1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инсталирање Coppermine Photo Gallery

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Pepsi Man, 4 Април 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Pepsi Man

  Pepsi Man
  Intern

  171
  21
  1 Март 2008
  [​IMG]
  Веб сајт: http://www.coppermine-gallery.net/

  * Добар веб сервер
  * PHP 4.1.0 или понова
  * MySQL од 3.23.23 па се до најновата, препорачливо е 4.х
  * ImagesMagic

  Неопходни дозволи:
  * Морате да имате MySQL поддршка и отворени бази. Некои хостинг провајдери ги отвараат сами, а некои ви испраќаат информации со линк до контрол панелот од каде што можете тоа да го подесите
  * Морате да имате можност да ги менувате дозволите за фајловите и фолдерите

  Download:
  Во овој туторијал ќе објасниме како се инсталира Coppermine Photo Gallery, За да ја превземате галеријата кликнете овде. И превземете ја последната верзија од галеријава.

  Инсталирање:
  1. Одзипувајте го даунлоадираниот фајл.
  2. Конектирајте се на FTP и аплоадирајте го целиот содржај (Пример: http://it.com.mk/album )
  3. Подесете chmod на 777 или 775 на следните фолдери: (Во конзолата на FTP клиентот пишувате chmod 777 [името на фајлот] односно chmod 777 [името на фолдерот]:
  albums
  include
  4. Подесете ја локацијата: http://it.com.mk/album/install.php

  Тоа би требало да изгледа вака:
  [​IMG]

  Пополнете правилно:

  Username
  Password

  Your MySQL configuration:
  MySQL Host: ова е скоро секогаш localhost, прво пробајте вака , па ако не е тогаш пробајте http://vasiot_domain.com
  MySQL Database name: Напишете ја датабазата
  MySQL Username: Напишете го корисничкото име кое ќе го кростите за поврзување со MySQL датабазата
  MySQL Password: Напишете ја вашата лозинка за вашето корисничко име
  MySQL prefix: напишете го овде префикост за галеријата. Немојте да инсталирате повеќе скрипти со еден ист префикс.

  ImagesMagic полето останува празно, иако не се гледа на сликата... Слаб ми е нешто нетот сега па неможам да аплоадирам цела слика...

  Кликнете Let's Go!
  При што ќе добиете порака дека успешно сте ја инсталирале галеријата, па потоа кликнете Let's Continue!
  И тарададааам :) Вашата галерија е инсталирана.

  За да ја уредувате галеријата, од менито изберете “Config
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...