• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Instalation Files

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Kako mozam da najdam prvin da gi simnam na desktopot instalacioni fajlovi za Ubuntu (.deb mislam bea) za posle koga bi mi zatrebale pak da ne gi presimnuvam ???

Barav i najcesto ima samo da snimas od terminal ili od Add/Remove????

Ili kako da najdam celi paketi od takvi fajlovi za posle da gi instaliram OffLine ?!?
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Pobaraj, najchesto ima i source tarball simni si go... pa posle konfiguriraj, kompajliraj, instlairaj :)
(za mene podobar metod :) )
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Користи го google пиши ја програмата што ти треба и нагласи дека е за убунту или .deb пакет.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Aj ako mozi mal tutorial kako da se iskompajlira odkako ke simam nekoj sors ...?!?

Во директориумот каде што се наоѓа сорсот обично има скрипта configure. Ќе ја уклучеш скриптата e.x.:

./configure

И таа скрипта ќе ги подготви и провери дали ги имаш сите работи потребни за компајлирање (комајлери, библиотеки). Ако ги немаш ќе те извести кои работи треба да ги доинсталираш (dependencies).

Ако ссе помина како што треба, без грешки, сорсот ќе го комајлираш со make командата:

make

После тоа ќе почне да се компајлира програмата. Откако ќе се компајлира ќе треба да ја инсталираш едноставно си повикување на

make install

Воглавно се тие 3 чекори за инсталирање на програма од tarball - configure, make, make install
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Batka so sekoj source tarball sto ke go simnes od internet ke go otpakuvas so tar si doga README,INSTALL text dokument koj ti ja objasnuva celata postapka.
Web stranata od kade ke go simnes tarball-ot isto taka sigurno sodrzi upatstva.
Inace postapkata generalno objasneta e kako so ti ja kaza Aleks.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.127
1.907
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@vj_vip

сите .deb пакети кои ги имаш инсталирано со apt-get ќе ги најдеш во
/var/cache/apt/archives/ па ако сакаш, можеш да ги ископираш и на друг компјутер и да ги инсталираш.

друга опција, ти е да си направиш mirror на сите пакети, но затоа ќе ти требаат 20-тина GB minimum. (имам feisty+gusty mirror тука и само main за двете вкупно е 13GB, universe е 20GB).

трета опција, "apt-get install --print-uris име_на_пакет" и го гледаш url-то на пакетот и го симнуваш ... но пази треба да ги симнеш и dependencies-те.


пс.
кажи зашто точно ти требаат .deb фајловите, полесно ќе добиеш прецизен и точен одговор.
 

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Па вака,
најмногу сакам да си правам моја колекција од програми за да не ги симнувам одново и одново еве сега го чекам 24 април за Убунту 8.04 стабилната верзија и ако има ДВД би го симнал едноставно да не ги пресимнувам одново сите програми ...
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Па вака,
најмногу сакам да си правам моја колекција од програми за да не ги симнувам одново и одново еве сега го чекам 24 април за Убунту 8.04 стабилната верзија и ако има ДВД би го симнал едноставно да не ги пресимнувам одново сите програми ...

za ova ke napravish samo update na ubuntu-to, ke ima opcija 'upgrade distro' vo update manager.

a za back-up na instalacijata (programite) imase nekoj nacin, siguren sum, ama sega sum na fucks, nemozam da proveram, doma ke proveram, ke pisam!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.225
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно