• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Инсталација windows на исти компјутери и правење имиџ

  • Ја почнал/а темата
  • #1

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
234
Здраво дечки дајте идеа или некое видео туторијал ли нешто.... имам десет исти компјутера (потполно ист хардвер) и да не идам еден по еден да инсталирам, има ли некако да се направи имиџ од еден и после да се копира на другите истотој и сл. Правев на времето со acronis мислам се викаше ама отишло...
Што и да споделите видеа линкови и сл ви благодарам
Поздрав. :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Јас и @Avid стрпливо чекаме некој да улета со совет како да употреби Microsoft Deployment Toolkit (MDT)
(Prepare for deployment with MDT (Windows 10) - Windows Deployment)

Иначе имиџингот со Акронис е супер лесна операција. Враќањето на сите десет наеднаш сепак ќе треба да оди преку мрежа освен ако планираа дкористи супер големи стикови или неколку екстерни.

Или пак, ако на тие компјутери има партиции да го размножи имиџот па да враќа локално.

btw
Имав напишано туторијал, додуша за стара верзија на Акронис но сепак е полезна колку да влезеш во штос.
И Macrium Reflect e одличен избор.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
еххх Акронис, што кариери се направија у последниве 20 години само со таа алатка.

некој би рекол дури и IT кариери
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,824
9,252
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
уфф ми се јавија флешови од Norton Ghost од времето. Инаку да, се прави. Акронис е добар, јас користам EaseUS кракнат.

Хуехуехуехуе

1627513502161.png
 
Последна промена:

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,718
1,543
sistrum.mk
И денес уште го користат Нортон Гоуст, ама најголем проблем е што нема целосно има за таргет и сорс дриве. Ги пријавува со бројки и големина, се гледа на сликата погоре.

Имаш Clonezilla, линукс бутабилно. Може да копираш диск на диск.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,824
9,252
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И денес уште го користат Нортон Гоуст, ама најголем проблем е што нема целосно има за таргет и сорс дриве. Ги пријавува со бројки и големина, се гледа на сликата погоре.

Имаш Clonezilla, линукс бутабилно. Може да копираш диск на диск.
Има и за image подршка.

1627551253800.png
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
уфф ми се јавија флешови од Norton Ghost
Благодарение на Ghost Флегма до ден денешен право офлајн, колд имиџи со такви програми.
Ама имало Shadow Copy во Windows! Ако, нека има. Заеби ти тоа :)

Шо убо ми беше. Цела инсталација од XP на бутабилно CD или DVD.

Иначе, да. Стручњациве "Инстслирам Windows за 300 денари" парче направија со Acronis universal restore и нему слични.

Често и со тројанец ама тоа е друга тема..
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Има и за image подршка.
Што е тоа стари верзии. :cool:

Clipboard01.jpg

Има и понови, ама ги купи уште една фирма и егзињата се триплираа по големина, а нема ништо ново во функционалност. Егзево е 8 мегабајти (32-битното е 5) и е се` што ти треба. Мислам дека е universal. binary или како се вика, само подигни што можеш (Windows/Dos), стартувај го и работи. Има за бирање диск/партиција со изборник (каде што browse-аш, заборавив како се викаше, open/save dialog?), клонирање на партиција/диск/сектор по сектор (ова го има отсекогаш)....

Dual boot, од едниот Windows правиш бекап (иЏиМ) на другиот за 6 минути... милина. За bootable media тука е Сергеј Стрелец...

И да, ова егзе може(ше) да се симне директно со WGET од Symantec како дел од апдејти (како Service Pack-ови), нема copy protection. :cool:

Clipboard02.jpg Clipboard03.jpg Clipboard04.jpg Clipboard05.jpg Clipboard06.jpg Clipboard07.jpg Clipboard08.jpg
 
Последна промена:

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,557
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
А како беа оние урбани легенди дека не можеш да направиш клон од HDD на SSD поради начинот на запис на податоците? :)
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
867
orgrimar
ако имаш 100 прави имиџ, времето кое ќе го изгубиш додека спремиш софтвер и имиџ ќе биде многу пати поголемо отколку да инсталираш вин10 на 10 машини
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
110
234
Win 7 требаше и место 10 PC направив 15 PC со Акронисот, и мораше со постара верзија 12-13 ка акронис битно средив.
Иначе фала, глеам дискусија се отворило и за други програмчиња ама акронисов ми праи комплет на се сите инсталирани програми офиси чуда и ајт штанцај 15 комп за 3 саата готови :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,289
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно