue и не принташе и кога кликаш да се отштиклира use printer offline, во статусната лента на printer queue даваше "error connection problem". Мислам дека некој апдејт од Windows има нешто сјебано ама знам дека пуштија закрпи и затоа му направив фул апдејт ама џабе.
Откако тоа "error connection problem" никако не го оправив, се решив да ги избришам драјверите и да пробам да го додадам од поново.
Принтерот може да се додаде во принтери ако се користи тоа LPT ама џабе, после стискаш принт и ништо не се случува, си седи фајлот во print queue и чека да му донесат виски.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.840
1.577
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
а да пробаш со некој програм kako iobit Driver Booster и сличен ? Не дека ќе се реши проблемот ама пробај си
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.061
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно